Od 25 września br. trwają konsultacje społeczne jakim poddany został projekt Reformy nauki dla rozwoju Polski „Budujemy na wiedzy” ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W pakiecie znajduje się pięć ustaw:
1. Projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk
2. Projekt ustawy o Instytutach Badawczych
3. Projekt ustawy o Narodowym Centrum Nauki
4. Projekt ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
5. Projekt ustawy o zasadach finansowania nauki
Konsultacje społeczne zakończą się 25 października br
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyjmuje opinie także drogą elektroniczną - poprzez uruchomiony przez siebie adres e-mail: ncbir@nauka.gov.pl
Konkretny głos P15 na NFA [więcej...]: Sądzę, że Pani Minister może od zaraz zróżnicować płace wśród grupy z taryfikatora zwanej 'niesamodzielni pracownicy nauki', w której obecnie zarówno doświadczony pracownik z doktoratem i ponad 100 publikacjami, jak i nowo przyjęty do pracy wykładowca dostają prawie tyle samo !!!. Minister może również zweryfikować i skontrolować rozdział w ramach tzw. widełek płac na określonej uczelni sprawdzając, dlaczego w jednej grupie ktoś dostaje minimum z tego przedziału, a inna osoba maksymalna stawkę. To proste i skuteczne rozwiązanie. Proszę sprawdzić taryfikator na stronach ministerstwa, różnice są ponad 1000 zł. Zgadzam się z przedmówcą, problem w tym jak przeliczać publikacje, patenty, książki na wymierną kwotę ? Nikomu tego nie chce się robić, po prostu dodatkowy problem dla działu płac. Owszem wszystko można zrobić, należy tylko chcieć i w formie rozporządzenia wprowadzić proponowane przeze mnie rozwiązania. Niestety tzw. konsultacje w środowisku akademickim przyniosą odpowiedź negatywną ze strony decydentów. ps. na wynagrodzenia i płace jest osobna pula pieniędzy, bynajmniej nie kosztem badań naukowych, z których i tak ponad 30% idzie dla administracji !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz