...Gazeta Prawna: Czy uczelnie, które nie zgadzają się z uchwałami Państwowej Komisji Akredytacyjnej (PKA), mogą obecnie się od nich odwoływać do sądu?
Marcin Chałupka (specjalizuje się w prawie i instytucjach szkolnictwa wyższego, w latach 2007 – 2009 ekspert Państwowej Komisji Akredytacyjnej): Pojawiały się orzeczenia sądów wojewódzkich uwzględniające taką możliwość czy wskazujące zrozumienie problemu. Znane mi jednak orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) nie uznaje takiego prawa.
GP: Czy to oznacza, że szkoły w niedostateczny sposób podważają oceny PKA?
M.CH.: Być może w niewystarczający sposób udowadniają przed NSA (który jest związany zarzutami skargi i nie ocenia całokształtu sprawy) bezpośredni skutek oceny PKA dla sytuacji uczelni, np. finansowej czy prawnej. Mogłyby też wskazać na ewentualną niekonstytucyjność przepisów, z jakich sądy wyprowadzają swe wnioski.
GP:Zdaniem rektorów kryteria, którymi kieruje się PKA, dokonując oceny uczelni, są uznaniowe i nie zawsze wynikają z przepisów.
M.CH.: Uważam, że problemem często nie jest sama ocena PKA, ale to, czy i na ile minister podejmujący decyzje administracyjne w sprawie uprawnień uczelni do prowadzenia studiów jest z tą oceną związany, czy jedynie na niej opiera swoje decyzje...