Narodowe Centrum Nauki

niedziela, 3 października 2010

Zapaść prywatnych uczelni

Atut uczelni państwowych - choć nie wszystkie z nich mają wysoki poziom - to bezpłatne studia stacjonarne, za każdym studentem idzie dofinansowanie państwa.

Dofinansowanie państwa uczelni publicznych stawia szkoły niepubliczne na przegranej pozycji, mają do resortu edukacji pretensje przedstawiciele szkół niepublicznych.

Hubert Zalewski, prezes Międzyuczelnianego Ogólnopolskiego Niezależnego Stowarzyszenia Studentów Uczelni Niepublicznych, uważa, że ustanowienie współfinansowania przez państwo i ograniczenie czesnego pozwoli na zrównanie dostępu do szkół publicznych i niepublicznych i wprowadzi realną konkurencję między uczelniami.

Minister Barbara Kudrycka, na początku kadencji postrzegana jako sprzymierzeniec szkół niepublicznych, rzuca im obecnie kłody pod nogi.

Prof. Adam Koseski, rektor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku: ...Uczelnie niepubliczne są niedoreprezentowane we władzach, w strukturach Państwowej Komisji Akredytacyjnej czy w Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów...Szkolnictwo wyższe wymaga kompleksowej, stopniowej reformy obejmującej cały system. Jednak to środowisko jest konserwatywne i będzie broniło swojej pozycji...