Założenia reformy szkolnictwa wyższego przygotowane przez minister nauki Barbarę Kudrycką będą dyskutowane 20.10.2009. Reformy mają poprawić sytuację na polskich uczelniach.
Prof. Jerzy Błażejowski, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego: wprowadzenie obowiązku ogólnopolskiego ogłaszania konkursów na uczelniane stanowiska [postulowanego przez minister Kudrycką]... nic nie da. I dzisiaj niektóre konkursy są autentyczne, jeśli dany ośrodek naprawdę potrzebuje kadry. A kiedy będzie chciał awansować własnego pracownika, i tak zorganizuje fikcyjny konkurs, nawet jak się ktoś zgłosi z kraju...rekordziści kolekcjonują nawet i dziesięć etatów. Zostanie jednak dwuetatowość, która moim zdaniem też nie jest wskazana. Bo przecież rektorzy pójdą na rękę swoim pracownikom. A ja znam wiele wyższych szkół zawodowych, które funkcjonują właśnie dzięki temu, że zatrudniają "pożyczonych" pracowników...
---
Niewątpliwie każdemu obywatelowi przysługuje prawo do wypowiedzi na tematy dotyczące funkcjonowania państwa.
Jednak – od przewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego należałoby się spodziewać wypowiedzi umiejscowionej w przestrzeni co najmniej europejskiej szkolnictwa wyższego w której - konkursy na stanowiska naukowo-dydaktyczne stanowią od dekad niekwestionowaną codzienność funkcjonowania każdej uczelni.