Zespół ds. Etyki w Nauce obradował w środę, 7 stycznia br. w siedzibie ministerstwa.
Zespół ds. Etyki działa od 1998 roku i wypracował dotychczas m.in. dokument zatytułowany „Dobra praktyka badań naukowych".
Choć jego zadaniem obok formułowania opinii i wniosków jest rozpatrywanie konkretnych przypadków naruszeń zasad etycznych w działalności naukowej, to w ciągu wszystkich lat swojej działalności zyskał bardzo złą sławę: zespołu biernego czyli mało reaktywnego na monity w sprawach dotyczących etyki, bądź całkowicie nieskutecznego.
Czy to ulegnie zmianie, tak jak zapewnia minister Kudrycka, że pakiet pięciu ustaw reformujących polską naukę, który trafił już do Sejmu, zawiera wiele regulacji pozwalających skuteczniej niż dotychczas przeciwdziałać naruszeniom zasad etycznych, poprzez przyznawanie środków finansowych na badania naukowe i prace rozwojowe przez Narodowe Centrum Nauki lub Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w zależności od prawomocnych orzeczeń komisji dyscyplinarnych jednostek naukowych w sprawach złamania standardów etycznych.
W projektach wprowadzono także:
· zakazy nepotyzmu w instytucjach naukowych
· szeroki tryb konkursowy w obsadzie stanowisk kierowniczych
· regulacje gwarantujące rotacyjność władz jednostek
Sprawy dotyczące naruszenia zasad etyki zgłaszane przez komisje dyscyplinarne rozpatrywać będzie nowopowoływana Komisja do spraw etyki w nauce działająca przy Polskiej Akademii Nauk.
W skład Komisji ds. etyki PAN wchodzić będą wybitni naukowcy o nienagannej postawie moralnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz