Aktualności

Narodowe Centrum Nauki

wtorek, 29 października 2013

Habilitacja plus administracja rządzą polską nauką i szkolnictwem wyższym


Rynek Zdrowia: Na jakim etapie jest inicjatywa powołania kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim?
Prof. Sławomir Snela: - Obecnie przygotowywany jest formalny wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. Będzie liczył 1000-1200 stron. Nad tym zadaniem pracuje intensywnie zespół ludzi, bo trzeba rozpisać 6 lat studiów na program, prowadzących, sale, ćwiczenia, wykłady, piśmiennictwo itd.
Równolegle rozwija się projekt budowy Zakładu Nauk o Człowieku - zakładu teoretycznego, który będzie się zajmował naukami związanymi z tkankami człowieka: anatomią prawidłową i patologiczną, medycyną sądową. Jego budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2014 r. Trwa również budowa Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Będzie to placówka badawcza, związana z kierunkiem lekarskim.
- Dokumenty i gmachy są ważne by ruszyć z kierunkiem, ale jak wygląda pozyskiwanie kadry?
- Kompletowanie kadry jest na bardzo dobrym etapie. Mamy pisemne zapewnienie wykładowców z habilitacją, którzy będą z nami pracowali. Takich deklaracji jest już ponad 30. Prezydent miasta zapewnił nas o przeznaczeniu kilku bardzo dobrych mieszkań dla kadry. Liczymy też, że w najbliższym czasie powstanie kilka habilitacji. Nie stawiamy wyłącznie na kadrę z zewnątrz, chociaż zainteresowanie jest duże i w przypadku niektórych przedmiotów klinicznych mamy więcej chętnych niż możliwości przyjęcia.

Więcej:  Rynek Zdrowia

Brak komentarzy: