Narodowe Centrum Nauki

piątek, 7 grudnia 2012

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego konsultuje się u społeczeństwa

Od 2010 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłasza konsultacje społeczne. W marcu 2010 roku projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw został wysłany do konsultacji społecznych. Nowa ustawa miała ułatwić polskim uczelniom dostosować się do Deklaracji Bolońskiej, oraz efektywniej konkurować ze szkołami wyższymi w Europie i na świecie.

Wyszło jak zwykle, choć mamy XXI wiek. Postulaty zniesienia habilitacji, Centralnej Komisji ds Stopni i Tytułów Naukowych, godziwego wynagradzania nauczycieli akademickich, wprowadzenia rzetelnych konkursów na stanowiska uczelniane zostały obrzucone klątwą, a osoby je głoszące anatemą społeczną.

Otwarcie się MNiSW na dyskurs społeczny jest zmanipulowany. Do dyskursu dopuszczani są wszak nieliczni. Ich głos jest brany lub nie pod uwagę. Na listy MNiSW nie odpowiada, a zainteresowanie losem, czyli kosztami nauczycieli akademickich, którzy działają na rzecz wprowadzanych reform jest żadna.

Z końcem listopada 2012 Barbara Kudrycka otworzyła kolejne konsultacje nad nowelizacją ustaw o szkolnictwie wyższym, ustawą o zasadach finansowania nauki itp. WIĘCEJ

I tym razem adres: konsultacje@nauka.gov.pl zostaje umieszczony jedynie dla porządku. Jako dowód że chodzi nam o reformę nauki i szkolnictwa wyższego. Od 2010 roku nie zaistniało nic, ani w obszarze społecznym, ani prawnym co pozwalałoby odczuć, że zmiany legislacyjne prowadzą do zmian mentalnościowych i rzeczywistych. Na przetrwanie na uczelni najbardziej skuteczną metodą okazuje się noszenie teczek i krytykowanie reformy.

Dla kogo więc te reformy?





Brak komentarzy: