Narodowe Centrum Nauki

poniedziałek, 22 grudnia 2008

Summer Internships: Resources

Przerwa świąteczna to dobry moment na samodzielne planowanie własnej przyszłości bez oglądania się na znajomych i rodzinę jako głównych pośredników pracy.

Praktyki studenckie to w USA wspaniała możliwość zapoznania się z prowadzeniem badań naukowych od kuchni, nawiązania kontaktów w środowisku, a nawet wykonania jakiegoś poważnego projektu badawczego. Z pewnością, jest to najlepszy sposób, aby rozpoznać swój własny potencjał oraz upodobanie do tego rodzaju pracy.

Science Careers Magazine publikuje nie tylko listę możliwości odbywania praktyk studenckich zarówno w USA, jak też w Europie lecz również listę ewentualnych sponsorów.

Jack's Mannequin - The Lights and Buzz

Andrew McMahon, wokalista, pianista i tekściarz, współpracował z zespołami Something Corporate i Jack's Mannequin. W 2005 roku został zdiagnozowany jako przypadek acute lymphoblastic leukemia [więcej...].

Po pomyślnej transplantacji komórek macierzystych nagrał pierwszy utwór:

I'm coming home from my hardest year I'm making plans not to make plans while I'm here And this life has been no holiday A complicated situation I'm fine with all my memories So I could use vacation It's christmas in California And it's hard to ignore that it feels like summer all the time But I'll take a west coast winter to remove my splinters It's good to be alive It's good to be alive I'm coming hope to lights and buzz Streets look the same Still nothing's as it was And this place is paradise, I'm sure Here's my reservation I've got lost here once before Inside a good vibration It's christmas in California And it's hard to ignore that it feels like summer all the time But I'll take a west coast winter to remove my splinters It's good to be alive It's good to be alive It's good to be alive And time Its said it stops for no one The seasons come and go and that's just time Outside it stops for no one The seasons keep on going Whether or not we're blind Christmas in California And it's hard to ignore that it feels like summer all the time But I'll take a west coast winter to remove my splinters It's good to be alive It's good to be alive It's good to be alive It's good to be alive

sobota, 20 grudnia 2008

Impet przedświątecznych prac w MNISW

W ciągu ostatniego miesiąca odbył się:

I Ogólnopolski Kongres Przedsiębiorczości Akademickiej [więcej...]

Konferencja Uwarunkowania rynkowe rozwoju biotechnologii medycznej w Polsce [więcej...]

Ostatnie posiedzenie Interdyscyplinarnego Zespołu do Spraw Strategicznych Programów Badań Naukowych i Prac Rozwojowych [więcej...].

Spotkanie sekretarz stanu w MNiSW prof. Marii Elżbiety Orłowskiej z dr Anneli Pauli, zastępcą dyrektora Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Badań [więcej...].

Co można przedstawić w ciągu 15 minut na pierwszym odbywającym się kongresie? [więcej...]

Czy podsekretarz stanu prof. J. Duszyński reprezentuje jakikolwiek autorytet związany z przedsiębiorczością? [więcej...]

Na całym świecie spotkania kongresowe są wynikiem wieloletniej aktywności, spotkań i konferencji w zakresie określonej dziedziny na niższym szczeblu. Na kongres przyjeżdżają osoby, które przeszły już przez wieloletnie sito zawodowego sprawdzania się w danej dziedzinie, a ich autorytet nie wynika z mocy urzędu.

Przeliczmy na pieniądze: wynajem najlepszej sali kongresowej w RP, diety, transport aby wysłuchać paru haseł z których nic nie wynika, a następnie cytowania wypowiedzi nie ekspertów lecz ministerialnych szych.


Jaki klucz obowiązuje w kwestii reprezentacji?

Trudno pojąć dlaczego prof. Jerzy Duszyński - podsekretarz stanu w MNiSW. wypowiada się w kwestii przedsiębiorczości [więcej...], a prof. Maria Elżbieta Orłowska [więcej...] z dziennikarzem Działu Nauki Gazety Wyborczej, S. Zagórskim prowadzą konferencję na temat Uwarunkowań rynkowych rozwoju biotechnologii medycznej w Polsce? [więcej...].

Wybór dziennikarza S. Zagórskiego z Gazety Wyborczej jako prowadzącego tę konferencję wpisuje się fatalnie w klimat problemów korupcji nauki [więcej...] i świadczy raczej o małym rozeznaniu decydentów MNiSW co do nierzetelności informacyjnej prowadzonej przez GW w kwestiach nauki światowej, a nawet w kwestiach lokalnych prac MNiSW nad pakietem ustaw [więcej...].

Gdy świat nauki rozprawia o korupcji w Fundacji Nobla, najnowsze informacje działu naukowego Gazety Wyborczej kompletnie ogłupiają czytelników doniesieniami na temat naukowych hitów roku 2008, nanocząsteczek ratujących piękny uśmiech i drogich, nowoczesnych szczepionek przeciw pneumokokom w kontekście prezentów pod choinkę.[więcej...].

Jakie są przesłanki powoływania i rozwiązywania zespołów doradczych?

Minister B. Kudrycka serdecznie podziękowała Członkom Interdyscyplinarnego Zespołu do Spraw Strategicznych Programów Badań Naukowych i Prac Rozwojowych za dobre przygotowanie dokumentu: Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych [więcej...]. Warto zwrócić uwagę, iż Zespół został powołany zarządzeniem Nr 36 Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 września 2007 r. na okres od dnia 17 września 2007 r. do dnia 31 grudnia 2009 r [więcej...].

Zespół okazał się tak genialny iż wykonał na rok wcześniej swoją pracę, która zdaniem minister B. Kudryckiej: będzie służyć każdemu rządowi. Wykorzystując tę koncepcję, będzie w stanie realizować politykę, która nie będzie miała charakteru tymczasowego.– dlaczego takie skromne podziękowanie? Dlaczego naukowcy nie wiwatują?

Publikując swoje telegraficzne, beztreściowe doniesienia o swojej szaleńczej aktywności Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przypomina tych wszystkich polskich naukowców, którzy zamiast zajmowania się wychowywaniem naukowym studentów i tworzeniem wartościowych prac odbębniają plan realizacji kolejnych stopni naukowych.

piątek, 19 grudnia 2008

Parfum de fraude à la Fondation Nobel

Kryzys wśród naukowców i dziennikarzy „naukowych” zatacza coraz większe kręgi Interdyscyplinarni Humaniści sygnalizowali problem 21 i 25 listopada 2008 [więcej...].

W grudniu 2008, szweckie radio Sveriges Radio podjęło temat korupcji w Fundacji Nobla, a informacja ta do tej pory nie zaalarmowała międzynarodowego świata naukowego.

Główne oskarżenie dotyczy grupy farmaceutycznej AstraZeneca, która miała opłacić [więcej...] uznanie Niemca, Harald zur Hausen odkrywcą papillomavirus (HPV) który powoduje raka szyjki macicy i przyznaie mu nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 2008 roku [więcej...].

czwartek, 18 grudnia 2008

Nowa wizja systemu edukacji

W wyniku prac Zespołu ds. Edukacji przy Radzie Rynku Pracy PKPP Lewiatan, z ekspertami z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstały Rekomendacje Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan dla stworzenia nowej wizji systemu edukacji, obejmujące:

1. Analizę i lepsze monitorowanie obecnych i przyszłych potrzeb rynku pracy
2. Kształtowanie postaw i promowanie pożądanej struktury podaży na rynku pracy
3. Zmiana modelu kształcenia
4. Współpraca z biznesem przy określaniu modelu i programów kształcenia
5. Bezpośrednie zaangażowanie biznesu w kształcenie
6. Zmiana modelu finansowania

Zmiana modelu kształcenia ma polegać na:

· zastosowaniu promowanego i wdrażanego w krajach UE modelu kształcenia kompetencyjnego, który pozwala na połączenie wiedzy, umiejętności i postaw odpowiednich do danej sytuacji. Ideą tego rozwiązania są niższe minima programowe, wyższe wymagania związane z wynikami kształcenia i uznawaniem kwalifikacji (standard EQF).

Aby model ten mógł funkcjonować w praktyce, konieczne jest wg ekspertów:

- podniesienie jakości kadry nauczającej
- wprowadzenie wymagań dotyczących rozwoju zawodowego osób zajmujących się kształceniem (Lifelong Learning – LLL – w odniesieniu do kadry nauczającej)
- stałe podnoszenie operacyjnych umiejętności dydaktycznych kadry nauczającej (dydaktyka, socjologia, psychologia, andragogika)
- stosowanie interaktywnych form i nowoczesnych metod kształcenia
- rozwijanie i wymaganie demonstrowania kwalifikacji ponadzawodowych (wspierających samorealizację osobistą, integrację społeczną, aktywną postawę obywatelską oraz możliwość zatrudnienia) w cyklu kształcenia obowiązkowego

Pobieżny przegląd rekomendacji Zespołu ds. Edukacji przy Radzie Rynku Pracy PKPP Lewiatan nasuwa myśli, że wymagania od przeciętnego dydaktyka w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych niedługo przekroczą wymagania stawiane nauczycielom akademickim, których ramy działalności do tej pory nie są jasno określone.

środa, 17 grudnia 2008

Madoff Scandal Hits Philanthropies and Institutions

Zatrzymano finansistę, Bernarda Madoff, który zgromadził kapitał 50 biliona $, dzięki współpracy z wieloma charytatywnymi izraelskimi i żydowskimi stowarzyszeniami, a także instytucjami naukowymi (Yeshiva University in New York, Albert Einstein School of Medicine, Technion-Israel Institute of Technology, in Haifa, Israel), które inwestowały w jego piramidę finansową Investment Securities założoną w 1960 roku.

Brak dopływu nowej gotówki w wyniku recesji spowodowało załamanie się piramidy.

Oblicza się, że straty instytucji naukowych wynoszą od kilku do ponad 100 miliona $.

wtorek, 16 grudnia 2008

Opening speech for DIUS, DCLG & DWP Queen's Speech Debate Parliament, London - 8 December 2008

Podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Przedsiębiorczości Akademickiej, prof. Jerzy Duszyński - podsekretarz stanu w MNiSW stwierdził: Przedsiębiorczość akademicka jest niezbędnym elementem współpracy uczelni z gospodarką, komercyjnego wykorzystania wyników działalności naukowej, a przede wszystkim rozprzestrzeniania i transferu wiedzy, technologii i innowacji. Determinuje wzrost innowacyjności gospodarki i rozwój gospodarczy całego regionu, w którym dana uczelnia funkcjonuje.

Nie sposób zaprzeczyć, że: akademicka przedsiębiorczość przyczynia się do zbliżenia kadry akademickiej do gospodarki, podkreślając jednocześnie potrzebę nauczania przedsiębiorczości oraz nastawienia na kształtowanie umiejętności. Skłania to do zmian w strukturach i mentalności uczelni wyższych....pełnię potencjału uczelnia wykorzystuje tylko wtedy, gdy stwarza warunki do wykorzystania wiedzy, potencjału intelektualnego, pomysłów, zapału młodych ludzi, studentów, absolwentów oraz pracowników nauki. [więcej...].

MNiSW przekazało do szerokich konsultacji dokument Innowacyjna przedsiębiorczość akademicka - Wartość dla uczelni, wiedza dla przedsiębiorczości i oczekuje, że osoby zainteresowane akademicką przedsiębiorczością będą zgłaszać swoje uwagi, opinie oraz odpowiedzi na przedstawione w dokumencie pytania. Celem tych działań jest przygotowanie odpowiedniej wizji i narzędzi wsparcia akademickiej przedsiębiorczości, a także dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania inkubatorów.

Warto więc prześledzić tok argumentacji, popartej konkretnymi faktami, w dyskusjach jakie na ten sam temat prowadzą w brytyjskim parlamencie.

niedziela, 14 grudnia 2008

Taken for Granted: Can Early-Career Scientists Believe in Change?

Obietnice prezydenta-elekta Baracka Obama zaostrzyły apetyty naukowców na rozkwit badań naukowych w USA, którzy zasypują go listami i akcjami lobbującymi różnorodne kierunki badań [1], IH wspominali o problemie [7 i 13 listopada 2008: 2].

Jedno jest pewne, amerykańscy naukowcy mają świadomość jakim celom służą badania naukowe i znają swoją rolę [więcej...]

Choć nadal obserwatorzy z Washingtonu przewidują, że objęcie urzędu przez nową Administrację zakończy erę hamowania badań naukowych (takich jak np. komórki macierzyste zarodka), to wpływ recesji na pierwotne plany, wywołuje wiele spekulacji i wątpliwości, nawet u polityków entuzjastycznie popierających rozwój nauki.

Sugeruje się konieczność ograniczenia biomedycznych badań naukowych do tych, które przynoszą wymierne rezultaty oraz skoncentrowania się na badaniach klinicznych.
Większość komentatorów zgodna jest, że w najgorszej sytuacji będą młodzi naukowcy, którzy jeszcze nie zdążyli wejść w układy konkurencyjnej i bezwzględnej walki o granty.

Istotnym posunięciem polityki naukowej nowej Administracji będzie wybór i status doradcy naukowego, a z perspektywy zainteresowania młodych naukowców postawą przyszłego doradcy w stosunku do naukowego rynku pracy.

Naukowy rynek pracy w USA przekłada się wyraźnie na ekonomię: badania naukowe traktowane są jako jej siła napędowa. Polscy naukowcy skupieni na osiąganiu kolejnych stopni i tytułów naukowych rzadko mogą je przełożyć na wymierne rezultaty, tak jak się to robi w USA, [Economic Impact by State, więcej...].

Czy polskie instytucje zarządzające nauką prowadzą podobne badania?

Czy polskich naukowców w ogóle interesują działania naukowe?

Czy polscy naukowcy są w cokolwiek zaangażowani, poza realizacją własnej kariery?


Etatowa mentalność polskiego niedouka tytułującego się jako profesor zwyczajny, którą osiągnął zazwyczaj niezasłużenie, bo nie konkurując ze wszystkimi możliwymi współzawodnikami, ma kolosalny wpływ na stopniowe wycofywanie się minister B. Kudryckiej z pierwotnie szalenie ambitnie zakrojonej reformy nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.

Jeśli komuś w trakcie polskich reform należy pomóc, to z pewnością nie tym, w których interesie jest niedokonywanie żadnych zmian, którym już nie są w stanie pomóc żadne farmakologiczne terapie [więcej...].

