Aktualności

Narodowe Centrum Nauki

piątek, 10 października 2014

Uniwersytet w Cambridge traci autonomię i reputację? Środowisko akademickie poruszone.

Profesorowie uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii. zaniepokojeni wpływem komunistycznego rządu chińskiego na uczelnię ujawnili sprawę, która po raz pierwszy została opisana w brytyjskich mediach w 2012 r.  Dotyczyła tzw. darowizny chińskiej w wysokości 3,7 mln funtów, czyli wpłaty pieniędzy, należących do córki byłego premiera Chin - Wen Ruchun. Choć władze uniwersytetu zaprzeczyły, że uczelnia miała jakiekolwiek związki z rządem chińskim, to  wiele źródeł potwierdziło nielegalne źródła finansowania fundacji Chong Chin Hua - zarejestrowanej na Bermudach która we wspomnianych przelewach uczestniczyła.

Spotkania dotyczące nowej katedry studiów chińskich, na której czele stanął były wykładowca Ruchun, prof. Peter Nolan, odbywały się w latach 2009 i 2011 w Raffles Hotel w Pekinie w trakcie których przedstawiciele uczelni obiecali, że nie będą zadawać żadnych pytań i pozwolą Rachun na swobodne kształtowanie charakteru tej katedry, na którą rząd w Pekinie wysyła na szkolenia dyrektorów chińskich przedsiębiorstw państwowych.


Córka chińskiego premiera utrzymuje, że zarobiła znaczne sumy pracując jako doradca inwestycyjny dla banków Credit Suisse i JP Morgan.

Więcej: TUTAJ

Brak komentarzy: