Narodowe Centrum Nauki

sobota, 10 września 2011

Całujcie mnie wszyscy w d...



WIĘCEJ

czwartek, 8 września 2011

Czy jest jeszcze sens pisać na forach?

...Dokąd zatem to wszystko zmierza? Trudno powiedzieć. Moim zdaniem w jeszcze większą próżność i płytkość. Do wniosków jakie tu zawarłem dochodzi się z czasem, czy się tego chce czy nie. Można się opierać, zapierać, wypierać, spierać, ale prędzej czy później trzeba będzie je zaakceptować, a przynajmniej ich część. Czy z kolei warto wypowiadać się aktualnie na forach? Jeszcze tak, ale tylko gdy naprawdę dochodzi się do wniosku że warto i tylko wtedy gdy nie wiążą się z tym żadne, nawet najmniejsze wyrzeczenia i uszczerbek, tak po stronie psychiki i emocji, a nawet zdrowia, jak i najzwyklejszego czasu. Tego bowiem, powtarzając się, zaczyna w naturalny sposób brakować i na to niestety nie da się nic poradzić. Dni zmienią się w tygodnie, tygodnie w miesiące itd. Potem jednak może się okazać że znów zabrakło czasu, bezcennego czasu. Czy udało mi się przez te kilka lat coś zmienić w tej sprawie? Nic. Czy udało mi się cokolwiek? Poza zdobyciem doświadczenia życiowego, wyżej opisanych obserwacji, dojścia do konkretnych wniosków i założeniu bloga – nic szczególnego. Ale może komuś innemu się uda… o ile będzie miał na to czas...

środa, 7 września 2011

Będzie trudniej założyć uczelnię niepubliczną. Resort nauki chce wprowadzić obostrzenia

Projekt rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie zakresu danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie pozwolenie na utworzenie uczelni niepublicznej oraz sposobu pobierania i wysokości opłat na wydatki związane z kosztami postępowania opiniodawczego trafił on do konsultacji społecznych.

We wniosku o założenie prywatnej uczelni należy:

- określić wewnętrzny system zapewniania jakości nauczania
- należy do niego także dołączyć szczegółowy program studiów
- wskazać nauczycieli, którzy będą prowadzić zajęcia
- przedstawić sposoby monitorowania karier zawodowych absolwentów...

Filip Sikora, wicekanclerz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy:...Kryteria dla uczelni niepublicznych są coraz wyższe, a z drugiej strony nie wprowadza się takich zaostrzeń dla publicznych szkół np. państwowych wyższych szkół zawodowych...

POL-on czyli system informacji o szkolnictwie wyższym w Polsce.

Zadaniem POL-onu jest stworzenie bazy danych o jednostkach naukowych i nauce polskiej które mają wspierać procesy decyzyjne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odnośnie uczelni wyższych.

Nie wszystkie informacje będą udostępniane publicznie.

WIĘCEJ

poniedziałek, 5 września 2011

Jestesmy ekspertami od przedsiębiorczości i innowacyjności !!!

Dr Janusz Marszalec współautor raportu o innowacyjności polskiej gospodarki Go GLOBAL!, doradca rektora Uczelni Vistula został zaproszony jako ekspert do panelu który będzie decydował o przydzieleniu European Business Awards w Londynie.

Kneblują nam usta

...Dziś startuje kampania Helsińskiej Fundacji, Izby Wydawców Prasy i Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, aby wykreślić art. 212...

...Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu dopuszcza skazywanie tylko za tzw. mowę nienawiści i nawoływanie do przestępstw. Prawo podobne jak w Polsce ma także Francja i Niemcy. Ale tam oskarżenie dziennikarza czy blogera przez polityka uznano by za zamach na wolność słowa. Wyroków za słowo nie ma w Szwecji, a ostatnio zniosła je Bułgaria czy Rumunia.
..

Młodzi nie mają dokąd uciekać

Zygmunt Bauman:...opracowany przez grupę ekspertów na zlecenie polskiego rządu raport informuje, że w maju 2010 roku młodzi ludzie w wieku od 18 do 34 roku życia stanowili aż 50% polskich bezrobotnych, połowie z nich zaś jeszcze nigdy nie udało się zdobyć jakiegokolwiek zatrudnienia. I to pomimo tego, że na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat liczba studentów w Polsce uległa podwojeniu, a liczba absolwentów uczelni wyższych zwiększyła się przeszło 2,5-krotnie. Wynagrodzenie 60% młodych ludzi pochodzi obecnie z prac okresowych lub dorywczych, co pozbawia ich zarówno szansy na rozwój kariery, jak i jakiejkolwiek gwarancji trwałości zatrudnienia, a większość z tych pozornych etatów jest znacznie poniżej zdobytych przez nich kwalifikacji i referencji.

Milan Kundera zauważył kiedyś, że zjednoczenie ludzkości polega jak dotąd na tym, że nie ma dokąd uciec. Jakże to prawdziwe… Szczególnie dla młodych ludzi, jedynego przyczółka ludzkości w Krainie Jutra. W każdym razie niektórzy francuscy obserwatorzy spieszą już głosić nastanie generacji „Ni-Ni” („Niepracujących-Nieuczących się”) – prawdopodobnie pierwszej w pełni lub niemal w pełni globalnej spośród wszystkich dotychczasowych
...

piątek, 2 września 2011

Dobra passa Agnieszki Włodarczyk

Agnieszka Włodarczyk po raz pierwszy od pięciu lat zagra w filmie fabularnym, na planie nowej komedii w reżyserii Łukasza Karwowskiego spędzi zaledwie cztery dni a za każdy z nich dostanie około 7000 PLN!

czwartek, 1 września 2011

Rethink the way you publish

BIBLIOMETRICS:

Introduction
Impact Factor
Source Normalized Impact per Paper
Five year Impact Factor
Ranking
Immediacy Index
Cited Half-Life
Journal h-index
SCImago Journal Rank
Eigenfactor and Article Influence

International Mobility

International mobility is becoming increasingly important for a successful research career. But, while international scientific experience offers many career-related benefits, it can be difficult to make it happen. And there are some disadvantages.
Over the years, Science Careers has investigated the pros and cons of training in a foreign lab. We've talked to mobile researchers about the many challenges of moving, working, and living abroad. Our interviewees have offered tips on dealing with the logistics of the move, finding a foreign lab, getting funding, applying for a visa -- even finding a school for the kids. We have asked scientist globetrotters about their experiences in a new culture, in and outside the lab. We have solicited advice on how to maximize the benefits of your research experience and ensure it's an enjoyable one. We have wondered whether it is always possible for expatriated scientists to find their way back home and have looked at ways to improve the odds.

Below is a list of what we consider our most valuable articles exploring international research experiences and what makes them successful.
MORE