Narodowe Centrum Nauki

wtorek, 16 listopada 2010

Informacja o przebiegu „wysłuchania publicznego” w Sejmie RP na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży 9 listopada 2010 w sprawie nowelizacji Prawa o Szkolnictwie Wyższym, Ustawie o Stopniach i Tytule Naukowym […] i niektórych innych ustawach

...Należy też zwrócić uwagę na bardzo krytyczne wystąpienie prof. Osmana Achmatowicza, przewodniczącego Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów nt. przepisów dotyczących CK oraz zmian Ustawy o stopniach i tytule […].
Do końca posiedzenia Komisji poświęconego wysłuchaniu publicznemu dotrwało nie więcej niż 5 posłów - członków Komisji...
...W przerwie posiedzenia odbyło się zapowiedziane wcześniej przez KSN spotkanie z mediami w korytarzu sejmowym. Udostępnione zostały nasze wystąpienia, a także „Oświadczenie Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej ws. nowelizacji Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym”2. W wyniku tej „konferencji prasowej” pojawiły się krótkie informacje prasowe:

Dziennik

Money

Wyborcza

Wygląda na to, że główne media zignorowały wystąpienie publiczne w sprawie nowelizacji, a jeśli je zrelacjonowały, to bardzo skrótowo i nieprecyzyjnie.
Pojawiły się relacje w wiadomościach Telewizji Trwam i w Radiu Maryja, a spodziewamy się dłuższej notki w Tygodniku "Solidarność".


Wysłuchanie publiczne i co dalej z nowelizacją?

Odpowiedź nie jest prosta. W pierwszym czytaniu w Sejmie zdecydowano przesłać projekt nowelizacji Ustawy do opracowania w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży prawie bez sprzeciwu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Minister B. Kudrycka chce przepchnąć uchwalenie Ustawy
2 Oświadczenie Samorządu Studentów PW, zbieżne ze stanowiskiem „S”, zostało też dołączone jako załącznik do tekstu A. Pfitznera, złożonego do protokołu z wysłuchania publicznego jeszcze w tym roku. Oznacza to ominięcie powołania podkomisji ds. tej nowelizacji. Takie ograniczenie prac do plenarnych posiedzeń Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, wywołuje opór posłów tej Komisji.
Proces legislacyjny mógłby być wstrzymany jedynie decyzją Rządu, czyli Premiera, a to zależy od atmosfery publicznej wokół sprawy. Niestety dotychczas w mediach nie mamy mocnego sojusznika, wydaje się też, że głos Rektorów (KRASP) jest ostrożny i „miękki”.

Oznacza to, że najważniejsze jest teraz dotarcie do całego środowiska akademickiego. NIEZBĘDNE SĄ DECYZJE I INTENSYWNE DZIAŁANIA WSZYSTKICH KOMISJI I ORGANIZACJI ZAKŁADOWYCH.
Apelujemy, aby wszyscy członkowie "Solidarności" na uczelniach zapoznali się z treścią naszych wystąpień, a następnie zainteresowali nimi swoich współpracowników. Warto organizować wymianę poglądów i dyskusje na temat nowelizacji.
Bardzo ważne byłoby zainicjowanie Uchwał Rad Wydziałów i Senatów.
Powyższe przedsięwzięcia są ważniejsze niż nasze działania bezpośrednio w Sejmie. Tylko obawa przed zdecydowanym sprzeciwem środowiska akademickiego może wpłynąć na kształt ustaw i doprowadzić do odrzucenia złych, szkodliwych regulacji
.