Podkomisja zaakceptowała m.in.:
- rządową propozycję zapisu, aby tylko jedna uczelnia mogła zaliczyć daną osobę do tzw. minimum kadrowego, czyli do grupy określonych wykładowców, których uczelnia musi zatrudnić, aby móc prowadzić dany kierunek studiów na poziomie magisterskim i doktoranckim
- zlikwidowane zostaną stanowiska docentów, a osoby, które obecnie zajmują już to stanowisko, będą mogły pracować dalej, maksymalnie do 65 roku życia.
- przeciwni likwidacji stanowisk docentów byli, obecni na posiedzeniu komisji, przedstawiciele związków zawodowych i rektorów.
Prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Uniwersytetu Warszawskiego: ...Jest to ostatni stopień czysto dydaktyczny. To ułatwia i uelastycznia politykę kadrową i pozwala docenić nauczycieli akademickich, którzy są znakomitymi dydaktykami...
- uczelnia będzie mogła zatrudnić na stanowisku profesora naukowca, który nie ma habilitacji (ale ma znaczne, twórcze osiągnięcia lub przez co najmniej pięć lat pracował jako samodzielny pracownik naukowy za granicą). Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów będzie musiała wyrazić na to zgodę.