Gazeta Wyborcza, rozpętała burzę informacjami, że młodzi polscy badacze zdobyli tylko jeden grant badawczy na 536 z Unii Europejskiej, a polskie uczelnie lokują się nadal w ogonie kolejnych światowych rankingów.
Komentujący ten stan rzeczy zwracają uwagę na skandalicznie niskie, demotywujące zarobki nauczycieli akademickich oraz brak wyspecjalizowanych, sprawnych biur projektów pomagających w przygotowaniu konkursowych projektów.
Więcej
Prof. Michał Kleiber uważa, że:..Polscy naukowcy są niechętni do współpracy. To się fatalnie odbija na wynikach...
Więcej
Prof. Barbara Kudrycka uważa, że:...W Polsce, w ciągu 20 lat od przełomowego 1989 roku, nie reformowano istotnie ani nauki, ani szkolnictwa wyższego w takim kierunku, który wzmocniłby ich konkurencyjność w świecie. Decydenci – wśród nich przecież i prof. Kleiber – dali ciche przyzwolenie, by nasi naukowcy grali tylko w lidze krajowej, a wszelkie nieprawidłowości toczące naukę w świecie, w Polsce zwielokrotniały swój wymiar. Efekty takiej polityki, niestety, nadal rzutują na teraźniejszy stan – ci najlepsi uczeni, mający ambicje i apetyt na naukową ligę światową, wyjeżdżali z Polski, a młodzi-zdolni boją się wychylać ponad istniejące stare struktury...
Każdy z nich ma cząstkową rację. Tylko cząstkową! Bo reformatorka Barbara zwyczajnie stchórzyła przed wprowadzeniem zamierzonych reform likwidujących procedowanie habilitacji czym utrwaliła dotychczasowe patologiczne postawy ludzkie, których nie są w stanie zmienić nowe paragrafy i kosmetyczne zmiany. Ponadto, właśnie w ręce krytykowanych powyżej decydentów przekazała unijną fortunę przeznaczoną na rozwój nauki i ośrodków naukowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz