Narodowe Centrum Nauki

piątek, 18 lutego 2011

Czy mózg polskiego naukowca obumiera na starość?

Michał Bilewicz:...Polska polityka naukowa to nie tylko projekty ministerialne - to również działania licznych polskich i zagranicznych fundacji, Komisji Europejskiej. Bardzo wiele z nich również opiera się na negatywnej dyskryminacji wiekowej. Zakłada się, że wszyscy polscy naukowcy starszego pokolenia są żywcem wyjęci z „Barw ochronnych” Zanussiego - skażeni starym systemem, cyniczni, nieuczciwi, niezdolni do odkrywczych badań i publikowania w czołowych czasopismach, w końcu - utrudniający kariery młodych uczonych.

Wystarczy rozejrzeć się po najlepszych polskich uczelniach, by zrozumieć, jak bardzo niesprawiedliwe jest takie podejście: wielu starszych profesorów to przecież prawdziwi strażnicy etosu naukowego, wywiedzionego z najświetniejszych lwowsko-warszawskich tradycji. Ludzie ceniący naukę bardziej niż doraźne zyski czy możliwość wzbogacenia się na kilku etatach.


W obecnej polityce zdaje się pokutować mit o obumierającym mózgu, który uniemożliwia starszym osobom wykonanie jakichkolwiek ważnych zadań poznawczych. Coraz więcej badań naukowych z obszaru poznawczego starzenia się (cognitive aging) zdaje się ten mit obalać. Na przykład sprawność językowa bądź procesy oparte na akumulowaniu wiedzy przebiegają sprawniej właśnie u osób starszych
...