I środowisko akademickie dumnie przechadzając się z "opornikami" po korytarzach instytucji naukowych, całkowicie zamknęło się na to co się działo na ulicach, w kościołach, w duszach własnych pracowników...
Środowisko naukowe, które było beneficjentem tych niebywałych apanaży z okresu stanu wojennego, z pogardą patrzyło na tych ideowo niespowinowaconych lub krytycznie nastawionych do moralnej postawy tego środowiska.
Przez 36 lat jakoś o polskim Noblu jakoś nie słychać... a polscy "naukowcy" 70- latkowie ciągle bronią się przed emeryturą...
Kostarczyk E: W publikacjach pojawiających się w mediach, brak rzetelnej informacji o tamtych czasach, w których wynagrodzenie za współpracę stanowił nie tyle udokumentowane pokwitowanie za czek ile zabezpieczona kariera: naukowa, akademicka, polityczna. Spójrzmy raczej po odroczonych skutkach wyjazdów zagranicznych, nawet tych krótkich, a nie po kwitach. Ludzie kultury i nauki to w końcu osoby subtelne, a nie prymitywni handlarze.
Kostarczyk E: Czy w Polsce można zrobić karierę naukową? To kwestia definicji.Pojęcie kariery (z francuskiego carriere, czyli tor wyścigowy; bieg) posiada dwa znaczenia. Pierwsze - to szybkie zdobywanie coraz wyższych stanowisk w działalności zawodowej, naukowej i społecznej, czyli po prostu osiągnięcie tzw. dobrej pozycji życiowej. Drugie - to zawód, fach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz