W USA oraz wielu krajach na świecie doktorat otwiera drogę do wielu możliwości zatrudnienia: przemysł, organizacje pozarządowe, a także stanowiska rządowe.
Jak wygląda proporcja zatrudniania (zatrudnieni z doktoratem versus bez doktoratu w w/w sektorach w Polsce?
Jednym z zadań amerykańskiego National Postdoctoral Association (NPA) [więcej...] jest uświadamianie osobom z doktoratem różnorodności możliwości pokierowania swoja ścieżką zawodową.
Wiele uczelni, instytucji rządowych oraz stowarzyszeń zawodowych na świecie organizuje warsztaty, platformy dyskusyjne on-line dla studentów oraz postdoców, aby pomóc im we współzawodnictwie o zatrudnienie poza uczelnią. Wynika to z faktu, że niewiele z niezbędnych do tego współzawodnictwa umiejętności można nabyć podczas pracy w laboratorium!
Sukces zależy od umiejętności przystosowanych do specyfiki sektora.
Na uczelni – o sukcesie decydują umiejętności pracy naukowej.
W przemyśle, organizacjach pozarządowych i na stanowiskach rządowych – kandydat musi wykazać się nie tylko umiejętnościami naukowymi, lecz również zdolnością komunikacji oraz innymi, często dyskretnie nieuchwytnymi umiejętnościami czy talentami specyficznymi dla danego sektora.
Przykładowo:
· w organizacjach pozarządowych i na stanowiskach rządowych jasność dowodu, znajomość reguł oraz świadomość kontekstu są krytyczne. W świecie polityki naukowej zdolnością niezbędną dla wykonywania takiej pracy jest umiejętność szybkiego i jasnego pisania.
· kluczową zdolnością dla odniesienia sukcesu w organizacjach pozarządowych to skuteczność networking'u
· w przemyśle – umiejętność pracy zespołowej wygrywa ze zdolnością dobrej komunikacji, ponieważ sukces w przemyśle oznacza zdolność zespołu do wykonania wspólnej pracy w terminie
Głównym problem postoca przechodzącego do przemysłu jest konieczność przeuczenia z podkreślania własnych osiągnięć na rzecz osiągnięć zespołu.
Czy w Polsce kompetencje do wykonywania określonej pracy w specyficznym sektorze są brane pod uwagę, skoro nie istnieją rzetelne konkursy na stanowiska, a ciągle zwycięża nepotyzm, faworyzowanie znajomych i zwykłe partyjniactwo?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz