Założenia reformy szkolnictwa wyższego i propozycje zmian w systemie kariery akademickiej zostaną zaprezentowane w listopadzie.
Przeciwko zniesieniu habilitacji opowiedziała się większość przedstawicieli środowiska naukowego i akademickiego. Główny ich argument, to niski poziom przyznawanych obecnie w Polsce doktoratów.
Procedura przyznawania habilitacji ulegnie zmianie, będzie krótsza i prostsza, mniejszą rolę w tej procedurze będzie pełniło formalne kolokwium habilitacyjne.
Proponowane zmiany:
przedstawiciele nauk ścisłych, przyrodniczych i inżynieryjnych będą musieli swoje aplikacje przedstawiać w dwóch językach - polskim i angielskim
humaniści będą mogli pisać je tylko po polsku, a wersję angielską będą mogli dołączyć z własnej inicjatywy.
Procedura (konieczność uzyskania habilitacji) nie będzie obowiązywać:
obcokrajowców, którzy mają doktorat uzyskany za granicą
Polaków, którzy taki doktorat zdobyli za granicą
Polaków, którzy zdobyli doktorat w Polsce i pracowali co najmniej pięć lat w zagranicznych ośrodkach naukowych na stanowisku samodzielnego pracownika naukowego
---
Na pierwszy rzut oka w tym hasłowym ujęciu zmian w procedurze habilitacyjnej jest sporo niedoróbek i braku spójności, miedzy innymi:
1. Położenie znaku równości pomiędzy są doktoratem uzyskanym za granicą a polską habilitacją w kontekście samodzielności naukowej czy prawa do uprawnień promotorskich (III stopnia) jest sporą przesadą, i w dziennikarskim, jak zwykle bardzo nierzetelnym przekazie zabrakło chyba wątku rozszerzenia o doświadczenia zawodowe i dorobek naukowy kandydata?
2. Sprecyzowania wymaga określenie stanowiska samodzielnego pracownika naukowego, który przepracował parę lat w zagranicznych ośrodkach naukowych!
3. Sprecyzowania wymaga również miejsce interdyscyplinarności dorobku naukowego. Magister nauk humanistycznych może mieć istotny dorobek stricte naukowy oraz doktorat ścisły/przyrodniczy, i być wykładowcą na uczelni o profilu humanistycznym.Takich kombinacji może istnieć multum.Tego rodzaju kandydat będzie mieć różnorodne opcje ubiegania się o przyznanie habilitacji. Powinny one być określone wyraźnie ustawą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz