Aktualności

Narodowe Centrum Nauki

wtorek, 28 kwietnia 2015

Absolwent zawodówki zarabia trzykrotnie więcej niż magister od którego nie wymaga się akademickiej wiedzy

Jeremi Mordasewicz,  ekspert Lewiatana uważa że pojawił się nowy problem społeczny, który dotyczy absolwentów wyższych uczelni:...Są sfrustrowani tym, że wykonują pracę niewymagającą wiedzy zdobytej na studiach. Osoby zajmujące się czymś co jest poniżej ich ambicji nie są dobrymi pracownikami...
 

Statystyki potwierdzają w/w informacje. Badanie przeprowadzone przez Millward Brown (na zlecenie Work Service) wynika, że aż 53 %Polaków nie pracuje w swoim zawodzie. Prawie tyle samo osób (51 %.), jest niezadowolonych ze swoich studiów i deklaruje, że gdyby jeszcze raz mogli podjąć decyzję, to wybraliby inny kierunek. 

Wybór szkół zawodowych rośnie W 2006 roku do pierwszych klas technikum chodziło w Warszawie 16,4% młodzieży, teraz 28%. Maleje zainteresowanie kształceniem w liceach ogólnokształcących. Dziewięć lat temu uczyło się 75,5%  młodych osób, a teraz jest ich 68,2%. 

...Koledzy, którzy po gimnazjum poszli do zawodówki, pozakładali już rodziny i zarabiają trzy razy więcej ode mnie. Pięć lat mojej nauki pracodawca wycenił na 1500 zł netto...

W Warszawie, od 2008 roku  powstały cztery nowe technika i pięć szkół zawodowych!
Więcej: TUTAJ

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Nie ma się czemu dziwić. Wszędzie zachęcają do nauki, bo to jest biznes. A prawda jest taka, że mamy nadprodukcję ludzi po studiach. Brakuje ludzi, którzy mają zawodowe wykształcenie, to w niektórych branżach wykorzystuje się tych po studiach. Kiedyś nie do pomyślenia było, żeby magister przerzucał paczki na magazynie. A teraz? Jakbym mógł cofnąć czas, to na pewno wybrałbym inną drogę!