Narodowe Centrum Nauki

poniedziałek, 30 września 2013

Czy kurz pokryje inwestycje zabetonowanych uczelni?


Sprzęt jest, a co z badaniami?
Więcej: interia.pl

niedziela, 29 września 2013

Inteligentura - modne poglądy jak ciuszki

Irena Szafrańska:.. Przede wszystkim rasowy inteligent musi mieć markowe ciuszki, które potrafi wykopać spod ziemi, ukraść lub pożyczyć. Poglądy, podobnie jak ciuszki, musi też mieć modne. Tylko takie gwarantują karierę i życie na odpowiednim poziomie. Poglądy zdobywa podobnie jak ciuszki, bo nigdy nie ma własnych.....

...Bilans rządów minionych dwóch dekad jest przygnębiający. Dezindustrializacja kraju, szalejące bezrobocie, fala największej w dziejach emigracji zarobkowej młodych Polaków, katastrofa demograficzna. Przez ponad dwadzieścia lat tzw. wolnej Polski zbudowano u nas jedynie montownie obcych fabryk, nie mamy żadnego własnego produktu globalnego. Wielkie koncerny wciskają nam za wielkie pieniądze niesprawne dreamlinery czy wolne pociągi wielkich prędkości. Wszystko to przy zorkiestrowanym entuzjazmie mediów i pożytecznych idiotów pasowanych na wielkie autorytety funkcjonujące zgodnie z zasadą „nie znam się, to się wypowiem”.

Winę za ten stan rzeczy ponosi przede wszystkim planowe i świadome wyniszczenie polskiej elity i inteligencji w czasie drugiej wojny światowej. W to miejsce mamy wyprodukowane w PRL-u pokolenie inteligentury. Tu kilka słów wyjaśnienia: inteligentura to dyktatura półgłówków certyfikowanych dyplomami i tytułami uczelni z ostatniej setki rankingu szanghajskiego. To także, a może nawet przede wszystkim, pseudointeligencka agentura wpływu opłacana przez ościenne mocarstwa grantami, stypendiami, udziałem w produkcjach zagranicznych kinematografii, zasiadaniem czy piastowaniem dekoracyjnych funkcji w kosztownych gremiach. To ludzie świetnie tresowani, którzy bez wahania zrealizują każde, najpodlejsze zlecenie za odpowiednią gratyfikację. Poznać ich łatwo, bo płyną z prądem, nie mając korzeni ani skrupułów, a ich hierarchia ogranicza się do wartości wyrażanych liczbowo. Mają swój wielki udział w sprowadzeniu prawdziwej inteligencji do roli kopciuszka. Ci wyznawcy kultu konfekcji zapomnieli jednak o jednym. Frak leży dobrze dopiero w trzecim pokoleniu. I to ich zawsze zdradzi
...Więcej: Plac Wolności


czwartek, 26 września 2013

Zainteresowanie Szczecińską Szkołą Wyższą Collegium Balticum rośnie

W ostatnim tygodniu, jeden z najczęściej czytanych postów datowany na 9 listopada 2012 dotyczył Nielegalnych praktyk Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum.

SSW CB interesuje nie tylko internautów oraz UOKiK.  Przeciwko REKTOR nominowanej przez MNiSW wbrew głoszonym przez minister Kudrycką zasadom o autonomii uczelni  prowadzone są postępowania przez wymiar sprawiedliwości.

Jak widać reforma jest na papierze i nawet pani minister nie zamierza wdrażać zasad własnoręcznie sygnowanych.


niedziela, 22 września 2013

W Polsce brak popytu na inteligencję choć od niej zależy PKB

Prof. Czesław Nosal, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej:...Inteligencja jest jedną z najważniejszych zdolności naszego umysłu, bo od niej zależy to, jak trafnie i jak szybko reagujemy na zmianę sytuacji, dlatego osoby o wyższym współczynniku możliwości poznawczych działają lepiej i szybciej się dostosowują do zmienności otoczenia.
 
Jednak wcale nie żyje im się łatwiej. - Z wysoką inteligencję wiąże się też wnikliwość poznawcza i krytycyzm, a przecież ludzie krytyczni i wnikliwi nie zawsze są dobrze oceniani i tolerowani. Bywają dosyć uciążliwi w funkcjonowaniu społecznym, zazwyczaj nie robią szybkich karier...

...  angielski adwokat Lancelot Ware utworzył MENSĘ, czyli obecnie najsłynniejsze stowarzyszenie osób o wysokim ilorazie inteligencji. - Zauważył, że ludzie inteligentni są niekiedy nawet spychani na margines. Dlatego wymyślił MENSĘ, by mogli wspierać się w swoim własnym kręgu: dostarczać sobie doświadczeń, interpretować świat po swojemu...

... w Polsce inteligencja nie jest cenioną zdolnością umysłową, w szerszej społecznej skali nie cenimy ludzi inteligentnych. Kraje, w których inteligencję docenia się najbardziej to: Japonia, USA, Wielka Brytania, Francja i wspomniane już kraje skandynawskie.
 
Zagraniczne badania wykazały, że istnieje dość silny związek między wykorzystaniem inteligencji obywateli danego państwa, a wartością Produktu Krajowego Brutto. - Im w wyższym stopniu wykorzystuje się osoby z wysokimi ilorazami inteligencji, tym większa jest szansa na to, że kraj się rozwija i ma lepsze perspektywy...

Więcej:   deon.pl

środa, 18 września 2013

Dynamika działań MNiSW i PKA wobec nieprawidłowości na uczelniach

Przedstawiciele chrzanowskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu są częstymi gośćmi prokuratury i sądów. Choć uczelnia przegrała wiele spraw w sądzie słaba reaktywność MNiSW zastanawia.

Do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostało przesłanych wiele dokumentów, między innymi:
  • uzasadnienie sądu w Krakowie, który utrzymał w mocy wyrok chrzanowskiego Sądu Rejonowego (w sprawie nielegalnie prowadzonych studiów podyplomowych z pedagogiki)
  • kserokopie dokumentacji szkolnej Jerzego Kasprzyka (pełnej luk w zaliczeniach przedmiotów) oraz dyplom, który mimo niezdanych egzaminów otrzymał. 

MNiSW 14 sierpnia wysłało do Państwowej Komisji Akredytacyjnej prośbę o ocenę jakości kształcenia w chrzanowskiej szkole, a jej wyniki będą przekazane do MNiSW za około trzy, góra cztery miesiące.

Dr Leszek Woszczek, psycholog mianowany nowym rektorem Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu (zastąpił na stanowisku rektora Wiesława Pierzchałę, który zmarł kilka miesięcy temu) do końca września przebywa na urlopie wypoczynkowym. Jego komórkę odbiera żona, prosząc o kontakt po urlopie.
Ewelina studentka dr Woszczka z chrzanowskiej uczelni, którą w ubiegłym roku uczył psychologii, przyznaje, że nowy rektor jest bardo lubiany wśród studentów:...Zawsze powie coś śmiesznego. Imponuje wiedzą i ciekawie wykłada... Nie stawia jednak podopiecznym zbyt wysokich wymagań. - Cała nasza grupa na koniec roku dostała piątki...Ewelina już nie studiuje w Chrzanowie, na studia poszła, by zdobywać wiedzę, a nie tylko po to, by mieć dyplom.
Więcej: DP

wtorek, 17 września 2013

Internauci o polskich uczelniach państwowych

Pracownia Replise przeprowadziła dla newsweek.pl analizę wpisów internautów na temat ośmiu uczelni państwowych: uniwersytetów, uczelni technicznych i medycznych. Z badania wynika, że Uniwersytet Warszawski - największy i przodujący w rankingach światowych jako najlepsza polska uczelnia - otrzymał najwięcej (ponad 17%) negatywnych wpisów. Drugie miejsce w tym negatywnym zestawieniu zajął Uniwersytet Jagielloński  (13 % negatywnych ocen).

Więcej: newsweek.pl

piątek, 13 września 2013

Katolicki Uniwersytet Lubelski niszczy i osacza dr Sabinę Bober

Dr Sabina Bober pozwała swojego przełożonego, prof. Jana K., który miał wobec niej użyć siły fizycznej. Ta sprawa toczy się przed sądem karnym i choć sąd pracy nakazał ją przywrócić uczelnia zwolniła dr Sabinę Bober. Zwolnienie z pracy nie jest dla niej zaskoczeniem, ponieważ kiedy wiosną 2011 r. ówczesny rektor KUL, ks. prof. Stanisławem Wilk zapowiedział, że jeżeli nie wycofa pozwu, straci pracę.  Ta wersja dr Bober była uwiarygodniana przez ks. prof. Mariana Ruseckiego, teologa fundamentalisty z KUL.

Nie dość, że dr Sabina Bober jest aktualnie bez pracy, to boryka się z przeprowadzeniem habilitacji. Rada Wydziału KUL nie zgodziła się na otwarcie jej przewodu habilitacyjnego. Dr Bober odwołała się do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów w Warszawie i prezydium komisji jednogłośnie przyznało jej rację, uchylając w tajnym głosowaniu zaskarżoną decyzję Rady Wydziału KUL.  CK zdecydowało o przekazaniu postępowania habilitacyjnego Radzie Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. KUL odwołał się od decyzji Centralnej Komisji i sprawa trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Ksiądz Zygmunt Zieliński, promotor dr Sabiny Bober, emerytowany profesor KUL:...Dla mnie ta sprawa jest przez KUL nie do wygrania. Jakie argumenty? Gdzie prawnicy CK popełnili błąd? To trzeba udowodnić ... Osaczyć ją tak, by klęknęła na kolana, bo nie ma co jeść...
Więcej: gw