Marcin Król:
...Profesor powinien uczyć kilku do kilkunastu magistrantów i kilku doktorantów...
Nauczanie na więcej niż jednej uczelni powinno być wykluczone...
oznacza [to] oczywiście odpowiednio wyższe pensje dla profesorów "elitarnych" szkół wyższych...
...A ponadto państwo, miasto, czy Bóg wie kto, powienien umożliwiać zatrudnianie na przykład w Warszawie świetnego uczonego z Zielonej Góry. Dzisiaj jest to niemożliwe, bo kto zamieni willę w Zielonej Górze na 45 metrów w Warszawie? ...
Opiniom polskich inteligentów na temat oczekiwanej organizacji szkolnictwa wyższego w Polsce brakuje konkretu, a zawierają zdecydowanie za dużo ozdobników: ...profesor dojeżdżający to pół lub mniej profesora. profesora...no i ta nieodmienna tęsknota za elitarnością i przepychem przestrzennych mieszkań jakgdyby miały być wskaźnikiem statusu profesora wyższej uczelni!
Zmorą polskiego środowiska akademickiego jest odejście od pracy od podstaw a zajmowanie się imponderabiliami czy upodobaniem do wzajemnego dekorowania się.
Prezydent Lech Kaczyński na wykładzie inauguracyjnym na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie stwierdził, że najbliższe 10 lat w szkolnictwie wyższym powinno być poświęcone podnoszeniu jakości nauczania oraz konsolidacja placówek na uczelniach.
Wspomniana uroczystość została po polsku uświetniona wzajemnym dekorowaniem się: zasłużeni dla UKSW otrzymali Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski: bp Stanisław Stefanek, rektor UKSW ks. prof Ryszard Rumianek i ks. prof Kazimierz Szymonik. Krzyż Kawalerski OOP otrzymałł ks. prof. Roman Bartnicki - pierwszy rektor UKSW.
Oczywiście, Senat UKSW przyznał prezydentowi Złoty Medal Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który jest pierwszym takim odznaczeniem w dziejach uczelni ( Lech Kaczyński w przeszłości był jednym z pracowników naukowych UKSW).
O tym jak wpływa mentalność wzajemnego dekorowania się na postęp nauki NIKT nie dyskutował [więcej...]
W końcu jednak UKSW w rankingu Perspektyw 2009 uplasował się na świetnym 16 miejscu na 264 uczelnie [więcej...] lecz przykładowo taki Uniwersytet Rzeszowski w tym samym rankingu Perspektyw 2009 uplasował się dopiero na 59 miejscu lecz prezentuje się jako konkurujący z Uniwersytetem Warszawskim – przynajmniej pod względem wielkości środków pozyskiwanych z funduszy unijnych... Prorektor UR dr hab. Czesław Puchalski: Podstawą dla uniwersytetu do tego, by szczycić się, są porównania z innymi uczelniami, także tymi dużymi i renomowanymi. To nie tylko pieniądze na inwestycje: budynki, aparaturę, ale także na tzw. projekty miękkie, co w przypadku Uniwersytetu Rzeszowskiego. daje okrągłą sumę 850 mln zł. - Uniwersytet Warszawski planuje pozyskać z funduszy unijnych 760 mln zł.
O porównywaniu publikatorstwa naukowego czy dydaktycznego, patentów oraz osiągnięć jakimi uczelnia powinna się szczycić nie było mowy [więcej...].
Nadal dziennikarze atakują dydaktyczną ptacę od podstaw na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi [więcej...] pomimo iż Patrycja Kruczkowska, dziennikarka Gazety Wyborczej w swoich artykułach nie przedstawia żadnych nowych faktów [więcej...], ani nie zamierza dyskutować z faktami dotyczącymi sedna sprawy, czyli o czym w Gazecie Wyborczej nie napiszą [więcej...].