Aktualności

Narodowe Centrum Nauki

sobota, 11 lipca 2015

Obiektywizm polskich środowisk intelektualnych

Zygmunt Bauman to punkt odniesienia filozofii postmodernizmu. Obecny w każdej bibliografii współczesnych zagadnień filozofii, szczególnie w Polsce, w kraju, który nie obfituje w filozofów w skali starożytnej Grecji.

Można zastanawiać się, czy skomplikowane etycznie życie ułatwia tworzenie filozoficznych koncepcji...? Przykładów w tej materii można znaleźć wiele, poczynając od wyznań św. Augustyna.

W 2013 r. aktywiści Narodowego Odrodzenia Polski i kibice Śląska Wrocław gwizdali i obrażali profesora podczas wykładu we Wrocławiu. 19 z nich skazał za to sąd. Niemiecki kwartalnik filozoficzny Information Philosophie opisał historię zakłóconego wykładu prof. Baumana.

Według prof. Andrzeja Przyłębskiego z Instytutu Filozofii, UAM w Poznaniu wykład oprotestowali studenci, a ich sprzeciw nie był motywowany antysemityzmem, lecz przeszłością filozofa: Zygmunt Bauman był nie tylko wiernym stalinistą, lecz także, co o wiele gorsze, był oficerem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, formacji porównywalnej do SS.  Więcej: TUTAJ

Brak komentarzy: