Niekorzystna struktura nakładów na sferę badań i rozwoju w Polsce (obecnie jedynie 30 % nakładów pochodzi ze środków prywatnych) ma zmienić się do 2020 roku.
Prof. Ratajczak,podsekretarz stanu w MNiSW zapowiedział, że biorąc pod uwagę skalę kształcenia na poziomie wyższym w Polsce, do roku 2020 poziom osób z wyższym wykształceniem między 30 a 34 rokiem życia nie tylko osiągnie poziom 40 proc., ale go przekroczy. I nie wypowiedział się na temat jakości kształcenia.
Polska w obecnej chwili wydaje trzykrotnie mniej na badania i rozwój(B&R) niż kraje UE i OECD. Resort nauki zakłada, że do roku 2020 uda się zwiększyć wskaźnik nakładów na sferę badań i rozwoju - mierzony w relacji do PKB - z dzisiejszego poziomu ok. 0,75 % PKB do 1,7 %, a realizacji tego celu będą sprzyjały wciąż rosnące nakłady na naukę.
Więcej
Skąd te projektowane nakłady? Zapewne z UE. Przemysł pisania wniosków grantowych rośnie, specjalistów oraz instruktorów przybywa. Nie ważne po co, ważne dostać. Polska nauka rozkwita jak maliny dotowane z unijnych grantów: owoce nikogo nie interesują. Pobieramy kasę, a jesienią kosiarką po pędach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz