Aktualności

Narodowe Centrum Nauki

sobota, 26 października 2013

Ogólnopolski przekręt zawłaszczania pieniędzy przez tuzów polskiej informatyki z Wrocławia, Poznania i Krakowa

Profesorską spółdzielnię zawiązało kilkanaście lat temu trzech tuzów polskiej nauki z dziedziny informatyki. Pieniądze trafiały do wielu innych naukowców w całej Polsce (m.in.  Poznania, Częstochowy, Krakowa i na Śląsk). Aktualnie spółdzielnię tworzy kilku/kilkunastu najbardziej utytułowanych naukowców z dziedziny informatyki, automatyki i programowania.  Wspierają się wzajemnie: pozytywnie opiniują składane wnioski, czasem pełnią funkcje słupów  (nie mając nic wspólnego z projektem, są umieszczani na listach członków zespołów badawczych, zwiększając tym samym  szanse na grant).

Spółdzielnię tworzą profesorowie, członkowie Polskiej Akademii Nauk, rektorzy oraz wielokrotni doktorzy honoris causa uczelni w kraju i za granicą. Wszyscy wchodzili w skład zespołów ekspertów, Narodowego Centrum Nauki.

W 2012 r. NCN na badania z zakresu informatyki wydało 24 mln zł. Średnie dofinansowanie badań wyniosło kilkaset tysięcy.
 
Dyrektor NCN, prof. Andrzej Jajszczyk nie odpowiada na pytania czy członkowie profesorskiej spółdzielni  widnieją na nieoficjalnej czarnej liście ekspertów, z którymi NCN nie zamierza współpracować.
 
Więcej: gw

Brak komentarzy: