Narodowe Centrum Nauki

czwartek, 30 grudnia 2010

Prywatne uczelnie zarzucają rządowi, że chce ograniczyć ich autonomię

Uczelnie niepubliczne nie chcą zmian proponowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, głównie w obszarze:

1. sposobu finansowania uczelni
2. autonomii uczelni
3. zasad zatrudniania kadry

Uczelnie niepubliczne uważają iż rząd przygotował bubel prawny pogłębiający nierówności i dyskryminację między nimi a uczelniami publicznymi.

Zachęcam do prześledzenia na tym blogu wpisów pod etykietą reforma nauki zastąpiona aferą AHE w Łodzi - pomoże w zrozumieniu intencji MNiSW w stosunku do uczelni niepublicznych w Polsce.

środa, 29 grudnia 2010

Zagrożona autonomia uniwersytetu

Sytuacja konfliktowa między NAUKMA (Akademia Kijowsko-Mohylańska / National University of Kyiv Mohyla Academy) a ministrem oświaty i nauki Dmytrem Tabacznykiem!

Rektor zwołał konferencję prasową wysłał list otwarty do Prezydenta, Premiera oraz Przewodniczącego Parlamentu. Rozesłano także listy w języku angielskim do partnerskich instytucji...

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, nie uwzględnia uwag zgłaszanych przez NAUKMA, nie uznaje zasady autonomii, jest niedopasowana do Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego i przewidziano likwidację małych uniwersytetów (np. UKU, NAUKMA, Akademii Ostrogskiej…)...

Władze uniwersytetu zwróciły się do swoich partnerów z prośbą o wsparcie, wszczególności o nadsyłanie listów na adres rektora Serhija Kwita: kwit@ukma.kiev.ua Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, musisz mieć włączony Javascript, by go zobaczyć - skany oryginału, oryginaly: Prezydenta NAUKMA, S.M.Kwit, vul. Skoworody 2, 04655 Kyiv, Ukraina) oraz publikacje w prasie.

Ola Hnatiuk - dr hab. ukrainistyki, tłumaczka, popularyzatorka literatury ukraińskiej prosi o potraktować tę sprawę jako ważną dla jakości polsko-ukraińskich relacji i przyszłości współpracy naukowej i oświatowej.

Do czterech razy sztuka?

Andrzej Pilc, Instytut Farmakologii PAN i CM UJ:...Wszyscy eksperci, krajowi i zagraniczni, wraz z twórcą IF Dr. Eugene Garfieldem, unisono twierdzili, że wskaźnik ten nadaje się wyłącznie do oceny jakości czasopism naukowych, nie nadaje się natomiast do oceny działania poszczególnych badaczy czy instytucji.
Wiadome jest, że około 50% prac publikowanych w jakimkolwiek czasopiśmie nie jest cytowane, w każdym przeważają publikacje mierne, stanowiące około 80% całości, zatem tylko co piąta praca odzwierciedla jakość czasopisma.
Nasze ministerstwo po raz kolejny przeprowadziło ranking w oparciu o nieszczęsny IF, w dodatku wymieszało to z praktycznymi wynikami (patenty – tutaj jednostki podawały kuriozalne, liczone w miliardach złotych osiągnięcia) i na tej podstawie dokonało oceny jednostek naukowych
...

Wskaźniki bibliometryczne i kategoryzacja instytucji naukowych

Marek Kuś, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Warszawa:...także w wypadku, gdy stosujemy powszechnie „sprawdzone” i „obiektywne” wskaźniki bibliometryczne, taka wstępna analiza jest niezbędna. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy wskaźnik bibliometryczny stosowany jest w sytuacji, dla analizy której nie został pierwotnie stworzony.
Tak na przykład tzw. impact factor służy porównywaniu czasopism, a zupełnie nie nadaje się do oceny jakości produkcji naukowej autorów publikowanych w nich prac. Jest tak, gdyż niezależnie od tego, jaki jest impact factor danego czasopisma, wśród opublikowanych w nim prac najwięcej jest tych, które nigdy nie były cytowane
...

Mierzenie nauki

Stanisław Mrówczyński,Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i w Instytucie Problemów Jądrowych w Warszawie:...Gdy w latach 2002 i 2006 prowadzono kategoryzację, ówczesne ministerstwa odpowiedzialne za naukę początkowo również chciały oceniać całe wydziały, lecz ostatecznie zgodziły się na kategoryzowanie poszczególnych instytutów. Grupy więc były faktycznie jednorodne, a ocena miała jakąś wartość. Teraz MNiSW pozostało całkowicie głuche na wielokrotnie zgłaszany postulat rozłącznego traktowania instytutów funkcjonujących w ramach niejednorodnych wydziałów. A przecież długa jest lista takich instytutów. Jedne są naprawdę dobre i zasługują na wsparcie, a inne słabe i wymagają naprawy. Instytutom uczelnianym odmówiono więc prawa oceny, natomiast w komunikacie MNiSW o przyznanych kategoryzacjach pojawiły się kadłubkowe grupy „małych jednostek”, o których wcześniejsze dokumenty nawet nie wspominały. Ministerstwo okazało więc szczególne zainteresowanie np. Centrum Fizyki Ciała Stałego, w którym zatrudniony jest jeden (sic!) pracownik naukowy i Międzynarodowemu Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur, gdzie pracuje naukowo sześć osób.
Wymyślono też kategorię Małych Jednostek Klinicznych, w której znalazła się tylko (uwaga!) jedna placówka – Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. A przecież ocena miała nie zależeć od wielkości jednostki i z tego powodu np. w grupie instytucji prowadzących badania z fizyki i astronomii znalazło się zatrudniające zaledwie 35 badaczy Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika i sześć razy większy Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
...

wtorek, 28 grudnia 2010

10 grzechów głównych raportu Ernst&Young o stanie polskiej nauki i szkolnictwa wyższego

Zespół socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego: Anna Baczko-Dombi, Jan Dzierzgowski, Wojciech Fenrich, Małgorzata Głowania, Agata Komendant-Brodowska, Marta Szaranowicz-Kusz, Izabela Wagner opracował merytoryczną ocenę jakości Diagnozy i Strategii, które na zlecenie Ministerstwa przygotowało konsorcjum złożone z firmy Ernst&Young Business Advisory oraz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Pełna wersja tego dokumentu: tutaj

Według w/w Zespołu dokumenty przygotowane przez E&Y i IBnGR nie spełniają podstawowych kryteriów rzetelnej diagnozy, a szczególnie, zamiast na pogłębionych badaniach opierają się na stereotypowych, obiegowych opiniach.

Oto w skrócie 10 grzechów głównych popełnionych przez autorów Diagnozy...:

...diagnoza… jest oparta na wątłych podstawach. Autorzy podeszli do źródeł bezkrytycznie i oparli się właściwie wyłącznie na danych dostępnych bez wychodzenia z domu, a nawet bez wysyłania e-maila, zgodnie z zasadą „Wklejamy to, co da się znaleźć w Internecie i co da się darmowo zeń pobrać”. Opis takiego podejścia znajdzie Czytelnik w Grzechu nr 1 „Zatrute źródło”...

...brak dociekliwości w szukaniu i zbadaniu pozytywnego przykładu z rodzimego gruntu. W Polsce funkcjonują takie wzorcowe jednostki naukowe, których doświadczenia mogłyby pomóc w wypracowaniu naszej strategii reformy szkolnictwa wyższego bardziej niż przykłady zagranicznych uniwersytetów, funkcjonujących przecież w zupełnie innym kontekście niż uczelnie polskie. Więcej o tym w Grzechu nr 2 „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Kolejny problem z wątłymi podstawami prezentowanych prac wiąże się z wybiórczym i pozbawionym refleksji sposobem przedstawiania Polski na tle międzynarodowym, po pierwsze w kontekście powiązań między rynkiem a nauką, po drugie w ramach pomiaru osiągnięć naukowych.

Grzech nr 3 „Skąd wziąć przedsiębiorców do współpracy?” pokazuje, że kooperacja uczelni i przedsiębiorców nie jest naturalna i oczywista.

Grzech nr 4 „Fetysz rankingów” ukazuje problemy interpretacyjne związane z rankingami szkół wyższych, które Autorzy Diagnozy… bagatelizują.

Kolejne problemy wiążą się z tym, że Autorzy napisali diagnozę systemu, w której zabrakło pytań badawczych związanych z adresatami reformy. Bo są nimi, jak nam się zdaje nie tylko instytucje, ale i ludzie, a więc nie tyle uczelnie albo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale studenci i pracownicy uczelni.

Grzechem nr 5 „Studenci dla uczelni czy uczelnie dla studentów?” jest brak rozpoznania największej grupy, której dotyczy reforma, czyli studentów. Pokazujemy, że Autorzy nie znają tej grupy, a wybiórczy sposób przedstawienia danych na jej temat prowadzi do przedstawienia polskiego szkolnictwa wyższego w jak najgorszym świetle.

Grzech nr 6 „Naukowiec czyli kto?” popełnili Autorzy, traktując wszystkich naukowców jednakowo, jako osoby bez wieku, płci, etapu kariery. Pokażemy tu, że nieco inne problemy dotykają doktorantów, adiunktów i profesorów i że kariera naukowa miewa różny przebieg w zależności od płci. W Diagnozie… nie uwzględniono także zróżnicowania pracy ze względu na charakter uprawianej dyscypliny, a przecież z odmiennymi problemami borykają się przedstawiciele szeroko pojętych nauk przyrodniczych, społecznych, badacze z uniwersytetów i politechnik. Pomijanie zróżnicowania wewnętrznego grupy, mającej zostać zreformowanej, nie wróży tej reformie dobrze.

Grzech nr 7 „Epidemia wieloetatowości” rzuca nieco światła na przywoływane, ale niezdiagnozowane przez Autorów, a powszechnie krytykowane zjawisko zatrudnienia pracowników naukowych w kilku różnych szkołach wyższych.

Grzech nr 8 „A za co to wszystko?” z kolei polega na pominięciu sfery dochodów pracowników naukowych. Pokażemy zatem to, co pominęli Autorzy, a co można zdiagnozować nawet w oparciu o dostępne dane, i to w stylu Autorów, a więc nie wychodząc z biura (lub z domu).

Grzech nr 9 „Małym Fiatem do Formuły 1” to brak kalkulacji kosztów uprawiania nauki ponoszonych przez naukowców, które postaramy się oszacować z naszej osobistej perspektywy.

Ostatnim grzechem Konsorcjum jest Grzech nr 10 Chciwość, jako że trudno inaczej nazwać postawę pozwalającą na zainkasowanie średnio 5,5 tys. zł za stronę tekstu, który opiera się na wątpliwych źródłach, zawiera informacje, które służą nie tyle diagnozie, co udowodnieniu z góry przyjętych tez, a przede wszystkim nie mówi nic nowego o żadnej grupie, której reforma szkolnictwa wyższego ma dotyczyć
...

czwartek, 23 grudnia 2010

Tygodnik Powszechny: Kolęda dla zmęczonych

Podwyżki na UAM z dochodów własnych uczelni

Senat UAM na III zwyczajnym posiedzeniu Senatu UAM (20.12.2010 r.)podjął uchwałę: w sprawie przeznaczenia w 2011 roku środków na podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli akademickich oraz przeznaczenia środków na dodatki dla nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy profesora; w sprawie dodatkowego wynagrodzenia w roku 2011 pracowników niebędących nauczycielami akademickimi zatrudnionych w administracji centralnej z dochodów własnych.

Wyraził również zgodę na dodatkowe wynagrodzenie w roku 2011 dla nauczycieli akademickich oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi: Wydziału Fizyki oraz Wydziału Neofilologii z dochodów własnych i środków na działalność statutową; Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Nauk Społecznych, Szkoły Języka Angielskiego UAM oraz Ośrodka Alliance Française z dochodów własnych. Podjął również uchwałę pozwalającą na dodatkowe wynagrodzenie w roku 2011 dla nauczycieli akademickich Szkoły Tłumaczy i Języków Obcych z dochodów własnych.

środa, 22 grudnia 2010

KOLĘDA DLA NIEOBECNYCH

Powołanie nowej Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

20 grudnia 2010 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, powołanej zgodnie z nową ustawą o NCBiR z 30 kwietnia 2010 r.

W skład nowej Rady Centrum weszli przedstawiciele środowisk naukowych, społeczno-gospodarczych i finansowych oraz administracji publicznej.

Nominację z rąk minister odebrał również nowy Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. dr hab. inż. Krzysztof Kurzydłowski, który z dniem 1 stycznia 2010 r. obejmie to stanowisko.

Członkowie Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zgłoszeni przez środowiska naukowe:

1. doc. dr hab. Piotr Garstecki,
2. prof. dr hab. Kazimierz Jeleń,
3. prof. dr hab. inż. Jerzy Kątcki, Przewodniczący Rady NCBiR
4. prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk,
5. prof. dr hab. Jan Lubiński,
6. prof. dr hab. inż. Antoni Waldemar Morawski,
7. prof. dr hab. Dariusz Jan Skarżyński,
8. prof. dr hab. Wiesław Stręk,
9. prof. dr hab. inż. Jan Taler,
10. prof. dr hab. Piotr Tryjanowski

Promoting the learning mobility of future workers: experiments with virtual placements in university-business arrangements

The central question is: how may virtual placements be arranged so as to bring about a contribution to the development of professional skills?

The paper reports on multi-country experiments with technology-enabled remote access to work, as a contribution to the work-based learning and professional mobility of students.

wtorek, 21 grudnia 2010

SIR World Report 2010 m.in. o polskich uczelniach medycznych

Akademia Medyczna we Wrocławiu jest najlepszą polską uczelnią medyczną w rankingu Scimago Institution Ranking. Na krajowym podium znalazły się także Uniwersytet Jagielloński i Akademia Medyczna w Poznaniu.

Polskie placówki zajęły odpowiednio 326., 368. i 443 miejsce na liście 1825 uczelni medycznych z całego świata.

Na czele rankingu znajdują się same amerykańskie uczelnie. Pierwszy jest Uniwersytet Harvarda. Zaraz za nim Narodowy Instytut Zdrowia i Centrum Medyczne dla Weteranów. Na czwartym miejscu znajduje się kanadyjski uniwersytet w Toronto.

Felieton polityczny. W szkolnictwie wyższym i nauce ponownie para w gwizdek...

Jan Winiecki:...Szefowa resortu, po kilku zderzeniach swoich koncepcji z różnymi lobbies, a zwłaszcza lobby na rzecz świętego spokoju z państwowych uniwersytetów, oraz wygodnictwem swoich politycznych zwierzchników, zdecydowała się na działania w sferze formy raczej niż treści. Stagnacji na uczelniach państwowych towarzyszyć przy tym będzie pogorszenie warunków funkcjonowania uczelni prywatnych, naruszające w różnych kwestiach konstytucyjną zasadę równego traktowania i głęboko ingerujące w uprawnienia firm prywatnych.

Habilitacje więc pozostaną, autonomia wydziałów, utrudniająca w tychże państwowych uczelniach zmiany w strukturze nauczania, może nawet umocnić się w wyniku forsowania koncepcji KNOB-ów, czyli krajowych naukowych ośrodków wiodących. Ponieważ ośrodki badawcze będą na poziomie wydziałów, więc wydziały umocnią jeszcze swoją pozycję „księstw udzielnych” względem rektorów i senatu uczelni. W wielu innych kwestiach projekt ustawy obniża i tak już nie najwyżej zawieszoną poprzeczkę. Tworzenie barier dla uczelni prywatnych zredukuje jeszcze konkurencję – i tak niezbyt silną dla faworyzowanych finansowo i regulacyjnie państwowych uniwersytetów

Projekt nie dostrzega w ogóle trendu cywilizacyjnego w świecie zachodnim
...

Raport o mobilności naukowców


Pracownicy mobilni są bardziej produktywni oraz kreatywni co przekłada się na wzrost publikatorstwa oraz patentów. Istnieje szereg badań, które, to potwierdzają, więcej...

W Polsce 55% doktorów pracuje w miejscu otrzymania doktoratu, a dla pierwszej pracy po doktoracie wskaźnik ten wzrasta do 71 %.
W najbardziej prestiżowych szkołach wyższych poziom wsobności zatrudnienia wynosi od 85 do 95%.
Najwięcej wychowanków zatrudniają nauki techniczne i przyrodnicze (65% i 64%).
Najmniej – rolnicze i medyczne (33% i 34%).
Najbardziej zamknięte dyscypliny to sztuki piękne (niemal 100%), geologia, elektronika i biochemia.

Badania przeprowadzone przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji charakteryzują polskich pracowników naukowych:...Niechętnie zmieniają miejsce pracy, a jeśli już, to najczęściej przechodzą do prywatnych uczelni. Zbytnio nie interesują ich wyjazdy zagraniczne. Doktorami zostają w coraz młodszym wieku, ale później niż kiedyś awansują na samodzielnych pracowników naukowych...

Diagnoza mobilności instytucjonalnej i geograficznej osób ze stopniem doktora w Polsce: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, więcej...

poniedziałek, 20 grudnia 2010

Dlaczego polskie uczelnie są niżej w rankingach?

Rektorzy proponują, by od 2015 r. została wprowadzona w Polsce zasada współpłatności za studia z powszechnym czesnym w uczelniach publicznych, które docelowo wynosiłoby 25 proc. średnich kosztów kształcenia w sektorze publicznym, czyli ok. 2,5 tys. zł rocznie dla studenta studiów stacjonarnych.

Warunkiem czesnego ma być uprzednie wdrożenie powszechnie dostępnego kredytu studenckiego i systemu stypendialnego, z możliwościami odłożonej spłaty i regułami uwalniania od tego obowiązku. Pozostałe koszty kształcenia w ramach studiów stacjonarnych ponosiłby budżet państwa. Reguły finansowania studiów niestacjonarnych nie uległyby zmianom.

Teoria względności na wolnym rynku

Adam Leszczyński, GW:...Przypomniałem sobie minister Kudrycką sprzed dwóch lat. Dla wielu naukowców była wtedy przywiezioną przez PO w teczce profesor prowincjonalnej uczelni. Byłem świadkiem, jak nobliwi uczeni traktowali ją z lekceważeniem graniczącym z chamstwem ("Czarownica z Podlasia" - to było jedno z bardziej cenzuralnych określeń, które słyszałem, chociaż publicznie nigdy nie padło). Gazety wielokrotnie umieszczały ją na liście ministrów "do odstrzału" przy ewentualnej rekonstrukcji rządu. Teraz widziałem silnego polityka, który wie, czego chce, który wie, że wygrywa, i z którego zdaniem trzeba się liczyć.

O odwoływaniu Kudryckiej od dawna już nikt nie pisze.

Kilka dni przed spotkaniem w Giełdzie zaprosili mnie na rozmowę dwaj wybitni uczeni pracujący w Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych. To instytucja w polskiej nauce bardzo ważna. Jej recenzenci uczestniczą w postępowaniach habilitacyjnych (obok kolegów z uczelni habilitanta - a habilitacja w Polsce jest kluczowym elementem naukowej kariery). Może też np. zawiesić uprawnienia wydziału czy instytutu do nadawania stopni naukowych, jeżeli uzna, że instytut zamienił się w "fabrykę dyplomów" i zaniża poziom polskiej nauki. Z CK trzeba się więc liczyć.

Centralna Komisja mieści się na 24. piętrze Pałacu Kultury, we wnętrzach, które nie zmieniły się od czasów Bieruta, a przynajmniej tak wyglądają. W tej scenografii dwóch członków CK tłumaczyło mi, że nie należy zmieniać systemu awansu w nauce - a ta zmiana ma być bardzo ważną częścią reformy.


Prof. Osman Achmatowicz, CK:...To prawda, że system, który mamy, jest zły...Ale jesteśmy właśnie w trakcie zastępowania go gorszym. Poziom doktoratów i habilitacji, i tak już często niski, dramatycznie się obniży. Trzeba spokojnie zastanowić się, jak zmienić reguły awansu...

Humanistyka 2.0

Culturomics - projekt na Uniwersytecie Harvarda, którego celem jest umożliwienie ilościowych badań kultury i jej ewolucji w czasie i w różnych społeczeństwach, i zajmuje się trzema zadaniami:

* Tworzeniem ogromnych zbiorów danych dotyczących kultury
* Analizą tych danych i tworzeniem nowych rodzajów analiz
* Rozwijaniem narzędzi pozwalających na przeglądanie danych przez wszystkich zainteresowanych

Kilka dni temu opublikowali oni w Science artykuł Quantitative Analysis of Culture Using Millions of Digitized Books w którym przedstawiają analizy wykonane przy pomocy zasobów Google Books.

sobota, 18 grudnia 2010

Co prezes Fundacji Rektorów Polskich sądzi o opłatach za studia

Prof. Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich:...Konstytucja RP określa pewne kanony edukacyjne, a wśród nich prawo do nauki oraz równość dostępu do wykształcenia, w tym wyższego, i jego powszechność. Ale nie chodzi tutaj tylko o to, by było jak najwięcej miejsc do studiowania, jak najwięcej krzeseł w sali wykładowej. Chodzi o dostępność do takiego wykształcenia, które spełnia wymagania jakościowe, a zatem jest możliwie najwyższej jakości. ...jeśli chcemy konkurować w Europie - trzeba stopniowo zmieniać. A poprawić to może zbiór zaproponowanych w naszej strategii, skoordynowanych działań w najbliższej dekadzie, a w tym zwłaszcza wprowadzenie bardziej zadaniowego systemu finansowania szkolnictwa wyższego i nauki, w powiązaniu ze wzrostem nakładów z różnych źródeł, publicznych i niepublicznych...Wprowadzenie współpłatności za studia nie powinno być, i w naszej propozycji nie jest, motywowane intencją osiągania oszczędności w budżecie państwa. Wysokość czesnego powinna być też silnie limitowana. To także istotnie różni nasz projekt od rozwiązań aktualnie wprowadzonych w Anglii...

W projekcie Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego 2010-2020 rektorzy proponują, by od 2015 r. została wprowadzona w Polsce zasada współpłatności za studia z powszechnym czesnym w uczelniach publicznych (docelowo: 25 % średnich kosztów kształcenia w sektorze publicznym - około 2,5 tys. zł rocznie dla studenta studiów stacjonarnych).

Warunkiem czesnego ma być uprzednie wdrożenie powszechnie dostępnego kredytu studenckiego i systemu stypendialnego, z możliwościami odłożonej spłaty i regułami uwalniania od tego obowiązku.

Pozostałe koszty kształcenia w ramach studiów stacjonarnych ponosiłby budżet państwa.

Reguły finansowania studiów niestacjonarnych nie uległyby zmianom.

Czy to ochotne do ofert kredytowych polskie banki tak zwlekają z kredytami studenckimi? Skąd ta magiczna data 2015?


Prof. Jerzy Woźnicki: Jeśli całe to przedsięwzięcie ma być poważne, niezbędny jest czas na jego właściwe przygotowanie. Nie lekceważymy głosów wyrażających obawy, czy opłaty za studia nie uderzą w biedniejszą młodzież. Dlatego pięć lat uważamy za niezbędny okres na szczegółowe opracowanie projektu całego systemu, a następnie przedyskutowanie zaproponowanych rozwiązań z Parlamentem Studentów RP i poddanie propozycji pod debatę publiczną. Szeroki konsensus polityczny byłby bowiem tutaj bardzo pożądany. Nowe uzgodnione rozwiązania dotyczące współfinansowania studiów stacjonarnych, będące częścią nowego systemu finansowania kształcenia w uczelniach publicznych i niepublicznych w Polsce, powinny być wdrażane krok po kroku, od nowelizacji Konstytucji RP poczynając. Warto dodać, że propozycje zawarte w naszym projekcie strategii, umożliwiają wprowadzenie ważnej i potrzebnej zasady tzw. konwergencji sektorów publicznego i niepublicznego w szkolnictwie wyższym. Oznaczałoby to, że uczelnie publiczne - po wygraniu konkursu na finansowanie studiów - będą finansowane z budżetu, a dofinansowywane z powszechnego czesnego. Z kolei uczelnie niepubliczne byłyby finansowane z powszechnego czesnego, tak jak dzisiaj, a dofinansowywane z budżetu, o ile wygrają konkurs. Takie rozwiązania, oparte na zasadzie współpłatności, byłyby symetryczne i logiczne, a także nikogo by nie krzywdziły. Opracowanie elementów takiego systemu wymaga prac analitycznych i koncepcyjnych.

PAP: Czy kierowana przez Pana Profesora Fundacja Rektorów Polskich podejmie takie prace?

Prof. Jerzy Woźnicki: Tak, choć chcemy w tych sprawach współpracować z różnymi partnerami. Zaczęło właśnie działać powołane przez Fundację Rektorów Polskich wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencją Rektorów Zawodowych Szkół Polskich i Związkiem Pracodawców Prywatnych Edukacji "Lewiatan", Centrum Analiz i Dialogu w szkolnictwie wyższym. Zapraszamy do współpracy organizacje pracodawców i przedsiębiorców oraz Związek Banków Polskich.

PAP: Czy rektorzy będą forsować wprowadzenie czesnego?

Prof. Jerzy Woźnicki: Sądzę, że nie będą wyręczać polityków. Ważny jest społeczny dialog, warunkujący możliwość uzyskania akceptacji większości opinii publicznej. Od studentów oczekujemy, że w punkcie wyjścia nie będą przeciwni zaproponowanej zasadzie współpłatności za studia ze względów ideologicznych i będą otwarci na dyskusję, a może i dalsze wspólne prace. Mamy na to kilka najbliższych lat. Wykorzystajmy je.

piątek, 17 grudnia 2010

Zakończono kolejny etap prac nad ustawą o szkolnictwie wyższym

Barbara Kudrycka:...To dobry dzień dla polskiej nauki, ponieważ zakończyliśmy dzisiaj prace w podkomisji na temat nowelizacji ustaw o szkolnictwie wyższym i tytułach naukowych. Myślę, że udało się troszkę poprawić projekt rządowy...

Rządowy projekt ustawy wprowadza ośmioletnie okresy, w których trzeba zrobić doktorat lub habilitację, tymczasem w podkomisji ustalono, lecz przepis ten nie obejmie osób już zatrudnionych (będą pracować wedle takich zasad, na jakich tę pracę rozpoczynały),

Protesty środowiska akademickiego jak widać mają swoją moc. Szkoda jedynie, że środowisko walczy jedynie o własne doraźne korzyści a nie zmianę systemu nauki i szkolnictwa wyższego...a kto jak nie właśnie oni mogą ten system zmienić?

Znani politycy PO zapłacą karę. Nie chcieli więcej kobiet w polityce

To tylko pozornie off topic...

3 grudnia Sejm przyjął ustawę, która ma zwiększyć udział kobiet w polityce, która ustanawia, że nie mniej niż 35% kobiet i nie mniej niż 35 % mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, żeby została zarejestrowana. W tym głosowaniu w klubie PO obowiązywała dyscyplina głosowania "za".

Przeciwko ustawie opowiedziało się 10 posłów PO, w tym m.in.: Jarosław Gowin, Andrzej Czuma, Dariusz Lipiński i Andrzej Smirnow.

A kara zaproponowana przez Iwonę Śledzińską-Katarasińską - śmieszna: posłowie, którzy w ogóle nie uczestniczyli w głosowaniach, zapłacą 1000 zł kary, a ci, którzy zagłosowali niezgodnie z dyscypliną w głosowaniach nad ponad dwoma poprawkami - 100 zł...

Off topic?
niekoniecznie. Jakkolwiek po pośle Jarosławie Gowinie człowiek myślący racjonalnie niewiele może oczekiwać, to dla odmiany poseł Andrzej Smirnow jest przewodniczącym Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży - kluczowej dla reformy nauki i szkolnictwa wyższego - czyli obszaru w którym dyskryminacja kobiet jest na faktem!

Sam poseł Andrzej Smirnow dał popis własnych możliwości na jednym z ostatnich posiedzeń tej Komisji, więcej...

czwartek, 16 grudnia 2010

Raport trzeciego stopnia

Raport „Studia doktoranckie na UJ. Głos doktorantów” powstał w ramach projektu koordynowanego przez Ewę Krzaklewską. W 2009 r. Zespół ds. Jakości Kształcenia Towarzystwa Doktorantów UJ przeprowadził elektroniczną ankietę. Raport zostanie upubliczniony za miesiąc.

Wnioski z pierwszych w Polsce badań jakości kształcenia na studiach doktoranckich są niewesołe...

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego odznaczony medalem

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego Marek Bojarski został uhonorowany medalem 100-lecia Uczelni Technicznych w uznaniu zasług dla rozwoju Politechniki Wrocławskiej.

Związki Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej datują się od 1945 roku, kiedy to na mocy dekretu z 24 sierpnia dawne niemieckie uczelnie wrocławskie – uniwersytet i politechnika – stały się polskimi państwowymi szkołami akademickimi. Profesor Stanisław Kulczyński został mianowany rektorem Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Uczelnie miały też wspólny senat i niektóre zakłady naukowe. Pierwszy rok akademicki zainaugurowały 15 listopada 1945 roku. Wspólnota uczelni ustała w 1951 roku.

Nabór na rok akademicki 2010/2011 do elitarnej francuskiej szkoły administracji publicznej ENA

Francuska Ecole Nationale d'Administration ogłasza rozpoczęcie naboru na okres 2011-2012 na trzy cykle studiów międzynarodowych. Zapisy trwają do 21 stycznia 2011 r. ENA gości studentów zagranicznych pochodzących ze wszystkich kontynentów, a rekrutowanych za pośrednictwem sieci ambasad. Już ponad 2 900 słuchaczy z zagranicy ukończyło tego typu studia.

Konkurs wewnętrzny na stanowisko zastępcy kanclerza ds. administracyjno-gospodarczych

Wewnętrzny - cokolwiek to znaczy, a znaczy JEDYNIE DLA PYR - ale jednak konkurs na stanowisko zastępcy kanclerza ds. administracyjno-gospodarczych.

Katarzyna Linke
Kierownik Działu Kadr i Organizacji
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
ul. Wieniawskiego 1, 60-712 Poznań
tel + 48 61 829 4395 fax +48 61 829 4405
e-mail: klinke@amu.edu.pl

Warunki konkursu

Zakres obowiązków

środa, 15 grudnia 2010

PWSZ imieniem rtm W. Pileckiego

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów (Dziennik ustaw nr 217 pozycja 1430) Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu otrzymała imię rotmistrza Witolda Pileckiego - jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej, człowieka, który na ochotnika poszedł do Auschwitz i jako pierwszy poinformował Zachód o popełnianych tam zbrodniach.

Rektor PWSZ prof. dr hab. Lucjan Suchanek: ...Cieszę się, że nasza Uczelnia nosi imię tego niezwykłego Człowieka, dla którego bliźni był wartością, który kochał swój kraj, który przeciwstawiał się złu i poświęcił życie dla najwyższego dobra wspólnego, jakim jest Ojczyzna...




Każdy ma marzenia. Moje jest skromne: aby otrzymujący od lat dyplomy i odznaczenia za pracę na kolejnych stanowiskach służbowych na rzecz Polski - Michał Kleiber nigdy nie został imiennikiem żadnej szkoły wyższej.

Nagrody dla popularyzatorów nauki

Dzisiaj, w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej pogratulował laureatom, przewodniczący jury konkursowego prezes Polskiej Akademii Nauki prof. Michał Kleiber: ...Żyjemy w systemie demokratycznym, który (...) polega na tym, że wszyscy współdecydujemy o naszych losach. A jak my możemy współdecydować o naszych losach, kiedy tak naprawdę nie rozumiemy bardzo wielu spraw, które nas otaczają. My mamy oceniać polityków, wedle tego, jakie oni decyzje podejmują w sprawie energetyki jądrowej albo genetycznie modyfikowanych organizmów? Albo żeby sięgnąć poza nauki przyrodnicze, w sprawach takich jak możliwość współżycia społeczeństw wielokulturowych. Jeżeli wierzymy, że ten system jest najlepszy z możliwych, to dobrze byłoby próbować podnieść poziom naszego rozumienia świata na taki poziom, który by uzasadniał nasza wiarę, że jesteśmy w stanie współdecydować prawidłowo ... Z olbrzymią satysfakcją stwierdziłem, że mamy wielki problem z wyborem. Było wielu kandydatów i wszyscy bardzo dobrzy...

Ciekawe skąd się te talenty wzięły i w jaki sposób zostały wyłonione?

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka przesłała gratulacje:...Głód wiedzy właściwy każdej istocie ludzkiej powinien być zaspokojony. Zdobyta wiedza bowiem nie tylko przynosi osobistą satysfakcję, ale również rodzi nowe pytania, kształtuje i inspiruje do dalszych poszukiwań, owocując nowymi odkryciami...

Wow,... głód wiedzy ale ciągle nie dla wszystkich...popularyzatorstwo na poziomie banału i trudności zrozumienia artykułów przez człowieka ze średnim wykształceniem - i - ciągle brak drążenia przyczyn!

Artur Domosławski Dziennikarzem Roku 2010

W konkursie "Grand Press" Artur Domosławski został Dziennikarzem Roku 2010, wyprzedzając Tomasza Lisa, Anitę Werner, Mariusza Szczygła i Jarosława Kuźniara.. W 2010 roku Domosławski opublikował głośną biografię Ryszarda Kapuścińskiego Kapuściński non-fiction.

Nagroda Dziennikarza Roku przyznawana jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu.

Tegorocznego laureata nagrodzono za zadane pytania i bezkompromisowość, z jaką udzielał odpowiedzi.

Bartosz Machalica: ...Nagroda dla Artura Domosławskiego jest wielkim zaskoczeniem. Nie dlatego, że na nią nie zasłużył. Dlatego, że swoją ostatnią książką "Kapuściński non-fiction" naraził się zbyt wielu możnym tego kraju.

Przypominanie posiedzenia egzekutywy PZPR na Wydziale Historycznym, podczas którego Kapuściński starał się o przyjęcie do partii, a Geremek, Kersten i Holzer zastanawiali się czy jest dość ideowym komunistą i czy prezentuje "partyjny stosunek do nauki" jest dzisiaj po prostu nietaktem.

W pewnym gronie o PRL można mówić tylko źle. W innym najlepiej wcale - a przynajmniej pewnych spraw nie przypominać. Domosławski postanowił o PRL napisać inaczej. To była główna przyczyna, dla której dostał po głowie.

Dzisiaj gdy dostał nagrodę Dziennikarza Roku należą się Arturowi wielkie gratulacje. A jednocześnie konstatacja, że z polskim środowiskiem dziennikarskim nie jest tak źle, jak się zazwyczaj wydaje
....

Marysia była mężczyzną, czyli rok 2011 - rokiem Curie-Skłodowskiej

UCHWAŁA
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 3 grudnia 2010 r.
w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie


W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny, w której kultywowano tradycje patriotyczne. Była osobą wszechstronnie uzdolnioną: znała pięć języków, interesowała się socjologią, psychologią oraz naukami ścisłymi. Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku organizowała zajęcia dla dzieci wiejskich, w ramach których uczyła języka polskiego, historii, algebry, wcielając w życie ideały pozytywizmu. Za tę nielegalną działalność groziło Jej nawet zesłanie. Podczas I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskie, dostała się na front, gdzie szkoliła personel medyczny jak wykonywać prześwietlenia.

Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w roku 1911 w dziedzinie chemii, opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki Jej odkryciom powstała radiochemia – nowa gałąź chemii. Pod Jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego.

Maria Skłodowska-Curie jako jedyna kobieta uczestniczyła w Konferencjach Solvayowskich – dorocznych spotkaniach najwybitniejszych uczonych. Po Jej śmierci Albert Einstein w pięknym eseju napisał, że była jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem, spośród tych, których przyszło mu poznać.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

wtorek, 14 grudnia 2010

Prof. Michał Kleiber laureatem Akademii Polskiego Sukcesu

Prof. Michał Kleiber - prezes Polskiej Akademii Nauk - otrzymał Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu.

Prezesa PAN, który poza przemówieniami o swoich intencjach reformowania nauki polskiej NIC KOMPLETNIE w tym kierunku nie zrobił - wyróżniono za wybitne osiągnięcia naukowe i szczególny wkład w rozwój nauki polskiej.

Ta nauka polska bez osiągnięć w skali światowej dalej uwielbia się odznaczać, choć czasy PRL'u dawno minęły...

Czy ta bufonada kiedykolwiek się skończy?

Spotkanie pierwszej kadencji Rady Centrum z Minister NiSW

13 grudnia 2010 r. odbyło się spotkanie członków pierwszej kadencji Rady Centrum z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbarą Kudrycką...

Kwiaty, uśmiechy, podziękowania...patrzenie w przyszłość polskiej nauki...

Czy można się dziwić, że obecni studenci mają słabą świadomość historii?

Sejmowa podkomisja za likwidacją stanowiska docenta

Podkomisja zaakceptowała m.in.:

- rządową propozycję zapisu, aby tylko jedna uczelnia mogła zaliczyć daną osobę do tzw. minimum kadrowego, czyli do grupy określonych wykładowców, których uczelnia musi zatrudnić, aby móc prowadzić dany kierunek studiów na poziomie magisterskim i doktoranckim

- zlikwidowane zostaną stanowiska docentów, a osoby, które obecnie zajmują już to stanowisko, będą mogły pracować dalej, maksymalnie do 65 roku życia.

- przeciwni likwidacji stanowisk docentów byli, obecni na posiedzeniu komisji, przedstawiciele związków zawodowych i rektorów.



Prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Uniwersytetu Warszawskiego: ...Jest to ostatni stopień czysto dydaktyczny. To ułatwia i uelastycznia politykę kadrową i pozwala docenić nauczycieli akademickich, którzy są znakomitymi dydaktykami...

- uczelnia będzie mogła zatrudnić na stanowisku profesora naukowca, który nie ma habilitacji (ale ma znaczne, twórcze osiągnięcia lub przez co najmniej pięć lat pracował jako samodzielny pracownik naukowy za granicą). Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów będzie musiała wyrazić na to zgodę.

Zobacz, która uczelnia wykształci bezrobotnych

Liczba absolwentów uczelni artystycznych ogółem wyniosła w roku akademickim :

2007/08 - 2250
2008/09 - 2510
2009/10 - 2787 osób

Liczba absolwentów uczelni plastycznych w roku :

2007/08 - 1100 studentów
2008/09 - 1194
2009/10 - 1214.

Uczelnie muzyczne ukończyło w roku:

2007/08 - 986
2008/09 - 1083
2009/10 - 1265

Szkoły teatralno-filmowe ukończyło w roku:

2007/08 - 165
2008/09 - 233
2009/10 - 308 osób

GUS podaje, że 21-25 % absolwentów tych uczelni, zamiast do pracy, musi się stawić w urzędzie dla bezrobotnych...

Profesury nie będzie

Być może Aleksander Nalaskowski (redaktor Nowości) znał osobiście Tomasza Schreibera - co pozwala mu na reakcje emocjonalną, która ukazuje głupotę polskiego systemu szkolnictwa wyższego.

Pisać w kontekście śmierci naukowca iż nie doczeka się profesury to dowód zawężenia własnej świadomości i kolejny przykład na mentalne ograniczenie polskiego środowiska akademickiego.

Zdecydowana większość tego środowiska o Tomaszu Schreiberze w ogóle nie słyszała, nie potrafi się ustosunkować do tej śmierci, a profesura belwederska niekoniecznie kojarzy się dobrze...

Apel środowiska akademickiego o zmianę projektu Ustawy o szkolnictwie wyższym...

Na dzień dzisiejszy w konsekwencji odwiedzin strony wspomnianej petycji:

Za petycją: 922 (716)
Przeciw: 5 (3)

Petycja obrazuje stan świadomości (mentalność) polskiego środowiska akademickiego, nie jest zainteresowane zmianami systemowymi, ale będzie pisać petycje angażując ogólnopolskie środowisko akademickie w imię obrony własnych małych interesów...

poniedziałek, 13 grudnia 2010

17 grudnia: Czy ekonomia społeczna ma sens?

17 grudnia, piątek, godz. 18.00, Nowy Wspaniały Świat

Debata organizowana przez przez Fundację Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych .

Goście: Michał Sutowski, Cezary Miżejewski, Anna Sienicka, Jan Smoleński

Zadawane będą pytania o to, czy ekonomia społeczna nie jest unijną wydmuszką, czy nie jest ukrytą charytatywą, wykorzystującą odruchy litości konsumentów, czy przedsiębiorstwa ekonomii społecznej są w stanie samodzielnie utrzymać się na rynku. Zakładane są przecież przez osoby wykluczone – długotrwale bezrobotne, walczące z uzależnieniami.

Ekonomia społeczna jest jednak prężnie rozwijającą się inicjatywa ponadregionalną. Została wpisana jako priorytet w strategie rozwoju kraju Polska 2030, organizowane są koalicje organizacji trzeciego sektora i biznesu, działające na rzecz jej rozwoju.

piątek, 10 grudnia 2010

Bunt doktorów. Adiunkci chcą mieć czas na habilitację

Nowe przepisy dają naukowcom osiem lat na osiągnięcie kolejnego etapu w karierze naukowej. Poprzednio na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim ten okres był o rok dłuższy i zakładał możliwość przedłużenia go nawet do 15 lat.

Zdaniem uczonych [w piśmie?]proponowany termin jest zbyt krótki.

Dr Jacek Kowalewski, UWM:...Żeby mieć habilitację, konieczne jest posiadanie odpowiedniego dorobku naukowego... W praktyce jego wypracowanie w naukach humanistycznych zajmuje ok. 10-11 lat. W osiem lat nie da się tego zrobić bez straty na jakości...

Zdaniem protestujących najgorsze jest to, że nowelizacja ustawy obejmuje już zatrudnionych pracowników.

Polscy uczeni mają słabą świadomość na temat funkcjonowania systemów szkolnictwa wyższego w innych krajach, również o tym, że w systemie anglosaskim habilitacja NIE ISTNIEJE.


Polscy uczeni bowiem w słabym stopniu opanowali języki obce, posiadają znikomą wiedzę na temat literatury obcojęzycznej i potrafią odnosić się jedynie do własnego obszaru komfortu... Dłuższe kontrakty, więcej pieniędzy...

Gdyby tak polscy uczeni więcej zainteresowali się zmianami systemowymi w szkolnictwie wyższym i w nauce byc może byłby to dialog na właściwym poziomie.

Perspective: Joining NSF's Culture of Communication

Ryan S. Hoover,St. Edward's University in Austin, Texas....a lot of attention has been given to grant writing. Countless books have been written. Graduate schools offer grant-writing courses. University administrations fund workshops and reward successful grant writers with tenure, promotion, and honors.

All of this makes it surprising that, apart from data on applicant statistics, funding rates, and such issued by the agencies themselves, there's little empirical research on how the process works.

Recently, I completed an empirical, qualitative research project aimed at understanding the social and communication dynamics among the players in the grant-writing process, especially applicants -- both novice and experienced -- program officers, and reviewers. I analyzed grant proposals and conducted interviews and focus groups with 19 researchers, including five former and two current National Science Foundation (NSF) program officers (POs)
...

czwartek, 9 grudnia 2010

Pracownicy Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN odznaczeni

Młodzi czytelnicy dla których klimat PRL-u jest obcy! Czytajcie prasę bieżącą! To dokładnie ten klimat: pustosłowie i autorytet władzy rozdającej odznaczenia! A podobno miała być reforma nauki i szkolnictwa wyższego!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał ordery i odznaczenia zasłużonym pracownikom naukowym i dydaktycznym Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W tym roku przypada 30-lecie Instytutu.

Wręczenie odznaczeń państwowych odbyło się w czwartek w Warszawie. Aktu dekoracji, w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, dokonał doradca prezydenta - prof. Jerzy Osiatyński.

- Instytut Nauk Ekonomicznych PAN od lat zajmuje niezwykle wysoką pozycję w polskim środowisku naukowym. Stawiane tutaj pytania i diagnozy zawsze były i są inspirujące dla debaty nad zagadnieniami dotyczącymi gospodarki oraz metodami i instrumentami wspierania wzrostu gospodarczego, także w naszym kraju. Naukowcy związani z Instytutem wnieśli ogromny wkład w polską myśl ekonomiczną, niejednokrotnie przysłużyli się swoją wiedzą i działaniami dla rozwoju naszej Ojczyzny - napisał Komorowski w liście z okazji jubileuszu 30-lecia Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN umieszczonym na oficjalnej stronie prezydenta.

Za wybitne zasługi w pracy naukowo-dydaktycznej i publicystycznej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Tadeusz Baczko, Barbara Liberska, i Elżbieta Mączyńska-Ziemacka.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano: Krzysztofa Bartosika, Adama Lipowskiego, Annę Wziątek-Kubiak i Annę Ząbkowicz.

Medalem srebrnym za długoletnią służbę odznaczona została Elżbieta Magdalińska.

Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk został utworzony 10 grudnia 1980 r. Do zadań Instytutu należy m.in. prowadzenie badań naukowych w dziedzinie teorii ekonomii i analiz gospodarczych, upowszechnianie wiedzy ekonomicznej, propagowanie polskiej myśli naukowej za granicą.

Instytut zatrudnia czterdziestu pracowników naukowych. Posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora, doktora habilitowanego oraz występowania z wnioskiem o nadanie tytułu profesora w zakresie nauk ekonomicznych. Rada Naukowa Instytutu sprawuje funkcje opiniodawcze, doradcze oraz inicjuje kierunki prac naukowych. Przewodniczącym Rady Naukowej jest prof. Jerzy Osiatyński. Dyrektorem Instytutu jest prof. Leszek Jasiński.

Ponad 42 mln zł od MNiSW na wsparcie rozwoju polskiej nauki

rozdzielono w ramach programów: Index Plus, Ideas Plus oraz Iuventus Plus.

Index Plus - ma służyć umiędzynarodowieniu i unowocześnieniu polskich czasopism naukowych.
Najwyższe dofinansowanie - 209 tys. zł. - przyznano na przetłumaczenie na język angielski i wydanie w formie elektronicznej naukowych czasopism historycznych Przegląd Historyczny, Miscellanea Historico-Archivistica, Społeczeństwo staropolskie. Seria nowa, Rocznika Polskiego Towarzystwa Heraldycznego oraz czasopisma naukowego poświęconego retoryce Forum Artis Rhetoricae.

Rektor Osękowski: Dopadł mnie syndrom samotności

Uczelniana Solidarność przygotowuje oficjalną odpowiedź na nieprawdziwe i zmanipulowanie zarzuty postawione przez rektora. Gotowe stanowisko ma już ZZPUZ. Zdaniem związku list rektora to próba zmanipulowania opinii publicznej. Czesław Osękowski podaje szereg nieprawdziwych informacji o działalności związków i chce nastawić różne grupy akademickie przeciw sobie. Zaznacza, że związek nigdy nie negował naprawy błędnych decyzji poprzedniego rektora, które doprowadziły do zadłużenia. Decyzje Czesława Osękowskiego nie mogą jednak mijać się z prawem.

Beata Brzozowska, przewodnicząca ZZPUZ:...Negatywna ocena działalności rektora w skontrolowanym zakresie znalazła potwierdzenie w opinii niezależnych instytucji PIP, NIK i MNiSW. Mamy nadzieję, iż podejmując te drażliwe tematy, o których mówi się na uczelni po cichu od lat, damy impuls nie tylko do dyskusji o sposobie sprawowania władzy i zarządzania naszym uniwersytetem, ale przede wszystkim uświadomimy, że przestrzeganie prawa obowiązuje wszystkich bez względu na zajmowane stanowisko czy uzyskane tytuły naukowe i że prędzej czy później jego ignorowanie pozostawi negatywne skutki...

Studenci PUM: Jesteśmy dyskryminowani!

Studenci z "English Program" płacą znacznie więcej (na wydziale lekarskim 9,5 tys. euro za rok, na stomatologicznym - 10,5 tys. euro rocznie), niż przekazuje Ministerstwo Zdrowia (na kształcenie jednego polskiego studenta 18-20 tys. zł.) - mają prawo wymagać.

Na studia dzienne 2010/2011 Pomorski Uniwersytet Medyczny przyjął 1120 osób plus 120 obcokrajowców (w sumie w "English Program" uczestniczy 540, najwięcej ze Skandynawii i Niemiec, ale też z Azji i Afryki.

Prof.Mirosław Rutkowski,etyk: ...akademia to edukacyjne przedsiębiorstwo ... Skoro państwo nie daje pieniędzy na utrzymanie uczelni w stu procentach, działania komercyjne są sposobem na uzupełnienie budżetu. Z punktu widzenia moralnego mogą być jednak dwie sprzeczne odpowiedzi. Obcokrajowiec wykłada określone pieniądze i chce, żeby kształcenie było na poziomie, za który płaci. Nie interesuje go, czy ci, którzy płacą mniej, mają gorsze warunki. Ale z drugiej strony - w interesie uczelni i społeczeństwa jest, by lekarze byli jak najlepiej przygotowani do zawodu, bo świadczą usługi nam wszystkim. Jeśli sprzeciwiamy się różnicowaniu grup, trzeba wykazać, że to się odbija na jakości kształcenia. To trudne. Gdyby jednak było tak, że ci, którzy płacą więcej, są lepszymi lekarzami, jako pacjenci powinniśmy o tym wiedzieć...

WikiLeaks cables reveal how US manipulated climate accord

The US diplomatic cables reveal how the US seeks dirt on nations opposed to its approach to tackling global warming; how financial and other aid is used by countries to gain political backing; how distrust, broken promises and creative accounting dog negotiations; and how the US mounted a secret glo...

Student przed wyjazdem do zagranicznej uczelni z programu Erasmus musi podpisać z uczelnią umowę określającą m.in. wysokość stypendium oraz wykaz przedmiotów do zaliczenia.

Student przed wyjazdem do zagranicznej uczelni z programu Erasmus musi podpisać z uczelnią umowę określającą m.in. wysokość stypendium oraz wykaz przedmiotów do zaliczenia...

Menedżer powinien zarządzać uczelnią

Obecnie rektor wybierany jest spośród nauczycieli akademickich przez profesorów i studentów. Zdarza się, że wyłonieni rektorzy nie mają odpowiednich kwalifikacji. Lubiany profesor, świetny wykładowca, nie zawsze potrafi zarządzać uczelnią, co może prowadzić do strat finansowych.

Prof. Andrzej Jajszczyk, AGH w Krakowie:...Trudno wyobrazić sobie dobrze prosperującą firmę, której dyrektorzy byliby wybierani przez pracowników. Oczywiście uczelnia to nie firma, nie jest nastawiona na zysk, ale na kształcenie. Ale zatrudnia ona setki osób i dysponuje ogromnymi pieniędzmi z budżetu państwa, dlatego powinna być dobrze zarządzana...

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponowało w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, aby rektorzy uczelni publicznych mogli być wybierani nie tylko w drodze wyborów, ale także konkursu. Nowe rozwiązanie umożliwiłoby kandydowanie do wyborów osobom spoza środowiska uczelni, np. menedżerom.

Chór rektorski profesorów walczących o stołki i broniący upadłego autorytetu profesury belwederskiej już się podniósł. Warto przeczytać.

środa, 8 grudnia 2010

Komisja: Rada wydziału musi być uzupełniona

Zgodnie z obowiązującymi na UR zasadami profesorowie i doktorzy habilitowani mają stanowić 55 % składu rady wydziału. W zależności liczby samodzielnych pracowników ustalana jest liczba studentów i niesamodzielnych pracowników.

Po odejściu w ostatnim czasie kilku profesorów. Na uniwersyteckim WPiA te proporcje zostały zachwiane, a relacja samodzielnych pracowników do pozostałych członków rady wynosi aktualnie 50:50.

Z tego powodu uchwały przyjęte przez radę w październiku zostały unieważnione przez senat. Uchylenie przez senat uchwał wiązało się ze zniesławieniem osób, których nazwiska się w nich pojawiły dlatego Rektor skierował zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie. Okazało się, że w jednej z uchwał pojawia się nazwisko żony pracownika tej prokuratury, sprawa została przeniesiona do Tarnobrzega, a w ubiegłym tygodniu została skierowana przez tarnobrzeską prokuraturę okręgową do prokuratury w Kolbuszowej.

Columbia zabrania dyskutować o WikiLeaks na Facebooku

Wszyscy studenci uczelni otrzymali list z biura karier, żeby "dla dobra własnej kariery" nie ściągali żadnych materiałów z WikiLeaks, ani nie linkowali do nich na Facebooku czy Twitterze.

Po burzy medialnej jaką wywołało to w USA, władze uczelni wycofały się z "pomysłu".

U nas jakoś burzy medialnej nie wywołuje nic co godzi w podmiotowość człowieka. Zdawałoby się iż im bardziej utytułowani i usadowieni na pozycjach tym mniej potrzebują angażować w słuszne społecznie sprawy...

Kiedy trzeba zwiewać z firmy w której pracujesz

Tekst wraz z dyskusją podaje cenną listę sygnałów ostrzegających, kiedy lepiej się z danej firmy zbierać - napisany przez kogoś, kto stanowczo za długo w takim miejscu siedział...

Sygnały ostrzegawcze:

1. Stosunek przełożonych do podwładnych:

Niedotrzymywanie obietnic
Niedocenianie starań
Karanie zamiast nagradzania

2. Spychologia

3. Brak szkoleń

4. Destrukcyjny formalizm

5. Dziwne oszczędności

Będzie łatwiej donosić CBA URUCHOMIŁO BEZPŁATNĄ INFOLINIĘ

800 808 808

Można dzwonić całą dobę.
Można nagrać się na automatyczną sekretarkę jeśli nikt nie odbierze telefonu.
Można dzwonić anonimowo.

Doktorat z Azerbejdżanu dla rektora UTP

Odlar Yurdu University w Baku przyznał doktorat honoris causa Prof. Antoniemu Bukaluk, rektorowi UTP.

Dzięki międzynarodowemu programowi Tempus (projekt pomocowy w Unii Europejskiej wspierający reformę szkolnictwa wyższego w krajach beneficjentach oraz przyczyniający się do wzmocnienia współpracy pomiędzy szkołami wyższymi) została nawiązana współpraca obydwu uczelni.

Oczekuje się, że wskutek tego programu utworzone zostaną centra językowe w Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii, które będą miały prawo wydawać certyfikaty językowe, przygotowywać będą wspólne programy nauczania i zdobywać europejskie akredytacje dla wspólnych projektów.

wtorek, 7 grudnia 2010

Wołanie... w sejmowych kuluarach!

Poseł Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Jarosław Gowin

Szanowny Panie Pośle,

w najbliższym czasie Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, której członkiem jest Pan od 29 października 2010. będzie zajmować się nowelizacją Prawa o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 3391).

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność" uważa, że niezbędne jest podjęcie działań sanacyjnych w nauce i w szkolnictwie wyższym. Pomimo to z najwyższym krytycyzmem, podzielanym przez większość środowiska akademickiego, odnosimy się do nowelizacji przygotowanej przez obecne kierownictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przebieg wysłuchania publicznego w dniu 09.11.2010 r. unaocznił słabości proponowanej nowelizacji.

Rozmiar słabości ministerialnego projektu jest taki, że ich usunięcie wymaga nadzwyczajnej staranności Komisji. Zwracamy się o poprawienie rozlicznych wad tych propozycji poprzez umożliwienie standardowej procedury prawnej w Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży i w podkomisjach tej Komisji.


Apelujemy do Pana Posła, aby w głosowaniu nad trybem procedowania, które odbędzie się w dniu 24 listopada, głosował za głosem rozsądku – za procedowaniem nowelizacji najpierw w podkomisjach a następnie w komisji.

Do Pańskiej wiadomości przekazujemy krytyczne analizy przygotowane przez związkowców z Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”.

Przewodniczący
Krajowej Sekcji Nauki
Prof. dr hab. Edward Malec

It Pays To Plan: Why You Need A Career Map

...A year before completing your Ph.D. or fellowship, start building your plan, advises Susan Morris, a career coach with Morris Consulting Group in Doylestown, Pennsylvania. Self-assessment is the crucial first step. Ask yourself some key questions. Take time to think carefully—and be honest.

1. What are your greatest successes? What do you love about what you do? What inspires you to keep working in this area? Have you had a stimulating internship, job, or project outside your current focus? It's vital to identify the work elements you care most about.

2. What kinds of settings do you like picturing yourself in? Is it an office at a company, in a government agency, or at an academic institution; indoors, outdoors, or in a lab?

3. Which options do you already think about? Do you know anyone with that sort of job? For an IDP, it's valuable to get a realistic picture of it on a day-to-day level.

4. Consider work style and personality. Would you rather be part of a team, or work mostly on your own, meeting occasionally with colleagues? Are you comfortable with grant-seeking and publication needs? Would you enjoy mentoring or management as everyday responsibilities? How much autonomy or structure do you need?

5. Look at external factors. Is family time, or an easy commute, significant? Is high salary a priority?

Career planning is interactive. Thoroughly assessing your strengths requires checking with mentors, colleagues, or friends who've seen you in various roles. We barely notice things we do effortlessly—like organizing or informally leading people—but they're touchstones in career assessment.

Use established services, such as your university's career planning office. Your specialty's professional association, or cross-discipline national groups like Association for Women in Science, may have volunteer career advisors. FASEB's online tools can ease the IDP process.
..

poniedziałek, 6 grudnia 2010

Culture, Politics & Pedagogy: A Conversation w/ Henry Giroux

Rektor Osękowski pisze o długach uniwersytetu, cz.1

...Uniwersytet Zielonogórski znajdował się w 2005 r. w dramatycznej wprost sytuacji, czego powodem było zwłaszcza zadłużenie uczelni w latach 2001-2005 oraz ciągnące się jeszcze długi sprzed połączenia obu uczelni, realizowanie inwestycji głównie w oparciu o kredyty bankowe oraz zbyt niska dotacja dydaktyczna otrzymywana corocznie z budżetu państwa:
- zadłużenie w bankach wynosiło w 2005 r. 29 mln zł (kredyty długoterminowe i obrotowe),
- zadłużenie wobec ZUS wynosiło ponad 23 mln zł,
- zadłużenie wewnętrzne przekroczyło 23 mln zł (9,8 mln zł – na Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, 8 mln zł – na Funduszu Pomocy Materialnej, 5 mln zł stanowiły bieżące zobowiązania wobec pracowników m.in. za godziny ponadwymiarowe na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych),
- wszystkie budynki Uniwersytetu były zastawione w bankach
...

Edukacja i sfera publiczna Idee i doświadczenia pedagogiki radykalnej

H.A. Giroux: Sednem edukacji i pedagogiki są zawsze, nawet ukryte w milczących jej wymiarach i przejawach, spór o przyszłość i walka o tworzenie przestrzeni dla nadziei

L. Witkowski - bilans na nowe otwarcie recepcji amerykańskiej pedagogiki krytycznej w Polsce.

Wywiady H.A. Giroux: Rozmowy: o wyzwaniach, marzeniach i uczelniach

Zestaw tłumaczeń fragmentów książkowych oraz artykułów H.A. Giroux: Od reprodukcji, przez troskę o tożsamość, ideę pogranicza i walkę o media po odzyskiwanie uniwersytetu...przejawia troskę o kondycję uniwersytetu i o niszczące go mechanizmy uruchamiane w jego otoczeniu społeczno – politycznym i ekonomicznym oraz w ramach jego wewnętrznych rytuałów, rozwiązań i praktyk jest ogniwem wspólnej myśli autorów.

Artykuły L. Witkowskiego: O radykalizacji dyskursu: od kolonizacji podmiotu i rytualizacji edukacyjnej po wyzwanie autorytetu

Warto zerknąć do poprzedniego postu zamieszczonego na IH i wczytać się w język ustawodawców i porównać go z językiem pedagogów, edukatorów i dydaktyków... Dwa światy...dwa języki...czy się mają gdziekolwiek szansę spotkać?

Ewaluacja instytucjonalna w Polsce w świetle porównań międzynarodowych i uwag jednostek naukowych

Wersję wstępną Ewaluacji instytucjonalnej w Polsce w świetle porównań międzynarodowych i uwag jednostek naukowych przygotował Jan Kozłowski 2010-03-12

...Obecnie stosowane w Polsce rozwiązania opisano na podstawie analizy istniejącego prawa. Podstawowe informacje o ewaluacji oraz rozwiązania stosowane za granicą omówiono na podstawie literatury przedmiotu, zarówno sumarycznych opracowań OECD i Unii Europejskiej, jak i dokumentacji przeprowadzanych w różnych krajach ewaluacji instytucjonalnych oraz prac naukowych.

Ponadto, omówiono uwagi i opinie, nadesłane w ramach konsultacji. Na koniec, na
podstawie zarówno konsultacji, jak i innych literatury przedmiotu, przedstawiono propozycje dotyczące kluczowych problemów ewaluacji (takich jak np. określenie celu ewaluacji, np. alokacji środków i/lub podnoszenia jakości badań, zdefiniowanie metod oceny, dyscyplin naukowych, jednostek oceny (np. wydziałów uczelni, zespołów badawczych), zakresu przedmiotowego ocen, składu panelu eksperckiego, doboru wskaźników itd.).

Na wstępie omówiono konsultacje Departamentu Strategii, dokonano opisu obecnego stanu ewaluacji instytucjonalnej (tzw. „oceny parametrycznej”) w Polsce oraz przedstawiono zamierzenia jego zmiany. Następnie przedstawiono problem ewaluacji instytucji naukowych (zarówno uczelni, jak i poza-uczelnianych instytucji naukowych) – w ujęciu empirycznym i w ujęciu modelowym, w siedmiu aspektach – pojęć, parametrów, metod, praktyk, wartości, uwarunkowań i kontekstu,oraz oceny znaczenia.

W kolejnej części opisano trendy – te, które mają wpływ i te, które charakteryzują ewaluację instytucji naukowych.

Następnie zaprezentowano opinie nadesłane w ramach konsultacji Departamentu Strategii MNiSW.
Raport zamykają propozycje nowych rozwiązań ewaluacji instytucjonalnej w Polsce
...

Zmiany w Karcie Nauczyciela: Wolny rynek pracy dla nauczycieli

Za nauczycielskie pensje odpowiadać będą samorządy, decydując o wysokości zarobków oraz pensum, czyli obowiązkowej liczbie godzin, które musi przepracować nauczyciel.

Jak pisze Gazeta Prawna:...Nad demontażem Karty pracuje zespół ds. statusu zawodowego nauczycieli. W zeszłym tygodniu z inicjatywy minister edukacji Katarzyny Hall rozpoczął tworzenie lokalnego systemu wynagradzania nauczycieli...– W tej sprawie planowane są spotkania zespołu z ministrami finansów i nauki – mówi rzecznik MEN Grzegorz Żurawski...

niedziela, 5 grudnia 2010

Komputery, laptopy i drukarki dla MNiSW za ponad 1 mln zł

BizTech Konsulting SA kończy dostawy sprzętu komputerowego dla Ministerstwa Nauki iSzkolnictwa Wyższego w ramach podpisanej na początku listopada umowy sprzedaży na łączną kwotę ponad 1 mln zł.

sobota, 4 grudnia 2010

Polityka - zawód czy powołanie. Rozmowa Cezarego Łasiczki z amerykanistą prof. Bohdanem Szklarskim

Polska biotechnologiczna?

Rozmowa z prof Krzysztofem Dołowym i prof Magdaleną Fikus

Targi Edukacyjne szansą na studia w Wielkiej Brytanii

Targi Edukacyjne organizowane przez British Council są okazją do zapoznania się z ofertą brytyjskich uniwersytetów, odbyły się po raz piąty - choć polskie media wykazujące dbałość o doinformowanie zainteresowanych pominęły tę imprezę milczeniem...

Lista brytyjskich uniwersytetów uczestniczących w Targach Edukacyjnych

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym

Przewodniczący poseł Andrzej Smirnow (PO):
...Drugi wniosek dotyczyłby skierowania powyższych projektów ustaw do podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, z wyznaczeniem terminu zakończenia prac do 15 stycznia 2011 roku.

Czy są uwagi do tych projektów uchwał?
...

Poseł Elżbieta Witek (PiS):
Panie przewodniczący, bardzo proszę o podanie uzasadnienia do terminu. Skąd ta data 15 stycznia 2011 roku? Wiemy, że listopad praktycznie już się kończy, grudzień to jest krótki miesiąc, bo święta, styczeń też. Czym jest spowodowany termin – 15 stycznia 2011 roku?

Przewodniczący poseł Andrzej Smirnow (PO):
To jest mój wniosek. W związku z tym możemy go przegłosować bądź nie.

Poseł Elżbieta Witek (PiS):
W takim razie chciałabym zgłosić wniosek przeciwny.

Przewodniczący poseł Andrzej Smirnow (PO):
Dlaczego? To są dwa miesiące i sądzimy, że dla rozpatrzenia projektu ustawy dotyczącego nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i ustawy o stopniach i tytule naukowym, jest to termin w zupełności wystarczający.

Poseł Krystyna Łybacka (SLD):
Panie przewodniczący. Ja sądzę, że jeśli chodzi o te dwa projekty ustaw, których właśnie odbyło się pierwsze czytanie, to nie ma najmniejszego powodu, żeby określać termin zakończenia prac. Jest wniosek o skierowanie ich do podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. Będziemy rozstrzygali termin wtedy, kiedy będziemy mówili o trzecim punkcie. Dziękuję.

...

...z państwa jest za przyjęciem wniosku dotyczącego wyznaczenia terminu na 15 stycznia 2011 roku? Dziękuję.

Kto jest przeciwny? Dziękuję.

Kto się wstrzymał? Dziękuję.

Proszę o podanie wyników głosowania
...

Sekretarz Komisji Paweł Witecki:
20 głosów – za, 12 – przeciw, zero wstrzymujących się.

Przewodniczący poseł Andrzej Smirnow (PO):
Dziękuję. Wniosek został przyjęty.

...

Poseł Anna Zalewska(PiS):
Panie przewodniczący, próbujemy zweryfikować głosowanie, coś nam się nie zgadza. Gdyby pan przewodniczący był tak uprzejmy i jeszcze raz podał wynik głosowania.

Przewodniczący poseł Andrzej Smirnow (PO):
Proszę o ponowne podanie wyników głosowania.

Sekretarz Komisji Paweł Witecki:
20 głosów – za, 12 – przeciw, brak wstrzymujących się.

Poseł Anna Zalewska (PiS):
Według nas – 12 głosów to jest za mało. Jeszcze liczymy, kończymy...

Przewodniczący poseł Andrzej Smirnow (PO):
Pani poseł, kończmy punkt czwarty.

Zostało to przegłosowane, głosy zostały policzone, wynik został ogłoszony, więc bardzo proszę w tej chwili nie zgłaszać tego typu bezpodstawnych zastrzeżeń. Oczywiście można powtórzyć głosowanie, ale ja nie widzę powodów. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurą...

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie

Poseł Krystyna Łybacka (SLD):...mamy autonomię, jeśli chodzi o zarządzanie uczelnią. Natomiast uczelnie wyższe nie mają autonomii, jeśli chodzi o jakość kształcenia. Paradoksalnie, panie marszałku, sanacja jest możliwa tylko wtedy, jeśli wprowadzimy akademizację, bo wtedy uczelnia podlega zewnętrznej komisji akredytacyjnej...akademickość nie przeszkadza sanacji, akademickość jest warunkiem sanacji...Przed nami jest – na poziomie akademickim – niż demograficzny. Jednym z elementów, które mogą zapobiec skutkom tego niżu jest uzyskanie symetrii w przepływie studentów, czyli napływie do nas studentów z innych krajów i odpływie naszych studentów. Na razie ta relacja jest bardzo niekorzystna, bo dwie trzecie więcej naszych studentów wyjeżdża, aniżeli przyjeżdża do nas. Kierunki atrakcyjne dla studentów cywilnych mogą być jednym ze sposobów przeciwdziałania negatywnym skutkom niżu demograficznego....

czwartek, 2 grudnia 2010

Richard Dawkins Answers Reddit Questions

E.Kostarczyk Wysłuchanie publiczne 09.11.2010

Wysłuchanie publiczne E.Kostarczyk Całość tekstu złożonego w Sejmie RP w dniu 09.11.2010

....W 2007 roku Collegim Civitas opublikowało wyniki badań: Nauka polska,
autodiagnoza polskiego środowiska naukowego, które przeprowadziło za pośrednictwem ankiety zamieszczonej na stronie internetowej Komitetu Ratowania Nauki Polskiej (KRNP, obecnie: Komitet na Rzecz Rozwoju Nauk w Polsce).

Najczęściej wymienianymi przez respondentów i najczęściej pojawiającymi się na pierwszym miejscu były problemy związane z finansami. Zauważono brak korelacji pomiędzy wzrostem płac pracowników naukowych a poświęceniem się pracy i jej odpowiednim wykonywaniem: ...Pensje profesorów „nieaktywnych” naukowo kilkakrotnie przewyższają pensje doktorantów intensywnie pracujących (…) ocena dorobku naukowego ani placówek naukowych ani pracowników nie przekłada się na finansowanie badań naukowych ani na wysokość pensji...

Główną blokadą rozwoju polskiej nauki rozpoznawaną przez respondentów były niezdrowe stosunki panujące w samym środowisku naukowym. Najczęściej wymieniane patologie środowisk naukowych to skostniała struktura, blokowanie awansu młodych ludzi, skłonność do prywaty, kumoterstwa oraz wchodzenia w układy. Według badanych mają one wpływ na jakość kształcenia i decydują o awansach zawodowych oraz zatrudnieniu. ...System feudalny, w którym najwyżej w hierarchii stoi profesor, a pozostała część ludzi ze świata nauki to jego „podwładni” jest cały czas obecny w Polsce....

Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży /nr 221/

Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, obradująca pod przewodnictwem posła Andrzeja Smirnowa (PO), przewodniczącego Komisji, przeprowadziła 09-11-2010 wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 3391).

W posiedzeniu udział wzięli:
Witold Jurek i Zbigniew Marciniak podsekretarze stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz ze współpracownikami, Wiktor Jędrzejec dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz ze współpracownikami, Katarzyna Chmielewska zastępca dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia, Ewa Trojanowska dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego w Ministerstwie Obrony Narodowej, Iwona Bartólewska radca ministra i Krystyna Sobieska-Czesnar główny specjalista w Departamencie Transportu Morskiego i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury, Wojciech Dobrowolski starszy specjalista w Departamencie Kształcenia Ogólnego i Wychowania w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Łukasz Róg główny specjalista kontroli państwowej w Departamencie Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego w Najwyższej Izbie Kontroli, Danuta Wojciechowska dyrektor Biura Prawnego Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Leszek Rafalski przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych wraz ze współpracownikami, Ryszard Dąbrowa rektor-komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej wraz ze współpracownikami, Józef Garbarczyk rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie, Józef Szabłowski rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Tadeusz Szmidtka rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Personelem, Henryk Skorowski rektor i Dorota Kielak prorektor do spraw kształcenia oraz Marek Lepa kanclerz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Jacek Przybylski prorektor do spraw rozwoju Politechniki Częstochowskiej, Stanisław Mocek prorektor do spraw dydaktycznych Collegium Civitas, Teresa Bieniek kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku, Karol Modzelewski wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, Jarosław Majewski dziekan Wydziału Prawa i Administracji UKSW, Ryszard Hayn dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, Maria Lewicka kierownik Katedry Psychologii Społecznej i Tytus Sosnowski kierownik pracowni psychofizjologii w Katedrze Psychologii Różnic Indywidualnych Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Stefan Jackowski profesor zwyczajny w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, Krzysztof Nowicki kierownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Jan Przybyłowski kierownik Katedry Teologii Pastoralnej Fundamentalnej Wydziału Teologicznego UKSW, Ireneusz Białecki dyrektor Centrum Badań Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego UW, Danuta Wolfram-Romanowska starszy wykładowca w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Piotr Romaniuk wykładowca w Kolegium Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Stanisław Różycki wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego, Janina Owczarek prezes Krajowego Zarządu Związku Zawodowego Pracowników PAN, Anna Rutz koordynator do spraw osób niepełnosprawnych Parlamentu Samorządu Studentów UAM, Anna Żebrak dyrektor do spraw public relations Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego oraz osoby zgłoszone do udziału w wysłuchaniu publicznym.

W posiedzeniu wziął udział lobbysta Mariusz Odziemczyk z Viewpoint Group.
W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Elżbieta Wojciechowska, Ewa Muszyńska-Jabłońska i Paweł Witecki – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

Mówcy:
Sekretarz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Osman Achmatowicz
Przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Krystyna Andrzejewska
Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Bartłomiej Banaszak
Członek Rady Krajowej Sekcji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” PAN Mieczysława Sławomira Boguś
Pracownik Zakładu Inżynierii i Aparatury Chemicznej Politechniki Poznańskiej, prezes Rady Zakładowej ZNP PP Jerzy Borowski
Przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich Katarzyna Chałasińska-Macukow
Autor książki „Matematyka dla humanistów, dyslektyków i... innych przypadków beznadziejnych” Krzysztof Cywiński
Dyrektor do spraw współpracy akademickiej Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Towarzystwa Edukacji Bankowej SA – Akademii Arkadiusz Paweł Doczyk
Wiceprezes zarządu Radomskiego Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej Arkadiusz Durasiewicz
Pracownik Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PŚ Tadeusz Giza
Pracownik Zakładu Nauk Ekonomicznych Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej Bartosz Godziszewski
Dyrektor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego, przewodniczący Komitetu Nauk Filozoficznych PAN Adam Grobler
Kierownik Pracowni Analizy Ekonomicznej i Planowania Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, członek prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego Nikodem Grzenkowicz
Pracownik Zakładu Historii Myśli i Ruchów Społecznych Instytutu Nauk Politycznych UW, członek Rady Zakładowej ZNP UW Filip Ilkowski
Pracownik Katedry Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek Grupy Inicjatywnej Forum Integracyjne „Academicus Poloniae” Andrzej Jajszczyk
Prorektor Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Jana Benedykta Solfy w Żarach, kierownik Zakładu Historii Wychowania Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM Wiesław Jamrożek
Sekretarz naukowy Centrum Studiów nad Polityką Publiczną UAM Piotr Juchacz
Pracownik Katedry Genetyki Hodowli i Biotechnologii Roślin Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Stanisław Mariusz Karpiński
Pracownik Katedry Zarządzania i Informatyki Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej, zastępca przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PŚ Henryk Kasprzyk
Przedstawiciel Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Edukacji Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” Andrzej Kiebała
Kierownik Zakładu Diagnostyki Izotopowej i Radiofarmaceutyków Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, członek Rady Naukowej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego Aleksandra Kochańska-Dziurowicz
Pracownik Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, członek Inicjatywy Obywatelskiej Instytutów PAN Michał Kokowski
Przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych Andrzej Kolasa
Pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, sekretarz rady Regionalnej Sekcji Nauki Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” Andrzej Kossuth
Pracownik Katedry Psychologii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi Ewa Kostarczyk
Prorektor do spraw kształcenia UAM Krzysztof Krasowski
Wiceprzewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów Jacek Lewicki
Przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego Józef Lubacz
Dyrektor Instytutu Prawa Publicznego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, były członek zarządu Krakowskiego Towarzystwa Edukacyjnego Sp. z o.o. Zbigniew Maciąg
Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” Edward Malec
Rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Jerzy Malec
Kierownik Zakładu Biologii Stresu Instytutu Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego PAN Zbigniew Miszalski
Rektor Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie Daria Lipińska Nałęcz
Prezydent Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University Krzysztof Pawłowski
Rzecznik Praw Studenta Robert Pawłowski
Wicekanclerz Wyższej Szkoły Medycznej Legnickiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Legnicy Aleksander Pękała
Pracownik Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej, członek prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PW Andrzej Pfitzner
Prezes zarządu Instytutu Wiedzy i Innowacji, członek Rady Młodych Naukowców Krzysztof Piech
Pracownik Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej, wiceprzewodniczący rady Regionalnej Sekcji Nauki Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” Wojciech Pillich
Studentka Instytutu Pedagogiki UŚ Aleksandra Podhajska
Prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Janusz Rak
Studentka Instytutu Pedagogiki UŚ Katarzyna Raske
Przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej Marek Rocki
Kierownik Samodzielnego Zakładu Badań nad Szkolnictwem Wyższym przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Andrzej Rozmus
Członek Zarządu Głównego ZNP Stanisław Różycki
Przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” AGH Maria Sapor
Pracownik Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, przewodniczący Komisji do spraw przekształceń jednostek naukowych Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” Kazimierz Siciński
Zastępca prezesa zarządu ZNP w Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego Jan Sikorski
Przewodniczący poseł Andrzej Smirnow /PO/
Adiunkt w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego, członek prezydium Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UW Julian Srebrny
Pracownik Instytutu Podstaw Informatyki PAN, członek Inicjatywy Obywatelskiej Instytutów PAN Marian Srebrny
Członek zarządu Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile Agata Stasik
Pracownik Zakładu Metod Obliczeniowych w Mechanice Politechniki Krakowskiej, członek Forum Integracyjnego „Academicus Poloniae” Małgorzata Stojek
Pracownik Katedry Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN Artur Świergiel
Przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich Waldemar Tłokiński
Dziekan Wydziału Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie Radosław Trębiński
Wiceprezes Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego Aleksander Waszkielewicz
Prezes zarządu Niezależnego Forum Akademickiego Józef Wieczorek
Pracownik Zakładu Polityki Oświatowej i Socjologii Wychowania Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Leszek Wieczorek
Pracownik Wydziału Administracji Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku Marek Wołyniak
Współpracownik miesięcznika „Forum Akademickie” Marek Wroński
Pracownik Katedry Zarządzania Jakością Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przedstawiciel Rady Zakładowej ZNP w Senackiej Komisji do spraw Studiów UP Jan Zabielski
Pracownik Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Politechniki Częstochowskiej, przewodniczący Komisji do spraw młodej kadry przy oddziale Naczelnej Organizacji Technicznej w Częstochowie Andrzej Zaborski

środa, 1 grudnia 2010

W Sejmie o uczelniach

Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego: ...Staramy się doprowadzić do restrukturyzacji kształcenia, aby uczelnie (...) mogły przeprowadzić restrukturyzację i nie przyjmowały studentów na najsłabsze kierunki studiów i nie kształciły bezrobotnych absolwentów...

Prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich:...zapis [ułatwiający spełnienie minimum kadrowego uczelniom prowadzącym studia o charakterze praktycznym. Mówi on, że w takich przypadkach do minimum kadrowego można zamiast jednego doktora habilitowanego zatrudnić dwóch doktorów, a zamiast jednego doktora dwóch magistrów] postrzegany jest przez środowisko tak, że jeden doktor habilitowany równa się dwóm doktorom, a jeden doktor równa się dwóm magistrom i tak dalej, co prowadzi do absurdu.

Christopher-Columbus-Polish-Portuguese-claim-historians

The conventional wisdom relating to Christopher Columbus is under threat after academics concluded the explorer was actually a Polish immigrant.

The fresh evidence about Columbus’ background is revealed in a new book by Manuel Rosa, an academic at Duke University in the United States.

He says the voyager was not from a family of humble Italian craftsmen as previously thought - but the son of Vladislav III, an exiled King of Poland.

Brak 221 Biuletynu Komisji Sejmowej

W październiku 2010 Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży opublikowała aż 7 biuletynów (numery 214-220).

Przy wcześniejszym publikatorstwie, aż dziw, że do tej pory nie ukazał się ZAPOWIADANY przez Komisję biuletyn z Wysłuchania publicznego rządowego projektu ustawy o szkolnictwie wyższym..., które odbyło się 9 listopada.

Sprawozdanie z prac podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego ma być przedstawione najpóźniej 15 stycznia...

A święta idą...

Wybór szefa pod okiem fachowców

Od dziś konkurs na dyrektora instytutu będzie przeprowadzany w dwóch etapach:

Pierwszy obejmuje ocenę zgłoszeń i dołączonych do nich dokumentów pod względem formalnym.

Drugi zaś to rozmowa kwalifikacyjna do której dopuszcza się od dwóch do pięciu osób.

Poza członkami komisji konkursowej będzie brać w nim udział firma świadcząca usługi doradztwa personalnego (lub inne osoby z odpowiednimi kwalifikacjami)

Wynik konkursu rada instytutu upublicznia na stronie internetowej w terminie siedmiu dni od końca drugiego etapu.

Podstawa prawna: rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 28 października DzU nr 215, poz. 1412

Posłowie niżej wykształceni - 8%

Spośród 460 posłów, którzy zasiadają w sejmie, 36 osób (8%) nie ma wyższego wykształcenia.

40 posłów posiada co najmniej tytuł doktora.

Prof. Tadeusz Iwiński (SLD) - reprezentant najbardziej wykształconej grupy posłów. Iwiński przyznaje, że ważne jest formalne wykształcenie, ale podkreśla, że każdy z nas zna szereg nienajmądrzejszych profesorów i dziesiątki mądrych ludzi bez formalnego wykształcenia. Zgadzamy się, można wymienić choćby Tadeusza Mazowieckiego, Lecha Wałęsę, czy też Józefa Piłsudskiego.

Czy posłowie z takim wykształceniem są kompetentni aby głosować w sprawie ustaw dotyczących reform szkolnictwa wyższego i nauki?

Żadna reforma się nie uda, jeżeli ludzie nie dostaną kasy

W kilku miastach akademickich zorganizowano pikiety w tej sprawie oraz przeciw rządowemu projektowi ustawy o uczelniach.

Związkowcy z Solidarności z krakowskich uczelni publicznych (AWF, AGH i UJ) pikietowali przed Urzędem Wojewódzkim w Krakowie, z transparentami: Stop dyskryminacji nauki i środowiska akademickiego, Stop pozornym reformom, Budżet państwa na 2011 niszczy polskie uczelnie.

Prof. Edward Malec, przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "S":...Zagraża nam w tej chwili nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Dwadzieścia lat temu powstał unikalny w skali światowej system, w którym łączy się szkolnictwo prywatne i publiczne. Szkolnictwo prywatne pasożytuje w dużej mierze na szkolnictwie publicznym - powiedział do zgromadzonych...

Danuta Gojna-Ucińska,przewodnicząca "S" Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: ...żadna reforma się nie uda, jeżeli ludzie po prostu nie dostaną kasy (Pracownicy z doktoratem otrzymują wynagrodzenia po 2,2 tys. zł brutto) ... Chcemy, by habilitacja odbywała się na zasadzie dorobku. Nikt nikogo nie wpisuje, nikogo się nie prosi - po prostu ogłasza w internecie swój dorobek i dostaje ją ...

12 marca ma być podjęta decyzja w sprawie przeprowadzenia referendum strajkowego.

Minister zdrowia znowu zawiesiła rektora Andrzejaka

Ryszard Andrzejak po poniedziałkowym głosowaniu Uczelnianego Kolegium Elektorów zapowiadał, że we wtorek wróci do rektorskiego gabinetu. Funkcję pełnił niecałą dobę, bo Ministerstwo Zdrowia podtrzymało decyzję o jego zawieszeniu.


Czego nie załatwi minister Kudrycka, załatwi minister Kopacz. Farsa czy dbałość o pryncypia? Które ministerstwo w tej kategorii wygrywa?