Tego roku włoskie prawo [więcej...] przyjęło ustawy, które dramatycznie (w 2009 r. o 63.5 milliona €) redukują finansowanie naukowców (płace!) oraz badań naukowych w instytucjach akademickich: uniwersytetach i publicznych agencjach badawczych...
Wzmiankowany plan obejmuje koleją kontrowersyjna ustawę zatwierdzającą prawo do przekształcania uniwersytetów publicznych w prywatne fundacje, które wyrównawczo mogą generować prywatne przychody.
Zamrożone zostało zatrudnianie na pozycjach akademickich na kolejne 3 lata, a proporcja uzupełniania zatrudnienia w kontekście odchodzenia pracowników naukowo-dydaktycznych na emerytury ma wynosić w latach 2010 i 2011 nie więcej niż 2 nowe zatrudnienia na 10 zwolnień w wyniku przejścia na emeryturę.
Od lata 2008 grupy uniwersyteckich oraz poza uniwersyteckich naukowców (tzw. kontraktowych naukowców) prowadzą w obrębie swoich środowisk szeroko zakrojoną edukację dotyczącą implikacji aktualnych ustaw prawnych oraz propozycji alternatywnych.
Protest włoskich naukowców przekroczył mury instytucji akademickich i obejmuje nie tylko pisanie listów do rektorów, ministrów, wykłady w miejscach publicznych lecz wyszedł na ulice, zainicjował strajki oraz demonstracje, które swoje apogeum osiągnęły 14 listopada w Rzymie [więcej...]. Według władz uczestniczyło w nich 30,000 osób, zdaniem uczestników, było ich 200,000. Włoscy doktoranci, akademicy i naukowcy planują założyć narodową sieć kontaktów niezbędną dla dalszych dyskusji z rządem Berlusconi’ego.
Od lat przewalające się przez Europę ruchy akademickie, szczególnie francuskie o których pisali interdyscyplinarni [06.07.2008 Long Road to Reform in France, więcej...], teraz włoskie pokazują najdobitniej poziom zniewolenia mentalnego polskich akademików, brak podmiotowości i zadawalanie się byle groszem bez dążenia do uzyskania prawdziwej niezależności intelektualnej.
Polskie ruchy kontestacyjne to rozmowy z elitarnymi środowiskami, spotkania z ministrami, afiszowanie się mocą i znajomościami, przegrupowania, i niszczenie w zarodku wszelkich ruchów oddolnych i działań indywidualnych - często przez propozycje współdziałania...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz