Narodowe Centrum Nauki

wtorek, 7 września 2010

Nie będzie egzaminu i stażu dla nowych lekarzy?

Aktualnie, medycy otrzymują prawo wykonywania zawodu po zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego i zaliczeniu stażu podyplomowego. Samodzielność zawodową uzyskuje stażysta pracując pod nadzorem innego lekarza przez okres około 1 roku, a wynagrodzenia są pokrywane ze środków budżetu państwa.

Likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu podyplomowego (na życzenie studentów medycyny i młodych lekarzy) zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia.

W związku z likwidacją stażu podyplomowego, praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów dla lekarzy oraz na V roku dla dentystów.

Wprowadzony zostanie obowiązek złożenia najważniejszych egzaminów końcowych dla kierunku lekarskiego już na V roku studiów a lekarsko-dentystycznego na IV.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń zdrowotnych.

Czyli nie jakość lecz łatanie dziur w systemie, ponieważ brak lekarzy?