Narodowe Centrum Nauki

czwartek, 1 marca 2012

Mobilność zawodowa poprawi efektywność rynku pracy | rp.pl

...Głównymi czynnikami ograniczającymi mobilność pracowników są bariery kulturowe i mentalne, ustawodawstwo i właśnie trudność w ocenie kompetencji.

Dr Michał Butkiewicz, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego „Edukacja i Praca", ekspert Unii Europejskiej, Międzynarodowej Organizacji Pracy i Banku Światowego: Niezwykle istotna w tym kontekście jest bariera językowa, więzy rodzinne, niechęć przenoszenia się i trudność zaaklimatyzowania się w innym kraju...W tej chwili rekrutujący często boją się pracownika z zagranicy. Na dobrą sprawę niewiele o nim wiedzą, a przedstawiane dokumenty potwierdzające umiejętności również mało im mówią. Zatrudnianie takiego kandydata wiąże się więc z podwyższonym ryzykiem.

Większą mobilność siły roboczej ułatwi uznawanie i ocena kompetencji pracowników, zarówno nabytych w procesie edukacji formalnej, pozaformalnej jak i nieformalnej. istotne są bariery prawno-administracyjne związane z napływem pracowników do krajów Unii Europejskiej.

Przejawem procesu konwergencji edukacji i uznawania kwalifikacji w UE jest proces boloński oraz wiele innych inicjatyw, m.in. ogólnoeuropejski rejestr kwalifikacji ESCO (Europejska Klasyfikacja Umiejętności, Kompetencji i Zawodów) czy Europejska Legitymacja Zawodowa.