Narodowe Centrum Nauki

czwartek, 11 sierpnia 2011

Rektorzy łączą siły w walce o unijne pieniądze

W budżecie UE przewidzianym na lata 2014 – 2020 Komisja proponuje zwiększenie środków na badania i innowacyjność o 46% (w porównaniu z obowiązującym budżetem), czyli – do poziomu 80 mld euro.

Naukowcy i kadra akademicka uważają, że aby zapewnić wzrost potencjału badawczego Unii w ramach tzw. trójkąta wiedzy, czyli działań łączących edukację, badania naukowe i innowacje należy:

- KE powinna uznać ten sektor za priorytetowy w kontekście rozwoju gospodarki Unii

- odbiurokratyzować zasady przyznawania tych środków

- wyraźnie wskazać sposób i cele ich wykorzystywania

- zmienić zasady finansowania projektów:

- finansowane jednego przedsięwzięcia z różnych programów UE

- zapewnić pierwszeństwo w dostępie do unijnych funduszy najlepszym i największym programów realizowanym przez te ośrodki akademickie, które dają szansę na ich realizację.


Pod pismem, wspierananym przez European University Association, które Unii Europejskiej ma pomóc wygrać konkurencję z Chinami czy Indiami podpisali się szefowie instytucji zrzeszających największe uczelnie z Polski, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec – Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW i szef Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Steve Smith, rektor Uniwersytetu w Exeter i prezes Universities UK (UUK), oraz Wintermantel Margret, prezes Hochschulrektorenkonferenz (HRK).