Wywiad z Andrzejem Kurkiewiczem, zastępcą dyrektora Departamentu Strategii w Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konkretne odpowiedzi na konkretne pytania:
- Którą z polskich uczelni uważa Pan za „lidera przyszłości”?
- W Polsce krystalizuje się grupa uczelni, które wyrastają na liderów, choć musimy na to zjawisko popatrzeć wieloaspektowo. Trudno tu jednoznacznie wskazać jedną, dwie uczelnie, raczej w zależności od obszaru wiedzy w której działają od specyficznie realizowanych projektów. Generalnie polskie uczelnie stają w szranki na polu międzynarodowym i coraz częściej odnoszą sukcesy.
- Dlaczego Polska tak usilnie inwestuje w państwowe uniwersytety, podczas gdy w innych państwach taka tendencja nie istnieje?
- Polska inwestuje w cały system szkolnictwa wyższego, a w szczególności w uczelnie "dobre", które pragną się rozwijać. Istotne znaczenie ma też ogromny strumień finansowy, który w ostatnich 4 latach napłynął do wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych, były to środki przeznaczone na inwestycje, ale też na projekty 'miękkie". Kilkanaście miliardów złotych trafiło do najbardziej aktywnych jednostek, wzmacniając warunki i jakość kształcenia.
- Zatrważające dane statystyczne mówiące o liczbie absolwentów nie mogących znaleźć pracy biją na alarm. Jakie inicjatywy są podejmowane, bądź planowane, aby bardziej przystosować studentów do pracy, zwiększyć ich szanse na rynku pracy?
- Od kilku lat coraz poważniejszy problem stanowi wysokie bezrobocie wśród absolwentów uczelni. Niektóre z nich w niewystarczającym stopniu dostosowują swoje programy do zapotrzebowania rynku oraz nie przygotowują studentów do konkurencji i wyzwań czekających ich po zakończeniu studiów. Aby temu zapobiec, na uczelnie nałożony został obowiązek monitorowania zawodowych losów swoich absolwentów, realizowany na przykład przez Biura Karier.
Więcej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz