Narodowe Centrum Nauki

piątek, 22 sierpnia 2008

Ważniejszy jest warsztat myślenia niż meblowanie głów faktami

Wypowiedź socjologa dr. Michała Fedorowicza pracownika Polskiej Akademii Nauk, koordynatora organizowanych przez OECD badań PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) w Polsce [więcej...]:

Badanie PISA daje nam możliwość odniesienia naszego wyniku do wyników uczniów w innych krajach i to jest główna jego siła. Wiemy, że zadania rozwiązywane w teście nie są za trudne dla piętnastolatków. W wielu innych krajach uczniowie w tym wieku są w stanie poradzić sobie z takimi zadaniami. To daje nam podstawę do sformułowania wniosku, że szkoła powinna zwracać większą uwagę na samodzielność myślenia uczniów. Smak matematyki polega na rozwijaniu umiejętności odchodzenia od algorytmów. To jest naprawdę możliwe wśród piętnastolatków, trzeba ich tylko odpowiednio ukierunkować. Jeżeli chodzi o nauki przyrodnicze, to biorąc pod uwagę znajomość faktów, nie jest tak źle z polskimi uczniami. Wykraczamy nawet nieco ponad przeciętną w krajach wysoko rozwiniętych. Natomiast gdy uwzględnimy inne wymiary, które pokazują znajomość arkanów rozumowania właściwych dla nauk przyrodniczych, jest znacznie gorzej niż przeciętnie w OECD. Mamy takie obrazowe porównanie Francji i Polski, które uzyskały bardzo podobne wyniki w naukach przyrodniczych. Młodzi Francuzi są słabsi, jeśli chodzi o ilość wiadomości i znajomość faktów, natomiast młodzi Polacy znacznie gorzej wypadają, jeśli chodzi o umiejętność formułowania hipotez, wyciągania wniosków. Wykazują słabą świadomość faktu, że przykładowo w oparciu o te pewne dane można sformułować różne hipotezy, mające w nich zakotwiczenie, ale równocześnie wykazujące pewien margines niepewności. Polscy uczniowie mają trudności z określeniem, czy dany problem daje się badać naukowo, czy też nie stanowi on materii badań naukowych. Tego wszystkiego u nas się nie uczy, a we Francji jak najbardziej tak. I tu nie chodzi o to, że Francja czy jakiś inny kraj jest w czymś lepszy, ale o to, że umiejętność rozumowania, zachowania pewnych jego rygorów w formułowaniu wniosków, pomaga porządkować świat. Uważamy, że tego typu umiejętności w długiej perspektywie podniosłyby znacznie jakość życia publicznego i publicznej debaty w kraju. Dlatego należy uczyć nastolatków odróżniania opinii od faktów oraz umiejętności oceniania podstaw dla wygłaszanych publicznie sadów. O wiele trudniej jest wówczas manipulować wszelkimi informacjami. Demagogia i populizm miałyby też mniejsze szanse. Kształcenie tych umiejętności warto byłoby zaczynać już od przedszkola, ale gimnazjum jest świetnym okresem do tego, by je wykształcić powszechnie. Umiejętności rozumowania mają ogromne znaczenie dla jakości funkcjonowania demokracji, a nauki przyrodnicze są bardzo wdzięcznym polem, by je wykształcić.

---

Niniejsza wypowiedź tłumaczy również mentalną przepaść pomiędzy polskimi naukowcami powracającymi z długich, zagranicznych pobytów naukowych (a szczególnie z USA czy Anglii), a mentalnie zasiedziałymi neurotykami, aspirującymi do miana uczonych pozornie samodzielnymi, bo wyhabilitowanymi w niewyhabilitowanym niestety mentalnie systemie.

sobota, 16 sierpnia 2008

Top 100 European Universities

W setce najlepszych europejskich uniwersytetów znajdują się:

W pierwszej 10-ce: 5 uniwersytetów brytyjskich
2 uniwersytety francuskie
i po jednym uniwersytecie ze: Szwajcarii, Danii oraz Holandii.

w drugiej 10-ce: 3 uniwersytety niemieckie
2 uniwersytety brytyjskie
i po jednym uniwersytecie ze: Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Finlandii oraz Rosji.

w trzeciej 10-ce: 4 uniwersytety brytyjskie
2 uniwersytety szwedzkie
i po jednym uniwersytecie ze: Francji, Holandii, Szwecji i Szwajcarii.

W trzeciej dziesiątce znajduje się przykładowo University of Nottingham [więcej...], którego historia sięga 1881, kiedy w Nottingham powstał miejski college [więcej...].

W trzeciej dziesiątce znajduje się rozwijający się również od XIX wieku [więcej...] University of Sheffield [więcej...]

---

Sto lat rozwoju może wyznaczyć jego kierunek oraz zajmowane miejsce w świecie.

W tym kontekście Uniwersytet Jagielloński z pewnością zajmuje zasłużone miejsce w historycznych annałach, ukazując dobitnie brak korelacji pomiędzy konstrukcją budowli oraz rozwojem ludzkiej myśli.

Wśród rankingu 500 najlepszych uniwersytetów na świecie na 2008 rok przeganiamy: Chile, Portugalię, Słowenię i Turcję!

Najwyższy czas aby siewcy narodowego entuzjazmu powinni przyjrzeć się bardziej krytycznie zarówno sobie, własnym pracodawcom jak też adresatom swoich zakłamanych tekstów.

czwartek, 7 sierpnia 2008

Konkurs dla dziennikarzy naukowych

Aby wziąć udział w konkursie, nie jest koniecznym być członkiem Stowarzyszenia, natomiast trzeba być aktywnie publikującym dziennikarzem w ostatnim roku (do konkursu można zgłosić artykuł ma opublikowany pomiędzy 1 sierpnia 2007 a 31 lipca 2008 roku).

Nagrodę pieniężną (2000 PLN) finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, choć jury jest niezależne (prof. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Anna Mazurkiewicz, dyrektor Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie oraz Wiktor Niedzicki dziennikarz radiowy i telewizyjny nagrodzony przez nasz serwis tytułem Popularyzatora Nauki 2007)

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody odbędzie się październiku 2008 roku.

---

Ciekawe jak wynagradzane jest samo jury?

Ekonomia takich przedsięwzięć jest zbyt księżycowa, aby miała być wiarygodna:

1. nagroda 2000 PLN – suma być może istotna dla laureata konkursu studenckiego, ale urąga profesjonaliście
2. czy trzech jurorów oceniać będzie artykuły charytatywnie?
3. artykuły muszą być ocenione w ciągu około maksymalnie 5 tygodni przez osoby, które pełnia inne ważne funkcje – czy znajdą właściwy i należny czas na wykonanie takiej pracy?

poniedziałek, 4 sierpnia 2008

Polscy naukowcy nie chcą wyjeżdżać na staże

Zdaniem Prof. Jerzego Woźnickiego, szefa Fundacji Rektorów Polskich i ministerialnego zespołu ds. mobilności kadry naukowej, spowodowane jest to czynnikami kulturowymi: słabą znajomością języków obcych oraz obawą przed zetknięciem z międzynarodowym zespołem badaczy.

---

Prof. Jerzy Woźnicki ani słowem nie wspomniał o tym, że wyjazd dla większości oznacza brak powrotu, z powodu braku konkursów na stanowiska akademickie, oraz blokowanie habilitacji osobom z dorobkiem naukowym.[więcej...]