Krajowa Rada Sądownictwa uchwaliła ostatnio, że jeśli dojdzie do realizacji koncepcji studiów prawniczych drugiego stopnia, będzie apelowała do ministra sprawiedliwości o podniesienie wymagań kwalifikacyjnych na aplikacje.
Zdaniem KRS wprowadzenie drugiego stopnia oddali perspektywę stworzenia sensownego systemu jednolitego i spójnego kształcenia prawników, opartego na zasadzie równowagi w nauczaniu teorii prawa z praktycznym jego zastosowaniem.
MNiSW uważa, że ostatnia nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym dopuszcza organizowanie studiów prawniczych w systemie trzy plus dwa.
Zgodnie z w/w nowelą resort nauki nie określa już kierunków studiów, które są prowadzone jako jednolite, a 33 wydziałów prawa , korzystając z autonomii (jeśli mają prawo nadawania stopnia doktora habilitowanego), mogą określać programy kształcenia dla dwustopniowych studiów prawniczych w oparciu o system krajowych ram kwalifikacji oraz określeniu efektów kształcenia dla absolwentów licencjackich i magisterskich studiów prawniczych (określonych w rozporządzeniu z 2 listopada 2011 r). WIĘCEJ oraz TUTAJ, a także CZYTAJ
Andrzej Bałaban, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego:...Gdański eksperyment jest niebezpieczny,
bo tworzy karykaturę studiów prawniczych...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz