Uproszczenia w programach ramowych UE proponowane przez Komisję Europejską.
Dyskusja nad kształtem 8. Programu Ramowego, nad schematami finansowania projektów, nad zachęcaniem do uczestnictwa, czyli nad ograniczaniem biurokracji.
Rewolucyjne pomysły, np. granty wysokiego zaufania czy też wypłacanie środków w zależności od osiągniętych rezultatów.
Artykuł Barbary Trammer, eksperta ds. finansowych w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE. Oprócz opisu sugerowanych zmian, można w nim znaleźć ciekawe komentarze uwzględniające możliwości polskich instytucji.
Program Ludzie w 7.PR: informacje na temat schematu partnerstwa jednostek naukowych z przedsiębiorstwami, projektów wymiany personelu między sektorami i krajami, pozwalające na wzajemne poznanie się tych dwóch środowisk i rozwinięcie długofalowej współpracy.
Zasady sieci badawczo-szkoleniowych, których głównym celem jest wzmocnienie kompetencji i rozwoju kariery młodych naukowców, głównie doktorantów. Oba typy projektów są skierowane do instytucji, które wspólnie z partnerami zagranicznymi, muszą stworzyć program badań i szkoleń, a następnie złożyć wniosek do Komisji Europejskiej – konkursy zamykają się odpowiednio w grudniu i styczniu.
W Warszawie i innych częściach kraju organizowanych jest mnóstwo spotkań i warsztatów pisania wniosków do 7.PR.
Dzień informacyjny na temat współpracy międzynarodowej z krajami pozaeuropejskimi, odbędzie się 29 października br. w Warszawie.
Szczegóły planowanych szkoleń na stronie internetowej