Życiorys Minister Barbary Kudryckiej, najdobitniej świadczy o Jej wiedzy, iż realny świat naukowy żyje zupełnie innymi problemami (jak wyżej!), a osoby zajmujące wysokie akademickie stanowiska w Polsce są postrzegane przez naukowców na świecie, jako nieuprawnione do ich piastowania.

W rękach Minister Barbary Kudryckiej, ważą się losy tysięcy potencjalnych młodych naukowców, którzy prawdopodobnie wyjadą z Polski i nie wrócą do systemu szkolnictwa wyższego i nauki, który nie daje im możliwości samorealizacji.

Oni nie wyjeżdżają dla pieniędzy. Wyjeżdżają, aby kontynuować swoje pasje, aby rozwijać się wśród społeczeństwa, które ceni ich hierarchię wartości zgodną z wymaganiami cywilizowanego świata...


Uginając się pod presją polskich utytułowanych niedouków żądnych jedynie władzy, zasili Minister B. Kudrycka jedynie korowód kolejnych politykierów, których krótką karierę wieńczą nieudane próby publicystyki, albo próby reformowania innych działów smutnej polskiej rzeczywistości.

10 grudnia 2008 r. odbyło się posiedzenie Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju [więcej...], które skupia swoją aktywność jedynie na alokacji środków na finansowanie strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych: Interdyscyplinarny system interaktywnej informacji naukowej i naukowo-technicznej oraz Zaawansowane technologie pozyskiwania energii.

Czekamy na ogłoszenie OTWARTYCH KONKURSÓW w tej materii, szczególnie, że w Polsce, od co najmniej czterech lat interaktywna informacja naukowa jest w gestii osób prywatnych, bądź innych, wąskich grup specjalistycznych zainteresowań, które wykonują prace informacyjne bez w/w środków, które jak zawsze znajdą się w kieszeni najmniej zainteresowanych tematem...

Brak rozporządzeń ze strony MNiSW na który zwrócono uwagę, może zostać dowolnie wykorzystany. Brak rozporządzeń wzmacnia takie sprawy jak choćby błędne nominacje [więcej...].

Z kolei udział Pani Minister Barbary Kudryckiej oraz innych przedstawicieli MNiSW w posiedzeniu Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich [więcej...], które odbyło się 11 - 13 grudnia br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest interpretowany jako szerokie konsultacje środowiskowe nad perspektywami i strategią rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce, zasadami finansowania uczelni i badań naukowych, udziału środowiska uniwersyteckiego we wdrażaniu Procesu Bolońskiego, w tym wprowadzania Krajowej Struktury Kwalifikacji, oraz pracami nad systemem antyplagiatowym.

Czy nie należy zastanowić się w jakim stopniu środowisko akademickie reprezentują: prof. Witold J. Jurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Zbigniew Marciniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca KRASP, prof. Mieczysław W. Socha, sekretarz Państwowej Komisji Akredytacyjnej, prof. Jerzy Błażejowski, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, prof. Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich. Sprawy ważne dla środowiska studenckiego przedstawi Cezary Szczypa, obecny przewodniczący Forum Uniwersytetów Polskich, którzy uczestniczyli w obradach?

Z pewnością nie reprezentują tych, których znaczna część kariery zawodowej przebiegała szczęśliwie - poza polskimi atrapami instytucji naukowych.

piątek, 12 grudnia 2008

Obama Team Set on Environment

Prezydent-elekt Barack Obama wybrał swoich kluczowych doradców w sprawach energii i środowiska.

Prawdopodobnie, kandydatem do stanowiska Energy Secretary zostanie laureat Nobla Steven Chu [więcej...], którego Barack Obama nominuje na dyrektora Lawrence Berkeley National Laboratory.

Jak widać waga nominacji w świecie naukowym jest nieporównywalna [więcej...], tak jak nieporównywalne są ambicje przede wszystkim elit władzy zarządzających nauką na szczeblach lokalnych...

Zarówno naukowcy, jak i świeżo upieczeni absolwenci polskich uczelni szukają godziwego zatrudnienia na zagranicznych uczelniach. To właśnie ta zdrowa cześć populacji ucieka, broniąc się przed patologiami polskiego środowiska akademickiego.

Łamanie zasad jest zaraźliwe. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe: obserwowanie łamania zasad, szczególnie gdy towarzyszy temu społeczne zamieszanie oraz możliwość uzyskania jakiejkolwiek korzyści, powoduje dwukrotny wzrost prawdopodobieństwa iż obserwator również nie ich będzie respektował [więcej...].

czwartek, 11 grudnia 2008

Science eviction

Badania prowadzone przez Royal Society of Chemistry wykazały, że z 72% kobiet kontynuujących karierę akademicką w pierwszym roku po uzyskaniu doktoratu, po trzech latach zostaje zaledwie 37%.

Ta proporcja wygląda całkiem inaczej jeśli przypatrzymy się 61% mężczyzn na stanowiskach akademickich w pierwszym roku po doktoracie, z których większość, bo aż 59% będzie kontynuowała karierę akademicką.

Annette Williams, dyrektor Research Centre for Women in Science, Engineering and Technology, UK: Jest wiele kobiet o wielkim potencjale, talentach, produktywności, innowacyjności, które są marnowane w czasach, kiedy inwestuje się tyle pieniędzy w naukę i technologię.

W tym miesiącu opublikowano dwa badania na temat przyczyn odchodzenia kobiet z nauki.
Wzięło w nich udział około 450 molekularnych biologów (same kobiety) oraz 610 chemików (kobiety i mężczyźni). Wszyscy byli doktorantami, bądź właśnie uzyskali ten stopień. Pytani byli o ochotę bądź niechęć do kontynuowania pracy badawczej. Kilka kobiet odpowiedziało, że były informowane, że z powodów genderowych mogą spodziewać się wielu trudności i przeszkód.

Na samotność, frustrację wynikającą z nieudanych prób doświadczalnych, męczącą powtarzalność działań, współzawodnictwo, izolację a nawet wykluczenie związane z typem pracy akademickiej zwracało uwagę więcej kobiet niż mężczyzn. Tylko 1 na 10 mężczyzn odczuwał bezsilność w rozwiązywaniu istotnych problemów ze swoim promotorem, a te odczucia podzielało aż 17% kobiet.

Gdyby tak przeprowadzić analogiczne badania wśród polskich naukowców niewykluczone iż wnioski z badań byłyby zupełnie inne.

Czy w polskich laboratoriach naukowcy uskarżają się na męczącą powtarzalność działań konieczna dla uzyskiwania wiarygodnych wyników badawczych publikowanych w czasopismach z LF?

Czy współzawodnictwo naukowe przekłada się na izolację konieczną na skupieniu się na wykonywanej pracy, czy ochocze, grupowo przeprowadzane działania aby właśnie takie osoby usuwać?

Czy Polki odczuwają samotność, czy raczej sprytnie potrafią manipulować atrybutami własnej kobiecości i wchodzić w przyjacielskie relacje z promotorami, których jedynym atutem jest moc sprawcza?




W uzupełnieniu tematu warto zajrzeć do: Some Reflections on the Dearth of Women in Science; A Talk by Ben Barres, Harvard University, 20-04-2008 [więcej...]

środa, 10 grudnia 2008

Wspólne przedsięwzięcie na rzecz inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych

Wspólna Inicjatywa Technologiczna zmierza do ustanowienia Europy atrakcyjnym miejscem do prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych dla przemysłu biofarmaceutycznego.

Przedsięwzięcie na rzecz inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych (IMI JU) zostało powołane w 2008 roku na okres 10 lat (do 31.12. 2017) w oparciu o prawo europejskie (forma partnerstwa publiczno-prywatnego), pomiędzy Komisją Europejską a Europejską Federacją Producentów Leków i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA).

IMI JU jest finansowane z funduszy Komisji Europejskiej (1 miliard euro) i wkładu firm farmaceutycznych zrzeszonych w EFPIA (1 miliard euro).

Stałym delegatem Polski do IMI State Representative Group, SRG został nominowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr n. farm. Bogdan Podwysocki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju).

Informacja o nominacji jest jednoznaczna z tym, że rzetelny konkurs na to stanowisko nie odbył się.

W wyszukiwarce Publish or Perish dla: farmakologii oraz B Podwysocki za lata 1980 – 2008 otrzymujemy: 13 publikacji, 8 cytowań, h – index = 2. Wśród 13 publikacji: Polski Tygodnik Lekarski 4X, Wiadomości Lekarskie 2X, Materia Medica Polona 4X.

Wyszukiwarka PubMed podaje 12 pozycji dla B Podwysocki z jedyna publikacją zagraniczną Adv Exp Med Biol w 1988 roku.

Trzeba być wyjątkowym leniem, aby od 1983 roku w jednej z najpłodniejszej pod względem publikatorstwa dyscyplinie naukowej osiągnąć takie wyniki.

Trzeba mieć wiele tupetu, aby równolegle z przeprowadzaną reformą szkolnictwa wyższego i nauki nadal omijać rekrutacje konkursowe i dokonywać nominacji według mało przejrzystych zasad.

wtorek, 9 grudnia 2008

State of the Nation: Science in Ireland

Interdyscyplinarni pisali już o niezwykłym postępie w rozwoju nauki jaki uczyniła Irlandia w ciągu ostatnich kilku lat.

Specjalistom od zarządzania polską nauką polecamy przypatrzeć się jutro online (środa, 10 grudnia, 11:00 a.m. ET; 8:00 a.m. PT; 4:00 p.m. GMT) irlandzkiej wizji nauki na rok 2013:

Uczestnicy debaty:

Prof. Frank Gannon
Director General
Science Foundation Ireland

Prof. Patrick Cunningham
Chief Scientific Adviser to the Irish Government

Prof. Ciaran Regan
Vice-Principal for Research & Innovation
University College Dublin

Dr. Leonora Bishop
International Development Association (IDA) Ireland

Informacje [więcej...] oraz rejestracja [więcej...]:

U.K. Research Council Announces New Ph.D. Training Centers

250 milionów funtów zostało zainwestowanych z budżetu Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC) [więcej...] w 44 ośrodki formowania doktorantów na 22 uniwersytetach w UK. Posunięcie to wygeneruje ponad 2000 doktoratów w dziedzinach takich jak: zmiany klimatyczne, podtrzymywanie energii oraz problemy globalnego bezpieczeństwa.

Trening doktorantów będzie obejmować szkolenia doskonalące wiele umiejętności koniecznych do poruszania się i prowadzenia badań w interdyscyplinarnym środowisku.
W 17 ośrodkach doktoranci będą uczyć się biznesu oraz przedsiębiorczości.

Ośrodki formujące doktorantów otrzymają finansowanie na 5 lat, pod warunkiem złożenia raportu ze swojej działalności po 3 latach. Począwszy od roku 2009, każdy z ośrodków przyjmie około 10 studentów.

Artykuł odniesienia nie zawiera rzecz jasna prawd oczywistych dla brytyjskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego takich jak:

- dobrze wyszkolona kadra wyłoniona na drodze konkursu
- trening myślenia racjonalnego i krytycznego od przedszkola
- rozwiązywanie problemów empirycznych istotnym elementem studiów wyższych

poniedziałek, 8 grudnia 2008

Innowacyjna Polska bez nauki w kraju?

Jerzy M. Langer (Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, były wiceminister nauki):... Obecny kryzys może mieć jednak ozdrowieńczy skutek. Pod jednym warunkiem, że zaczniemy myśleć i działać perspektywicznie...

...Polska nie ma ani tyle pieniędzy, ani nie jest takim magnesem jak ówczesna Wenecja [...Wenecjanie po prostu kupowali wiedzę i specjalistów. Tak jak to dzisiaj robią arabskie imperia naftowe...]. Ponieważ tradycyjna gospodarka surowcowa oraz rolnictwo nie są w stanie zapewnić nawet niezależności gospodarczej państwa, warto zapytać czy mamy jakiekolwiek inne zasoby, które dobrze spożytkowane mogą Polskę wprowadzić na trwałe do grupy liderów gospodarczych świata.
Mimo wszystko nadal jeszcze mamy sporo kapitału intelektualnego, chociaż w coraz bardziej starzejących się głowach. Porozmawiajmy więc o faktach, a dopiero potem o reformach...


Jerzy M. Langer wśród wielu wad systemu polskiego sytemu szkolnictwa wyższego i nauki wymienia:

- Starzenie kadry i „luka” pokoleniowa
- Bardzo długa droga do samodzielności naukowej
- Emigracja
- Relatywnie niskie płace i spłaszczona ich struktura
- Stan niewiary i zniechęcenia
- Patologie (atomizacja powodująca destrukcję środowiska)


Recepta J. M. Langera jaką powinno zastosować Państwo zupełnie nie koresponduje z powyżej wymienionymi kłopotami. Bo jaki związek mają z nimi powyższe hasła?:

· Zagwarantować rozwój polskiej IVY LEAGUE
· Przebudować proinnowacyjnie szkolnictwo wyższe
· Odbudować środowisko naukowe (sens bycia - płace)
· Odwrócić długofalowy trend spadkowy finansowaniu nauki
· Nie zmarnować szansy w funduszach strukturalnych
· Określić i stymulować priorytety państwa, ale
· Zagwarantować zrównoważony rozwój dyscyplin
· Doprowadzić do realnego powiązania B i R


Czy oznacza to, że wymienione przez autora kłopoty nie są w gestii Państwa?

Czy powyższe kłopoty powinny być rozwiązywane jedynie na poziomie uczelni?

Czy autor artykułu wierzy, że Państwo może zrealizować proponowana receptę, bez likwidacji wymienionych kłopotów?

Wypowiedź autora jest pełna sprzeczności. Zachęcenie czytelnika wstępnym twierdzeniem: nie o pensje chodzi, ale o potrzebę sensu społecznego naszej pracy i akceptacji, wieńczy trywialna recepta: nie zmieniając nic wewnątrz istniejących struktur akademickich, dajcie więcej kasy wyciągając ją z funduszy strukturalnych.

W swojej wypowiedzi prof. J.M. Langer samookreśla się jako naukowiec (można się domyślać, że uważa się za naukowca z IVY LEAGUE). Przeciętnego czytelnika bije po oczach hasłowością wypowiedzi charakterystyczną dla zwyczajnego politykiera. Czytelnik wytrawny, z naukowym przygotowaniem na próżno szuka tu spójności wykładu pomiędzy diagnozą problemów szczegółowych a metodami ich rozwiązania.

piątek, 5 grudnia 2008

Wildstein pokazał choroby świata nauki

Jerzy Jachowicz o środowym programie Bronisława Wildsteina w telewizyjnej Jedynce:...w środowisku naukowym nawet nikt nie próbuje mówić o byłych donosicielach. Agentura to temat tabu. Milczą w tej sprawie sami konfidenci - to oczywiste. Ale boją się mówić o tym także poszkodowani, choć dawni zdrajcy żyją i pracują teraz obok nich. Dlaczego? Gdyż byliby przez swoich kolegów bardziej potępieni niż dawni konfidenci....

Dziękujemy za ten program i czekamy na ciąg dalszy...

czwartek, 4 grudnia 2008

Naukowy most między Polską a Słowacją

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz Dušan Čaplovič słowacki wicepremier ds. Społeczeństwa Opartego na Wiedzy, Spraw Europejskich, Praw Człowieka i Mniejszości zapowiedzieli dalszą kontynuację współpracy Słowacji i Polski w wymianie naukowej i studenckiej, a także w pracach badawczych, zwłaszcza w takich obszarach strategicznych, jak energetyka, ICT, zaawansowane technologie czy aeronautyka.

Minister Kudrycka przedstawiając prace naszego resortu w zakresie reformy nauki oraz planowanych zmian w systemie szkolnictwa wyższego zadeklarowała: Chcemy otwierać polską naukę na współpracę międzynarodową i przybliżać do gospodarki, tak jak to dzieje się w najlepiej rozwiniętych krajach.

Wicepremier Čaplovič przedstawił założenia reformy szkolnictwa wyższego na Słowacji. Zapowiedział m.in. dalszą realizację Procesu Bolońskiego, w tym standaryzację kontroli jakości kształcenia oraz nowe zasady w polityce nazewnictwa szkół wyższych.

Spotkanie dotyczyło między innymi współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego z uwzględnieniem realizacji umowy o uznawalności dyplomów, stopni i tytułów naukowych.

Temat dotychczasowej współpracy Słowacji i Polski w wymianie naukowej, to trochę jak opowiadanie ciągle tych samych kawałów. Jeśli ktoś nie czytał, to jednak ciągle warto: [1], [2], [3], [4], [5].

środa, 3 grudnia 2008

Niezbędnik polskiego naukowca na łamach Gazety Wyborczej

22 godzin temu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło pakiet 5 ustaw, które są najistotniejsze dla przyszłości oraz kierunku rozwoju naszego narodu.

Sposób w jaki spostrzegają dziennikarze istotność wprowadzenia reform nauki, odzwierciedlają newsy podawane nie tylko przez Gazetę Wyborczą. Poniżej przytoczone są ostatnie newsy dotyczące NAUKI w Gazecie Wyborczej utożsamianej z niezbędnikiem polskiego inteligenta:

Pigułka na jet-lag - 9 godzin temu
Amerykańscy uczeni twierdzą, że mają lekarstwo na kłopoty ze zmianą czasu. Na razie jest w fazie badań, ale niewykluczone, że już za kilka lat trafi do aptek.

Jak internet zmienia mózg - 9 godzin temu
Nowoczesne technologie stworzyły przepaść między pokoleniem młodych ludzi a ich rodzicami - ostrzega wybitny amerykański neurolog prof. Gary Small. Na szczęście można temu zaradzić

Cesarka zwiększa ryzyko astmy - 20 godzin temu
Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają większe ryzyko zachorowania na astmę - twierdzą szwajcarscy lekarze ze szpitala dziecięcego w Zurychu.

Tragedia delfinów na tasmańskiej plaży - 22 godzin temu
Ponad 150 grindwali poniosło śmierć na kamienistym wybrzeżu południowej Tasmanii.

wtorek, 2 grudnia 2008

Rada Ministrów przyjęła pakiet ustaw reformujących naukę

Na posiedzeniu rządu w dniu 2 grudnia 2008 r. ministrowie przyjęli przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pakiet 5 ustaw reformujących system badań naukowych.

Po konsultacjach nazywanych przez MNiSW społecznymi, akty prawne mogą jeszcze ulec drobnym modyfikacjom.

Model finansowania:

Pieniądze przeznaczane na badania będą sukcesywnie wzrasta, a sposób ich wydawania będzie uzależniony od osiągnięć badawczych [więcej...]

Przy ministrze nauki powstanie nowego ciało opiniodawcze: Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych oceniający jednostki naukowe według standardów i zasad oceny uznanych na świecie, co pozwoli na rzeczywiste powiązanie wysokości finansowania z jakością prowadzonych prac badawczych. Jednostki naukowe będą klasyfikowane do jednej z trzech kategorii: A - poziom wiodący w skali kraju, B - poziom akceptowalny z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej oraz C - poziom niezadowalający.
Dotychczasowe jednostki badawczo-rozwojowe zostaną przekształcone w instytuty badawcze, a ich zadaniem będzie realizowanie badań i prac rozwojowych na potrzeby gospodarki, transfer technologii i przystosowywanie wyników do oczekiwań przemysłu [więcej...].

Ustawa wyposaża Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w przepisy gwarantujące pełną transparentność podejmowanych na zasadach konkursowych decyzji finansowych i realizację polityki państwa w zakresie finansowania badań stosowanych, mających strategiczne znaczenie dla rozwoju Polski i jej bezpieczeństwa [więcej...].


Narodowe Centrum Nauki będzie udzielać finansowania na badania podstawowe kierując się przejrzystymi zasadami przyznawania pieniędzy w drodze konkursów oraz zwrócenie uwagi na młodych naukowców, mających trudności z uzyskaniem samodzielności badawczej, ze względu na brak dostępu do środków finansowych. Minimum 15 proc. wszystkich grantów będzie przeznaczone na badania prowadzone przez początkujących naukowców [więcej...]


Polska Akademia Nauk, stanie się prekursorem zmian jakościowych w polskiej nauce. Będąc korporacją prowadzącą wiele instytutów naukowych, jako pierwsza ma zrealizować zasady rzetelności i najwyższej jakości prowadzonych badań: audyt, ewaluacja jednostek badawczych, uprościć strukturę korporacyjną PAN, dokonać konsolidacji oraz integracji jednostek naukowych PAN z innymi instytucjami systemu nauki w Polsce [więcej...]



Więcej informacji udzielają:
Dorota Drozd, Centrum Informacyjne Rządu, tel. +22 694 66 13, tel. kom. 607 497 342; Bartosz Loba, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, tel. +22 529 26 51, tel. kom. 693 220 713.

Young Italian Scientists Take to the Streets

Tego roku włoskie prawo [więcej...] przyjęło ustawy, które dramatycznie (w 2009 r. o 63.5 milliona €) redukują finansowanie naukowców (płace!) oraz badań naukowych w instytucjach akademickich: uniwersytetach i publicznych agencjach badawczych...

Wzmiankowany plan obejmuje koleją kontrowersyjna ustawę zatwierdzającą prawo do przekształcania uniwersytetów publicznych w prywatne fundacje, które wyrównawczo mogą generować prywatne przychody.

Zamrożone zostało zatrudnianie na pozycjach akademickich na kolejne 3 lata, a proporcja uzupełniania zatrudnienia w kontekście odchodzenia pracowników naukowo-dydaktycznych na emerytury ma wynosić w latach 2010 i 2011 nie więcej niż 2 nowe zatrudnienia na 10 zwolnień w wyniku przejścia na emeryturę.

Od lata 2008 grupy uniwersyteckich oraz poza uniwersyteckich naukowców (tzw. kontraktowych naukowców) prowadzą w obrębie swoich środowisk szeroko zakrojoną edukację dotyczącą implikacji aktualnych ustaw prawnych oraz propozycji alternatywnych.

Protest włoskich naukowców przekroczył mury instytucji akademickich i obejmuje nie tylko pisanie listów do rektorów, ministrów, wykłady w miejscach publicznych lecz wyszedł na ulice, zainicjował strajki oraz demonstracje, które swoje apogeum osiągnęły 14 listopada w Rzymie [więcej...]. Według władz uczestniczyło w nich 30,000 osób, zdaniem uczestników, było ich 200,000. Włoscy doktoranci, akademicy i naukowcy planują założyć narodową sieć kontaktów niezbędną dla dalszych dyskusji z rządem Berlusconi’ego.


Od lat przewalające się przez Europę ruchy akademickie, szczególnie francuskie o których pisali interdyscyplinarni [06.07.2008 Long Road to Reform in France, więcej...], teraz włoskie pokazują najdobitniej poziom zniewolenia mentalnego polskich akademików, brak podmiotowości i zadawalanie się byle groszem bez dążenia do uzyskania prawdziwej niezależności intelektualnej.

Polskie ruchy kontestacyjne to rozmowy z elitarnymi środowiskami, spotkania z ministrami, afiszowanie się mocą i znajomościami, przegrupowania, i niszczenie w zarodku wszelkich ruchów oddolnych i działań indywidualnych - często przez propozycje współdziałania...

poniedziałek, 1 grudnia 2008

Tooling Up: 15 Minutes to a Better Interview

Dlaczego polscy naukowcy dyskutują o użyteczności LF dla oceny kandydatów na pozycje dydaktyczno-naukowe, natomiast amerykańscy o sztuce prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych?

Polskie środowiska naukowe dalekie są od poszukiwania osób rzutkich umysłowo, kreatywnych i krytycznych.

Koncentracja na nieosiągalnych standardach to najlepszy sposób, aby zaporę polityczną zastąpić poprzeczką przekraczalną jedynie dla tych, których kariera przebiegała pod parasolem sponsorów ustawionych poprawnie politycznie.