Narodowe Centrum Nauki

piątek, 18 września 2009

PKA: "Nie" dla zarządzania w AHE

Państwowa Komisja Akredytacyjna ponownie oceniła negatywnie kierunek zarządzanie (podtrzymała opinię wydaną na początku lipca).

Jak pisze Gazeta Wyborcza: ... Ministerstwo może nie podejmować żadnych działań, zawiesić kierunek, lub nakazać jego likwidację. W drugim przypadku uczelnia traci prawo do rekrutowania nowych studentów. Jeżeli uprawnienia zostaną cofnięte - studenci zarządzania podzielą los niedoszłych absolwentów informatyki. Będą musieli szukać sobie nowych uczelni. Niewykluczone, że stanie się tak już po pierwszym października, czyli w trakcie trwania roku akademickiego...

Biorąc pod uwagę prosty fakt, że swoje istnienie oraz niesłychany rozwój AHE w Łodzi zawdzięcza tylko i wyłącznie własnej SKUTECZNEJ praktyce w zarządzaniu – a nie jak uczelnie państwowe cudownie odnawialnym zasiłkom pieniędzy z kasy państwowej – decyzje minister Barbary Kudryckiej nie wiele mają wspólnego z merytoryczną oceną.

Rektor AHE, prof. Andrzej Nowakowski: ...Nie mam prawa komentować opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej ...[więcej...]

Państwowa Komisja Akredytacyjna pracuje bez nadzoru
. Od wielu dekad dokonuje mało precyzyjnych decyzji o tym która uczelnia w Polsce jest dobra a która zła. Do tych „dobrych” według PKA należą oczywiście uczelnie państwowe ponieważ mają zagwarantowane minima kadrowe przez belwederską gwardię dopuszczonych do habilitacji współpracujących z systemem nierzetelnych karierowiczy [więcej...]

Ile kierunków studiów zakwestionowano przez te dekady na uczelniach państwowych?

Ile miernot spośród pracowników naukowo-dydaktycznych zwolniono z uczelni państwowych?

Czy wprowadzono gdziekolwiek na uczelniach państwowych kontrolowany wymóg konkursów na stanowiska naukowo-dydaktyczne?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Państwowa Komisja Akredytacyjna wspólnie z mediami prowadzą obrzydliwą grę aby nagłośniana, stopniowana i przedłużana w nieskończoność afera Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi wypełniła brak przeprowadzania reform nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce których środowisko akademickie oczekuje od lat.

Marzeniem wielu studentów i akademików są studia bądź praca na amerykańskiej uczelni. W USA nie istnieje system narodowy szkolnictwa wyższego. Publiczne uczelnie są zarządzane lokalnie, przez władze uniwersytetu do których dobierane są osoby nie tylko o kompetencjach akademickich, lecz przede wszystkim managerskich. Amerykańskie uniwersytety nie są związane na szczeblu federalnym z ministrem edukacji. Polityka szkolnictwa wyższego regulowana (tworzenie, zarządzanie i regulacji uniwersytetów i innych instytucji szkolnictwa wyższego) jest na poziomie lokalnym, stanowym.

Zbytecznym wydaje się komentarz iż taki system akceptujący każdy wysiłek ludzki nakierowany na rozwój społeczności akademickiej oraz prawo do wyboru lepszej lub gorszej uczelni - zapewnia skuteczność tak edukacji jak też rozwój nauki.

[więcej: archiwum IH niedziela, 15 czerwiec 2008: Public Universities in the United States ]

Brak komentarzy: