Aktualności

Narodowe Centrum Nauki

wtorek, 19 czerwca 2012

Interesy i biznesy uczelniane...

Były rektor Śląskiej Akademii Medycznej prof. Tadeusz Wilczok skazany. Uczelnia straciła 47 milionów złotych.

Kredyty na sumę 40 mln zł, zaciągnięto na budowę Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu (ACM), a początki tej gigantycznej inwestycji sięgają jeszcze lat 70.

W latach 2000-2001, prof. Wilczok zdecydował o zakupie od ING Banku Śląskiego, budynku w ścisłym centrum Katowic, w którym mieścił się później przez pewien czas rektorat uczelni.

...Prokuratura oceniła, że zakupiono go po cenie zawyżonej mniej więcej o 5 mln zł w stosunku do ówczesnych cen rynkowych. Uczelnia nie zamówiła nawet operatu szacunkowego, kupując budynek po cenie określonej przez sprzedającego. Prof. Wilczok uważa ten zakup za właściwy. Jak tłumaczył, nie miał powodów nie ufać wycenie księgowej przedstawionej przez bank i nie miał obowiązku zamawiać operatu. Także w tym przypadku sąd zgodził się z oskarżycielem. Obrońca byłego rektora Śląskiej Akademii Medycznej prof. Tadeusza Wilczoka zapowiada zaskarżenie poniedziałkowego wyroku katowickiego sądu. Sąd skazał Wilczoka na rok więzienia w zawieszeniu za niegospodarność w uczelni; dwoje pozostałych oskarżonych uniewinnił.
...WIĘCEJ

Brak komentarzy: