Narodowe Centrum Nauki

wtorek, 18 stycznia 2011

Uniwersytet Medyczny. Dzieci nie popracują z rodzicami

Błyskawiczna kariera Anny Janas, córki i "współpracownika" prof. Grażyny Grzesiak-Janas w Instytucie Stomatologii.

Janas w wieku 29 lat zdobyła stopień doktora habilitowanego, choć według prof. Kordka najzdolniejsi pracownicy zazwyczaj robią habilitację między 33. a 35. rokiem.

PubMed odnotowuje cztery artykuły Janas (wszystkie napisane razem z mamą). Tylko dwa ukazały się w zagranicznych pismach.
Żaden nie był tzw. oryginalną pracą, czyli opisem przeprowadzonych przez uczonego badań.

Ale według danych biblioteki UM Janas ma na koncie grubo ponad setkę publikacji. Większość z nich to doniesienia pisane na branżowe zjazdy i artykuły w pismach bez znaczenia w naukowym świecie.


Naukowcy przygotowujący się do habilitacji przeliczają swoje publikacje na specjalne punkty - tzw. impact factor (IF). Jeden artykuł w piśmie z najwyższej półki to IF równy nawet 3-4 punktom. Niszowe, niskonakładowe periodyki dają 0,5-1 punkt.

W "Matce Polce" aby zrobić habilitację, trzeba mieć IF równy 10 (jeden artykuł w piśmie z najwyższej półki to IF równy nawet 3-4 punktom. Niszowe, niskonakładowe periodyki dają 0,5-1 punkt).

Na Uniwersytecie Medycznym jest łatwiej. Uczelnia zaleca, aby osoby ubiegające się o stopień doktora habilitowanego mogły się wykazać IF równym przynajmniej 5 a dla stomatologii i kilku innych dziedzin, w których trudniej jest odkryć coś nowego, poprzeczka jest obniżona do 2,5.

Dorobek Janas figurujący w PubMed ma IF nieprzekraczający 1,7...