Andrzej Koraszewski, były dziennikarz BBC (także wiceszef polskiej sekcji) i współpracownik paryskiej "Kultury". Zastępca redaktora naczelnego Racjonalisty:
...W sporze między kolektywizmem i indywidualizmem zwolennicy indywidualizmu szybciej docierają do granicy, której nie mamy ochoty przekroczyć – potrzebujemy innych ludzi, potrzebujemy wspólnoty. Racjonalizm jest filozofią indywidualizmu broniącego się przed rezygnacją z krytycyzmu na rzecz przynależności. Nie oznacza to, że nie ma tu pokusy stadnego myślenia. Nawet indywidualiści są kolektywistami i dobrze się czują wśród myślących podobnie. Racjonalizm jest w niemałym stopniu walką z samym sobą, przeciw pokusie satysfakcji, że jesteśmy dysponentami kolektywnej mądrości.
Żyjemy w czasach nieustannej wigilii, dzielenia się linkami jak opłatkiem, wirtualnej komunii, przynależności do wspólnoty.
Racjonalizm to metoda, to raczej poszukiwanie błędu niż poszukiwanie prawdy; tworzymy dziwaczną wspólnotę ludzi deklarujących priorytet jednostkowego krytycyzmu nad lojalnością wobec wspólnoty...
Warto dodać, że racjonalizm to metoda, której szczególny brak doskwiera polskiej edukacji na każdym poziomie.
Jeśli rozwiązania w zakresie zarządzania polskim szkolnictwem wyższym i nauką są konieczne, to równoległą pilną sprawą jest wprowadzenie nauki racjonalnego, krytycznego myślenia do podstaw edukacji oraz jej kontynuacja poprzez wszystkie poziomy kształcenia.
Nieracjonalnie rozumujący polscy naukowcy dyskutujący o moralności, etyce i zarządzaniu szkolnictwem wyższym to specyficzny produkt polskiej kultury w której okres Oświecenia przyszedł później, a trwał nie dość długo, aby się zakorzenić w umysłach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz