Narodowe Centrum Nauki

czwartek, 9 kwietnia 2009

IV Forum Jakości

Minister Orłowska: Proces weryfikacji naszego systemu edukacji powinien rozpocząć się na poziomie szkolnictwa podstawowego. Nie możemy go rozpatrywać w izolacji.......................To wielkie wyzwanie dla szkolnictwa wyższego. Tylko poprzez systematyczne, dobrze ukierunkowane i przemyślane strategicznie zmiany będziemy mogli osiągnąć lepsze wyniki i lepiej przygotować naszych absolwentów do wejścia na rynek pracy.


Bylejakość gwarantowana stopniami po znajomości, była zmorą wszystkich PRL-owskich absolwentów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz wyższych.

Polityka stopni po znajomości doprowadziła naszych akademików do patologicznego, niezgodnego z rzeczywistością, uruchamiania mechanizmów obronnych.

Można się jedynie dziwić, że tych zdecydowanie nielicznych profesorów belwederskich, których kariery nie wynikały ani z przynależności partyjnej, ani towarzyskiej czy rodzinnej – nie stać na drobny, lecz etyczny gest opowiedzenia się za jakością badań naukowych i reformą nauki.

Bo - runęłaby piramida kłamstwa?

I cóż to w porównaniu z trzęsieniem ziemi?

2 komentarze:

Venissa pisze...

Bo jak się chce dbać o rzetelność badań naukowych, wysoką jakość prac badawczych, O PRAWDĘ W NAUCE, to później spotykają tych bezpartyjnych, nienależących do towarzystwa wzajemnej adoracji, losy dr Wieczorka, prof. A. Nowaka, czy prof. Jana Żaryna

http://www.dziennik.pl/opinie/article358128/Promotor_pracy_Zyzaka_Czuje_sie_zaszczuty.html

http://www.dziennik.pl/polityka/article358079/Historyk_IPN_zwolniony_za_slowa_o_Walesie.html

http://www.dziennik.pl/polityka/article358232/Zaryn_Nie_zaluje_slow_o_Walesie.html

Venissa pisze...

Życiorys prof. Nowaka:

"Andrzej Nowak (historyk)
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Andrzej Nowak

Andrzej Nowak (ur. 1960) - polski historyk, publicysta, profesor, sowietolog Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Biznesu NLU w Nowym Sączu, członek Instytutu Historii PAN (kierownik pracowni Dziejów Rosji i ZSRR w IH), redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana".

Głównie zajmuje się historią polityczną i myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX w. Znawca historii stosunków polsko-rosyjskich.

W 2005 członek Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Nowak_(historyk)

Życiorys prof. Jana Żaryna:

Jan Żaryn (ur. 13 marca 1958) - polski historyk, wykładowca akademicki, działacz społeczny. Doktor habilitowany, profesor UKSW

Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1984) ( kierunek - historia, specjalność: archiwalna). Pok później ukończył studia podyplomowe i uzyskał specjalność pedagogiczną. W czasie studiów (od września 1980 r.) czynnie współtworzył samorząd uczelniany (członek zarządu samorządu Wydziału Historycznego UW w latach 1980–1984). Filister Korporacji Akademickiej Arkonia.

W latach 1984–1990 pracował jako nauczyciel historii w liceach warszawskich.

Publikuje od 1986 roku. Jego publikacje ukazały się w:

* Acta Poloniae Historica
* Kwartalniku Historycznym
* Biuletynie IPN
* Przeglądzie Katolickim
* Ładzie
* Gazecie Niedzielnej w Londynie
* Gazecie Polskiej
* Arcanach
* Więzi

W 1989 roku był jednym ze współtwórców Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, był również długoletnim prezesem Oddziału Warszawskiego KSW. W 1989 roku został członkiem NSZZ Solidarność.

W latach 1995–1998 pracował jako redaktor naczelny pisma kombatantów NSZ „Szaniec Chrobrego”.

Od 1997 roku jest pracownikiem Instytucie Historii Polski im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. W tym samym roku doktoryzował się tam pracą pod tytułem Stosunki między władzą państwową a Kościołem katolickim w Polsce w latach 1945-1950 (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, 1996).

Od 1998 roku jest członkiem Towarzystwa Miłośników Historii, a także członkiem komitetu redakcyjnego Biblioteki im. św. Jadwigi Królowej, powołanej przez Towarzystwo im. Stanisława ze Skarbimierza.

W 1999 roku został sekretarzem Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, a w 2004 przewodniczącym Komisji Historycznej tego Komitetu.

W latach 2000–2003 członek Rady Programowej Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W grudniu 2000 roku został zatrudniony w Biurze Edukacji Publicznej IPN. Od 2003 roku pracuje również jako wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (początkowo jako kierownik katedry Historii Kościoła w Czasach Najnowszych, później jako profesor w tej katedrze). Wykłada również na Uniwersytecie Warszawskim.

W 2004 roku wydał rozprawę habilitacyjną pod tytułem Dzieje Kościoła katolickiego w Polsce 1944-1989 (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN) w Instytucie Historii PAN.

11 stycznia 2006 r. został dyrektorem Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. W dniu 9 kwietnia 2009 roku został usunięty ze stanowiska w związku z kontrowersyjną wypowiedzią na temat byłego prezydenta Lecha Wałęsy[1].

Odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony kulturze - Gloria Artis" (2005) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2009)[1].

Jan Żaryn specjalizuje się w dziejach najnowszych, a szczególnie w historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, obozu narodowego, dziejach politycznych emigracji po 1945 roku.

Żona Małgorzata, historyk, trójka dzieci: Anna, Stanisław, Krzysztof.

Pytanie, kto pozbawia pracy profesorów, którzy nigdy nie mieli do czynienia z klikami komunistycznych środowisk akademickich? Oczywiście politycy, ci co z PZPR-u przeszli do PO; pan Wałęsa z również, jak okazuje się z badań IPN-u, wątpliwą przeszłością, także dokłada swoje przysłowiowe "trzy grosze".

Taaak, nie prawda się liczy, nie rzetelność naukowa, tylko w dalszym ciągu polityka i wpływy towarzyszów rodem z PRL-u, dziś zagorzałych obrońców PRL BIS, czyli tzw. III RP.