Narodowe Centrum Nauki

piątek, 5 sierpnia 2011

Uczelnie nie zadbają o prawa autorskie żaków

Prawo do prac studenta:

- autorskie prawa majątkowe do pracy licencjackiej i magisterskiej, w tym np. programu komputerowego, przysługują ich twórcy.

- przekazanie ich innym osobom musi określać umowa.

- zadaniem promotora jest sugerowanie tematu prac i sposobu jego ujęcia, wskazanie odpowiedniej metodologii, sprawowanie nadzoru nad realizacją przyjętych założeń, co nie daje podstaw do bycia współautorem.

- promotor może wykorzystać fragmenty pracy, jeśli wskaże autora.

- uczelnia ma jedynie pierwszeństwo opublikowania pracy dyplomowej studenta w ciągu sześciu miesięcy od jej obrony, jeżeli autor wyrazi na to zgodę. Po upływie tego terminu student może samodzielnie opublikować pracę.

Dominika Kita, przewodnicząca Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej zwraca uwagę na fakt, że studenci bardzo często nie znają swoich praw, a często są przekonani, że skoro przygotowuje projekt dla uczelni, pod okiem promotora, to nie mają do niego prawa.

Prof. Ryszard Markiewicz z Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ potwierdza, że świadomość prawna studentów jest znikoma.

Obowiązkowe zajęcia z ochrony własności intelektualnej (w tym z prawa autorskiego) mogą zmienić ten stan rzeczy.

Postuluje się, że w uchwalanych regulaminach powinny znaleźć się przepisy określające jednoznacznie zasady tworzenia prac przez studentów i ich wykorzystywania.

Zasady tworzenia prac przez studentów powinny brać pod uwagę również:

- przygotowanie metodologiczne studentów
- rolę i zakres obowiązków samego promotora
- zasady merytorycznej oceny pracy (wytyczne dla recenzentów)


Student powinien posiadać prawo do oceny promotora, które umożliwiałoby mu jego zmianę oraz skutkowałoby odsunięciem nieefektywnych promotorów od pracy kierowania pracami dyplomowymi.