Prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i rektor Uniwersytetu Warszawskiego:... Większość rządowych propozycji zmian w szkolnictwie wyższym jest pożytecznych i wartych poparcia, nie spowodują one jednak głębokiej reformy...pomimo iż KRASP popiera:
- ograniczenie wieloetatowości naukowców na polskich uczelniach
- współodpłatność za studia
- wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów dla tych studentów, którzy nie znajdą się w gronie 10 proc. najlepszych studentów na roku.
Przewodnicząca KRASP stwierdza iż różnice poglądów dotyczą:
- systemu oceny jakości pozwalającego na wyłanianie i funkcjonowanie KNOW-ów
- braku jednomyślności w środowisku akademickim, czy status KNOW powinny otrzymywać wydziały uczelni lub kierunki studiów (jak chce MNiSW - PAP), czy też same uczelnie.
---
Rzecz jasna istnieje wiele innych kwestii – oczywistych dla osób poruszających się w globalnym systemie nauki – jak na przykład WPROWADZENIE OBOWIĄZKOWYCH KONKURSÓW na wszystkie stanowiska naukowo-dydaktyczne...to jednak przykry, jeśli wręcz nie żenujący problem zarówno dla MNiSW jak i KRASP, którego nie ośmielają się poruszać.
A jednak proszę uważnie przyjrzeć się PRAWEJ, węższej kolumnie blogu INTERDYSCYPLINARNI HUMANIŚCI: konkursy na stanowiska naukowo-dydaktyczne w świecie cywilizowanym są realne i stanowią podstawę zarówno poziomu uzyskiwanego wykształcenia jak też postępu nauki...