Narodowe Centrum Nauki

czwartek, 10 grudnia 2009

Min. Kudrycka- zmiany w polskim szkolnictwie są konieczne

Katedra Badań Edukacyjnych Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego (WNoW) zorganizowała międzynarodową konferencję naukową Innowacje w edukacji akademickiej - szkolnictwo wyższe w procesie zmiany - w ramach projektu Centrum Upowszechniania Innowacji w Edukacji (CUIwE) dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dziekan WNoW prof. Grzegorz Michalski stwierdził: Nie chodzi o to, by student uczestniczył w coraz większej liczbie kursów. Ma przyrastać jego wiedza i umiejętności podkreślając wagę programów nauczania, które powinny ulec zmianie. Nakłady na szkolnictwo wyższe nie mogą wzrastać, jeśli nie będzie widać efektów działalności uczelni wyższych.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez CUIwE wśród 249 młodych pracowników naukowych:

- 50 proc. młodych badaczy na pracę naukową z trudem poświęca zaledwie kilka godzin w tygodniu
- czynniki utrudniające pracę naukową wskazane przez ankietowanych:
- 80% niskie zarobki
- 63% brak pieniędzy na udział w konferencjach
- 55% nadmiar zajęć dydaktycznych
- 38% niedostateczną liczbę kontaktów międzynarodowych.

Tylko 47% deklaruje pracę jedynie w swojej uczelni macierzystej - reszta przyznaje się do "dorabiania" w innych miejscach pracy.

Przewodniczący Rady Naukowej Centrum Upowszechniania Innowacji w Edukacji (CUIwE) prof. Tadeusz Pilch: Płatne studia oznaczają wprowadzenie mechanizmów selekcji i tworzenie barier dostępu dla biedniejszych grup społecznych. Rezultatem będzie dalsze rozwarstwienie polskiego społeczeństwa.