Wśród wielu ukazujących się publikacji dotyczących postępujących reform szkolnictwa wyższego i nauki we Francji, pojawiają się konkretne głosy przypominające o celu badań naukowych, a w związku z tym o sprawiedliwym sposobie wynagradzania naukowców. Czyli płaca za efekty, a nie samą przynależność do korporacji naukowców!
Gdyby tak polskie MNiSW rozważyło to zagadnienie – szczególnie w kontekście pożerających niezłe pieniądze całkowicie bezwartościowych zarówno naukowo jak też dydaktycznie pseudouczonych z Polskiej Akademii Nauk!
Francja modernizuje i odmładza system nauki: więcej autonomii, możliwości finansowania Wśród 360,000 francuskich badaczy 55% zatrudnionych jest w sektorze prywatnym w obszarze elektroniki, inżynierii, usługach komputerowych i farmakologii. Sektor publiczny prowadzi badania głównie w obszarze nauk społecznych, przyrodniczych i ścisłych, a konkuruje w walce o naukowców z wielkimi międzynarodowymi laboratoriami i przemysłem.
Kluczowym celem reformy jest osiągnięcie jeszcze większej współpracy pomiędzy sektorami, pomimo, iż 90% zakładów CNRS stanowią już jednostki złożone z zespołów uniwersyteckich oraz laboratoriów badawczych. Reformy francuskie inspiruje amerykański R&D model, a szczególnie współpraca z przemysłem [więcej...]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz