Prof. Tadeusz Pomianek, członek zespołu ds. Analizy Systemu Finansowania Szkolnictwa Wyższego, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie: ...Naszym postulatem jest zrównanie finansowania studiów dziennych na wszystkich uczelniach....Chodzi nam w ogóle o zrównanie warunków funkcjonowania obu sektorów szkolnictwa: państwowego i niepaństwowego w imię wyższej jakości studiów...
Plan rektorów zakłada dopłatę uzależnioną od liczby studentów dziennych. Uczelnia prywatna dostawałaby 50 proc. kosztów kształcenia na danym kierunku na uczelni publicznej, jeśli miałaby na nim nie mniej niż 20 proc. studentów dziennych spośród studiujących dany kierunek. Warunkiem utrzymania dotacji miałby być wzrost studentów dziennych. Jeśli uczelnia osiągnie 50 proc., zyska prawo do dofinansowania w 100 proc. kosztów kształcenia w szkole publicznej. Szkoła źle oceniona przez Państwową Komisję Akredytacyjną traciłaby dotację [więcej...].
Powyższy abstrakcyjny paradygmat wzmacnia jak widać mało przekonywującą i zupełnie nie skuteczną w działaniu PKA.
Czy KRASP [1] lub FRP [2] w jakikolwiek sposób przedstawił własną wizję naprawy i stanął do konkursu? Warto prześledzić strony internetowe obydwu tych organizacji...
Minister resortu nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka: Konsorcjum rektorów nie spełniło wymogów przetargu [więcej...] na przygotowanie strategii. Swoją drogą wiem jednak, że rektorzy przygotowują swoją autorską wersje dokumentu..... - w MNiSW będziemy mieć do dyspozycji dwa projekty. Jeden, który nam pokaże, jak pacjent - czyli środowisko akademickie - potrafi się leczyć na własną rękę, oraz drugi, który przedstawi jak lekarz – czyli eksperci - diagnozuje pacjenta i jakie proponują mu recepty. W oparciu o te dwie strategie rząd stworzy ostateczną. Nie jest wykluczone, że niektóre elementy obu projektów będą zbieżne lub wykorzystamy ich różne części.
Prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy Woźnicki jest przekonany, iż minister nauki bez zgody środowiska akademickiego nie będzie w stanie wprowadzić planowanych systemowych zmian [więcej...].
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz