Narodowe Centrum Nauki

wtorek, 13 stycznia 2009

Polacy w "Science"

Gazeta Wyborcza dumnie podaje, że w internetowym wydaniu Science, prestiżowego tygodnika ukazała się praca, której pierwszą autorką jest dr Joanna Węgrzyn z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gazeta Wyborcza wydaje się kontynuować prymitywną propagandę sukcesu znaną Polakom z czasów gierkowskich.

Według baz danych ludzi nauki zawartych w OPI [więcej...] Joanna Węgrzyn w 2007 obroniła doktorat: Nowa funkcja białka STAT3 zlokalizowanego w mitochondriach w regulacji oddychania komórkowego, którego promotorem był Józef Dulak [więcej...].

Można więc uznać, że Joanna Węgrzyn, Ph.D. jest postdoc’iem w zespole Andrew Larnera, Ph.D. z Virginia Commonwealth University w Richmond, w skład którego wchodzą również inni badacze z UJ i została sprawiedliwie umieszczona jako pierwszy autor za największy wkład wykonawczy w opublikowaną pracę, jak to zwykle bywa w cywilizowanym świecie.

Młoda pani doktor ma duże szczęście pracować w międzynarodowym zespole badaczy, których kierownictwo jest zlokalizowane w Virginia Commonwealth University w Richmond, a nie na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nazwiska Larner A oraz Dulak J są kojarzone z badaniami przeprowadzanymi nad STAT3 już w latach 90. XX w.

Nie odmawiając Joannie Węgrzyn wielkiego (miejsce pierwszego autora) sukcesu o jakim marzy każdy naukowiec (publikacja w Science), trzeba przyznać, że sposób informowania o osiągnięciach naukowych przez polskich dziennikarzy jest antywychowawcze, pozbawione pogłębionych informacji i nastawione na działania marketingowe (promowanie nieco na wyrost polskich naukowców).

W Krakowie Węgrzynów na UJ jak mrówek i widać potrafią się na wczesnych etapach kariery zawodowej właściwie rozgłaśniać, a przy okazji swoją Alma Mater.

Jedno jest pewne, o czym dziennikarze Gazety Wyborczej już nie wspomnieli: wielkie osiągnięcia naukowiec odnosi we wczesnym okresie po uzyskaniu doktoratu, szczególnie jeśli ma szansę wejść w duży zespół naukowców o światowym standardzie, którzy koncentrują się na prowadzeniu badań naukowych, a nie na pisaniu rozpraw habilitacyjnych.

Ilu polskich doktorów habilitowanych nauk lub profesorów jest pierwszym autorem publikacji w Science lub Nature?

Brak komentarzy: