Już po raz piąty 23 lutego obchodzony jest w Polsce Dzień Walki z Depresją.
Według WHO zapada na nią od 6 do 10% osób dorosłych.
Brak satysfakcji z pracy to jeden z czynników, które generują myśli depresyjne, a nawet samobójcze.
Satysfakcja z pracy to pozytywny stosunek pracowników do powierzonych im obowiązków , współpracowników i środowiska pracy, któremu musi towarzyszyć uczucie zadowolenia.
Choć jest to uczucie subiektywne i zależy od indywidualnej percepcji podmiotu to jednak odnosi się do stanu równowagi pomiędzy potrzebami i oczekiwaniami pracownika wobec pracy, a ich zaspokojeniem.
Poziom zadowolenia ma duży wpływ na motywację i zaangażowanie na wykonywanie zadań oraz chęć pozostawania na danym stanowisku.
Satysfakcja zawodowa dotyczy potrzeb nie tylko materialnych, ale potrzeb klasyfikowanych jako potrzeby wyższego rzędu- np. potrzeba prestiżu i przynależności.
Czynniki wpływające na satysfakcję.
Uznanie- człowiek dorosły potrzebuje szacunku i uznania ,zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Niezadowolenie wśród pracowników zwiększa brak np. pochwały lub gratyfikacji pieniężnej .
Niezależność- samodzielna realizacja zadań jest istotna dla osób z wysoką potrzebą osiągnięć.Takie osoby lubią samodzielnie decydować o swoich działaniach i podejmować decyzje, jeśli ich działania będą blokowane spowoduje to u nich wzrost frustracji.
Osiągnięcia- niektórzy odczuwają wysoką potrzebę osiągnięcia sukcesu. Jeśli pracodawca nie umożliwia realizacji tej potrzeby ,to zmniejsza poziom zadowolenia z pracy.
Awans- szansa na awans jest bardzo istotna w ocenie satysfakcji, a jednym z rozwiązań jest plan rozwoju wszystkich pracowników.
Nadzór- w trakcie realizacji zadań jedni potrzebują kontroli inni większej autonomii. Niedostosowanie rodzaju kontroli do poszczególnego pracownika może wywołać u niego frustrację.
Właściwości współpracowników- człowiek jest” istotą społeczną” dlatego tak ważne są dla niego więzi międzyludzkie. W związku z tym istotne jest zbudowanie odpowiedniego zespołu pracowników, którzy będą się uzupełniać w realizacji zadań.
Natura pracy- zapewnienie pracownikowi odpowiednich warunków pracy: dobre wyposażenie i odpowiedni czas pracy zwiększa u niego satysfakcję.
Warunki pracy- zapewnie dobrych warunków pracy (np. oświetlenie, opieka zdrowotna, klimatyzacja) na które pracodawca często nie zwraca uwagi mają ogromny wpływ na wzrost satysfakcji.
Wynagrodzenie-im wyższe, tym wyższa satysfakcja,jednak gdy zostanie osiągnięty jakiś poziom to wzrost zadowolenia zostaje zahamowany i pracodawca zmuszony jest do pozyskiwania innych motywacji.